1. 1.
  kaçakçılığın ülkemize en çok yapıldığı türkiye ile en uzun sınıra sahip ülke
  3 ... combatant
 2. 2.
  kadınları cok güzel ülkedir.oranın erkekleri çok mutlu görünür haliyle.
  ilgi çekici olan cami sayısı türkiye ye göre çok azdır.
  pirinç,şeker,un gibi besin maddeleri devletin tekelinde bulunur çok ucuza satılır,bu durumda bu tür temel ihtiyaç maddeleri enflasyona maruz kalmaz ve fukaralar açlık çekmekten kurtarılmış olur.
  3 -1 ... electronica
 3. 3.
  hatay'ı kendinin zanneden salak ülke
  21 -7 ... (emre)
 4. 4.
  Devlet başkanı hafız esad ın oğlu beşar esad dır.Baas partisi yönetimi elinde tutar.Irak hariç bütün komsularıyla sorunları vardır.Türkiye ile Fırat nehrinin üzerine yapılan barajların su kısntısı yaratması ,hatay ı kendi sınırları içinde göstermesi ve PKK ya yataklık yapması yüzünden sorunludur.Lübnan ile ılımlı devlet başkanı refik hariri nin öldürülmesi ile ilişkileri kopma noktasına gelmiştir.Halen iç savaş nedeniyle lübnan da bulunan suriye askerleri geri çekilmektedir ve istihbarat örgütü AL mukhabarat ın lübnan dan çekilmesi istenmektedir.israil ile 1967 6 gün savaşı nda kaybettiği Golan tepeleri nedeniyle anlaşamamaktadır israil 6 gün süren bu savaşta topraklarını 3 katına çıkarmıştır ve doğal arap yahudi gerginlği nedeniyle de suriye israil e kin beslemektedir.Ayrıca filistinli radikal örgütlere yardım ettiği söylenmektedir.*.Bu kıskaç tan çıkmaya çalışan suriye beşar esad yönetiminde bazı reformalar yapsada halen amerika nın teröre destek veren örgütler listesinde bulunmaktadır.Ülkede bir miktarda kürt azınlık vardır ve genelde kuzey doğu kesimlerde yaşarlar.
  4 ... ratata
 5. 5.
  bir asiret tarafindan yonetilen, gelismemis ulke. kaba despotizmin en bariz sekilde hissedildigi devlet.
  insani pek guzel, cana yakin, misafirperverdir. esad'in adini agzina almaktan siddetle kacinmaktadir herkes. hakkinda guzel bir sey soyleyecek olsa bile*, yanlis anlasilip kim vurduya gitme ihtimali cok yuksek oldugundan gerek.
  arap memleketleri arasinda en muhafazakarlarindan biridir.
  3 ... child
 6. 6.
  Baba Esad dönemi sonrası bölgede etkinliği giderek azalan ve şu anda da Amerika ve israil ile sorun yaşayan ülke.
  1 ... yıllaryılı
 7. 7.
  ABD nin iyi geçinemediği ülkelerdendir. petrolü yoktur. medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır, mezopotamya topraklarını içinde barındırmaktadır.
  1 ... hizir
 8. 8.
  "bağlasak lağımı geberse ibneler" bu sözlerle büyüyen bir nesil suriyeyi sevemez.
  2 -1 ... ireland
 9. 9.
  (bkz: suriyye)
  1 -1 ... yasak merve
 10. 10.
  türkçe bilenlerin sayısının hiçte azımsanmayacak kadar olduğu ülke.
  türk televizyonlarının orada izlenebiliyor olmasının bunda katkısı vardır.
  3 ... pilotmont
 11. suriye Başlığındaki Önemli Entry'ler