bugün

entry'ler (119)

koroner bt anjiyografi

Acaba gereksiz yere mi anjiyo oluyoruz dedirten cihaz. Pahalı hastanelerde bulmak çok zor. Ege bölgesinde dokuz eylül ve ege üniversitesi dışında özel gazi hastanesinde var. Gerçekten ailenizde kalp hastası varsa şüpheniz varsa geç kalmayın derim. Anjiyo olmadan önce araştırılması gereken bir konu teknolojinin ne kadar geliştiğini de görmüş oluyoruz. Turgut hocam çok güzel anlatmış. izlemenizi tavsiye ederim. https://www.youtube.com/watch?v=tTs8nbZq9UU

polikistik over

Op. Dr. Erhan Çağatay sağolsun herşeyi çok güzel açıklıyor https://www.youtube.com/watch?v=karovO-mboE

günün sözü

Mevzu atlı karıncalar değil, dönen dolaplar.

evlenmek vs köpek sahiplenmek

Kesinlikle kıyaslanabilecek bir durum değildir. Tek ortak noktası ikisininde karar vermeden önce tartmak düşünmek gerekir.

mide botoksu

Son dönemlerin trendi neymiş bu mide botoksu. Gerçekten bu aralar yazın gelmesiyle kilo problemine kafayı takmış bulunmaktayım. Kelepçe mide küçültme ameliyatları bıçak altına yatmak fit olmak için normal mi emin olamadım. Oturup mide botoksunu araştırmaya başladım. Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi esasına dayanan nispeten yeni bir kilo verdirme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hastada iştah kaybı elde edilir. buymuş. Yani kısaca mide kaslarını gerdirerek tokluk hissini geciktirmeye yarıyor. Araştırmalarıma göre zararıda yokmuş. Youtube'da baya gezindim bunu buldum araştıran düşünen varsa izlesin derim.
https://www.youtube.com/watch?v=Ps2yVs05iaU

vücut geliştirme

Protein-glutamin-kreatin-bcaa-amino asit-para-ay sonu-bugün gitmeyip dinlensem-yarında gitmesem-kilo alma-obezite-... şeklinde sonsuzluğa giden yol.

günün sözü

''Arsız güçlü olunca, haklı suçlu olurmuş.''

hayır demeyi bilmeyen insan

Kaybedenler kulübüne hoşgeldiniz.

kolpaçino nedim

Sabri beyden selamlar.

burdan bi adam geçti mi bilader

bunun; "abisinin burdan bi eşşek geçti mi?" versiyonu da vardır ve yıllar önce safranbolu'da eşşeğini kaybeden bir amcanın gençlere yönelttiği sorudur.

barış harekatı

" ölüm tüm sorunları çözer, insan olmazsa sorun da olmaz.
Death solves all problems - no man, no problem.

(bkz: josef stalin)

iner misin çıkar mısın

sunucusu olan boran kaya da sonradan; "evet kötü bir programdı" tarzı bişiler söylemiştir.

okulun en güzel kızıyla çıkmak

"okulun en çok küfür yiyen erkeği olmak", durumunu da beraberinde getirecek atraksiyon.

kızlara pembe erkeklere mavi

(bkz: toplumsal cinsiyet)

cikarim ama vermem

(bkz: veririm ama çıkmam)

bir kelimeyle kadının tarifi

(bkz: insan)

isoroku yamamoto

pearl harbour baskının planlayıcı olan japon amiral.yamamoto japon kralına savaşın ilk 6 ayında başarılı olacaklarını ama daha sonra amerika ile baş etmenin zor olduğunu ifade etmiştir ve dediği gibi olmuştur.amerikan savaş makinesi işlemeye başlayınca japonlar savunma pozisyonuna geçmekten ve ellerindeki yerleri tutmaya çalışmaktan (ki onu da başaramamışlardır)başka bişey yapamamışlardır.yamamotonun farkında olduğu,savaşa girmeden önceki yıl 3 bin küsür adet uçak üreten, savaşa girdiği yıl ise 97 bin adet uçak üretebilen amerikan silah sanayisinin gücü ile amerika japonları pasifikte kovalamaya başlamıştır.guadalcanal, okinava adası ve daha bir çok yeri daha ele geçiren amerika japonları, japon ana karasına sıkıştırmıtır.savaşın ileriki yıllarında genel kurmay başkanı olan yamamoto avusturalya civarındaki birlikleri teftiş etmek amacıyla bir geziye çıkar.o zamanki japon şifre kodu olan jn25'i çözen amerikalılar bu geziden haberdar olurlar ve yamamotonun uçağını düşürerek onu öldürürler.

pearl harbour

amiral isoroku yamamoto'nun planladığı son derece başarılı saldırının hedefi olan pasifik okyanusundaki amerikan limanı.amerikalılar saldırı olacağını bilmelerine rağmen pearl harbour çok uzak bi ihtimal olarak görünmektedir ve bu yüzden gemiler; limana demirlemiş ve son derece savunmasız bir halde saldırıya yakalanmışlardır. bu saldırı ile amerikan pasifik filosuna büyük bir darbe indirilmiştir.filonun bir bölümünün saldırı sırasında açık denizde olması amerikalılar için büyük şanstır.
(bkz: isoroku yamamoto)

bu saldırıdan sonra amerikan donanması japonyaya zorlama bir operasyon düzenler ve amerikan uçak gemilerinden kalkan borbardıman uçakları tokyo'yu bombalar. hatta uçaklardan bazıları kralın sarayının üstünden uçar ama sarayı bombalamaz.burada amaç "hayatın elimizde" izlenimi vermektir.tam anlamıyla propaganda amaçlı bir operasyondur.

selective perception

"seçici algı"
(bkz: algida secicilik)

enter sandman

(bkz: sandman)