bugün

bi zamanlar orta doğunun isviçre'si imiş bu ülke.özgürlükler alabildiğine genişmiş.farklı etnik ve dini gruplar kardeş kardeş geçiniyorlarmış.daha sonra iç savaş çıkmış (yanılmıyorsam arap-isral savaşlarının etkisi ile belkide yanılıyorum) ülke harap olmuş.bm araya girip savaşı bitirmiş.başlarına da suriye'yi dikmiş bekçi diye.daha sonra halk suriye askerlerinden rahatsız olmuş ve tepkiler başlamış.suriye askerleri ancak yakın bi zamanda çekildi bu ülkeden.başbakanları refik hariri ve başka bi çok insan suikaste kurban gitmiştir.bu suikastlerin arkasında suriyenin olduğu söylenmektedir.hatta bm de refik hariri suikastı ile ilgili araştırma sürmektedir ve bm suriyeli diplamatları sorgulamak istemektedir.ülkede bulunan "beka vadisi" için terörist yuvası denmektedir.bu vadide bir çok eğitim kampının olduğu söylenir.fkö (filisitin kurtuluş örgütü) eski lideri ve aynı zamanda filistin devletinin eski başkanı yaser arafat da bi zamanlar bu ülkeye sığınmıştır.
bayrağında iki kırmızı şerit arasinda sedir ağaci bulunan, engebeli cografi yapisi olan ortadoğu ülkesi.lübnan kelimesi aramicedeki(aramca) beyaz anlamina gelen "laban"dan gelir.buradaki beyaz lübnan dağlarinin tepesindeki karları sembolize eder.ülke ayni zamanda finikelilerin anavatanidir.daha sonra uzun yillar osmanli egemenliği altinda kalmistir.bagımsızlıgını 1943 yilinda fransızlardan kazanmıştır.günümüzde de ülkenin etnik ve dini yapisi bir hayli çeşitlilik gösterir.Ülke bünyesinde marunileri, ortodokslari, katolikleri, protestanlari,sünnileri, şiileri, dürzileri ve başka değişik kültürleri barindirir.ülkede cumhurbaşkanının katolik hıristiyan, başbaşkanın sünni müslüman, meclis başkanının şii müslüman olmasi zorunludur.Başbakan Refik Hariri'nin öldürülmesinden sonra yerine yine onun partisinden eski maliye bakani Fuat Sinioara geçmiştir.
israil'in şamar oğlanı haline gelmiş olan ülke. israil burayı istediği gibi bombalıyor, giriyor, çıkıyor. Lübnan hükümetinde ne ses var ne seda. Lübnan ordusunun yapacağı işi Hizbullah yapmaktadır maalesef.
terör iddiasiyla israilin topraklarina askerlerini soktugu ülke..
israilin içine sıçtığı bir ortadoğu ülkesi.
an itibariyle ölü sayısının 200ü aştığı belirtilen ortadoğu ülkesi..
iç savaşın bitmesiyle beyrut şehri yenilenmiş ve modern bir hal almıştır. nişantaşıvari cafeleriyle turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. israil bombardımanı beyrutu eski haline getirmiştir. iç savaştan daha beter bir hale sokmuştur.
(bkz: kendine süslü bi şehir yapacağına git ordu kur)
israil in saldırısı üzerine bundan suriye yi sorumlu tutmuş ülke;pekte haksız sayılmaz aslında...
kana susamış israil ordusunun Evlere, okullara, ibadet yerlerine sivil-asker ayırımı yapmadan bomba yağdırdığı orta doğu ülkesi.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.