bugün

izlemek için:
http://www.youtube.com/watch?v=ez40zIHEd-g
Özdemir Asaf'ın bir şiiri. Bunu en içten yansıtan film sahnesi olarak "Arkadaşım Şeytan"da Ali Poyrazoğlu(şeytan)'nun Deniz Türkali'ye bu şiiri okuması örnek gösterilebilir.
feridun düzağacın çok güzel yorumladığı enfes şarkı.
sololarıyla yakan sözleri ile yıkan feridun düzağaç'ın müthiş yorumuyla insanı perişan eden müthiş bir şarkı.
aşkı gerçekten yaşamayı ve yaşatmayı bilen kişinin içini titreten sevgilinin adı lavinia. nazlı gururlu ve sevgi dolu lavinia. aşık olana bu muhteşem şiiri yazdıran, içinded o da yazar için tutuşan onsuz olamayacak olan, aşk dolu kız lavinia.
türk hafif müziğinin * en iyi beş parçasından biri... * * * *
artık çalarken bile acı veren şarkı.
" sana gitme demeyeceğim yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim incinirsin yinede sen bilirsin"
böyledir bir kısmı alıp götürür sizi uzaklara belkide dönemezsiniz bir daha...
Ercüment Vural'ın da yorumladığı parçadır. Murat Özyüksel bestesidir. Feridun düzağaç yorumundan çok daha güzeldir.
Özdemir Asaf'ın en popüler şiiridir. Üstat burada zeka kıvılcımları saçan, şaşırtıcı dizelerdense duygusal bir iç dökümüyle karşımıza çıkar.

Sana gitme demeyeceğim,
Ama gitme, lavinia
Adını gizleyeceğim
Sen de bilme, Lavinia.
ayırca lavinia shakespear in 'titus andronicus' isimli eserinde, roma imparatorluğunun baş komutanı olan titus'un güzeller güzeli kızıdır. tamora'nın iki oğlu tarafından tecavüze uğrar ve babası titus tarafından öldürülür. *
üşüyen sevgiliye montunuzu vermek için sarf etmeniz gereken sözü zaten birilerinin yazmış olması ile taklit yapmanıza sebebiyet veren şiir.

-üşüyor musun?
-evet...
-ceketi mi al...
-lavinia dimi?
-yok bu kendimim.. *
özdemir asaf' ın sevdiği kadına muhtemelen bir veda arifesinde yazmış olduğı şiirdir ki aşk şiirlerinin en özel olanlarındandır ve buram buram hüzün ile yalnızlık kokmaktadır. asaf, hislerini o kadar güzel dile getirmiştir ki sevdasının üstünden ayrılık geçmiş her erkek bu şiirde hem kendini hem de bırakıp giden sevdiği kadını bulmaktadır. her ne kadar şair adını gizlese de herkes biliyor lavinia' nın kim olduğunu. lavinia, sizi sebepsiz terk eden eski sevgilinizdir. lavinia, lise yıllarınızı anlamlı kılan öptüğünüz o hoş kızdır. lavinia, geleceğe dair büyük hayaller kurduğunuz ama giderken ardına bile bakmayan o vefasızdır...
unutmadan feridun düzağaç, şiiri o kadar güzel bir şarkı olarak bize sunmuştur ki lavinia' yı dinleyip hayaller içine düşmeyen, yanında olmayan birilerini özlemeyen yoktur. lavinia bir fenomendir artık.
dinlendiriyor, düşündürüyor, aşk kokuyor, çaresizlik akıyor işte böyle güzel olan içimde ki benden bir şarkı.
feridun düzağaç'ın oldukça güzel söylediği şarkıdır. slovdur, gece dinlemek uyku getirebilmektedir. sakin bir tınısı olsa da gece ders çalışırken dinlenmemesi önerilir.
ayrıca kişinin içindeki çaresizliği ya da bu trajik durumunu anlatır ki hüzünlendirir beni. gitmesini istememek ama ona gitme diyememek. belki gururdan, belki de zaten dinlemeyecek olması bilmekten...
one tree hill dizisinin 2.sezon finalinde yer alan tarifi imkansız güzellikteki şarkının adı. the veils grubundan.

see my love is asleep on the floor
in a pose that's familiar
see my sun will just send you to war
if the battle don't kill you

but i've a change in mind
calling all the time

that i don't want to live in your side
though the rose is vermillion
and i find it so hard to survive
without when within you

my sweet lavinia
my sweet lavinia

all the years buried under the floors
and the wounds in the parlour
would have come up to greet us before
if it weren't for my heart because

i've her name in mine
and it's calling all the time

for my sweet lavinia
opeth'in burden şarkısının bana çağrışım yaptığı güzel bir şiir. ya da şiir bana burden'i çağrıştırıyor da olabilir.
Özdemir Asaf'ın Mevhibe Beyat için yazdığı şiirdir.
(bkz: mevhibe beyat)
Feridun Düzagac'ın (bkz: beni rahatta dinleyin) albümünün 1. şarkısı.

üşüyorsan ceketimi al . . .
gitme kelimesinin en güzel ifade edildiği şiir.
biri bana böyle gitme dese, gitmezdim gidemezdim, bunu dinleyip giden insan değildir zaten!
özdemir asaf ın şiiridir.
sana gitme demeyeceğim ama gitme lavinia...

ben söylemesemde gitme ne olur gitme...
özdemir asaf ın gizli aşkı...
insanın içine işliyor.
her okuyuşumda bi hoş olmaktayım.