bugün

kaçakçılığın ülkemize en çok yapıldığı türkiye ile en uzun sınıra sahip ülke
kadınları cok güzel ülkedir.oranın erkekleri çok mutlu görünür haliyle.
ilgi çekici olan cami sayısı türkiye ye göre çok azdır.
pirinç,şeker,un gibi besin maddeleri devletin tekelinde bulunur çok ucuza satılır,bu durumda bu tür temel ihtiyaç maddeleri enflasyona maruz kalmaz ve fukaralar açlık çekmekten kurtarılmış olur.
hatay'ı kendinin zanneden salak ülke
Devlet başkanı hafız esad ın oğlu beşar esad dır.Baas partisi yönetimi elinde tutar.Irak hariç bütün komsularıyla sorunları vardır.Türkiye ile Fırat nehrinin üzerine yapılan barajların su kısntısı yaratması ,hatay ı kendi sınırları içinde göstermesi ve PKK ya yataklık yapması yüzünden sorunludur.Lübnan ile ılımlı devlet başkanı refik hariri nin öldürülmesi ile ilişkileri kopma noktasına gelmiştir.Halen iç savaş nedeniyle lübnan da bulunan suriye askerleri geri çekilmektedir ve istihbarat örgütü AL mukhabarat ın lübnan dan çekilmesi istenmektedir.israil ile 1967 6 gün savaşı nda kaybettiği Golan tepeleri nedeniyle anlaşamamaktadır israil 6 gün süren bu savaşta topraklarını 3 katına çıkarmıştır ve doğal arap yahudi gerginlği nedeniyle de suriye israil e kin beslemektedir.Ayrıca filistinli radikal örgütlere yardım ettiği söylenmektedir.*.Bu kıskaç tan çıkmaya çalışan suriye beşar esad yönetiminde bazı reformalar yapsada halen amerika nın teröre destek veren örgütler listesinde bulunmaktadır.Ülkede bir miktarda kürt azınlık vardır ve genelde kuzey doğu kesimlerde yaşarlar.
bir asiret tarafindan yonetilen, gelismemis ulke. kaba despotizmin en bariz sekilde hissedildigi devlet.
insani pek guzel, cana yakin, misafirperverdir. esad'in adini agzina almaktan siddetle kacinmaktadir herkes. hakkinda guzel bir sey soyleyecek olsa bile*, yanlis anlasilip kim vurduya gitme ihtimali cok yuksek oldugundan gerek.
arap memleketleri arasinda en muhafazakarlarindan biridir.
Baba Esad dönemi sonrası bölgede etkinliği giderek azalan ve şu anda da Amerika ve israil ile sorun yaşayan ülke.
ABD nin iyi geçinemediği ülkelerdendir. petrolü yoktur. medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır, mezopotamya topraklarını içinde barındırmaktadır.
"bağlasak lağımı geberse ibneler" bu sözlerle büyüyen bir nesil suriyeyi sevemez.
(bkz: suriyye)
türkçe bilenlerin sayısının hiçte azımsanmayacak kadar olduğu ülke.
türk televizyonlarının orada izlenebiliyor olmasının bunda katkısı vardır.
türkiye ile sınırı 877 km olan ülke
eğer suriye de evinizden çıkarken kapınızı kilitlerseniz size "alla allaaa nie kilitledi ki acaba" şeklinde bakan komşularla karşılaşırsınız.. eğer arabadan inince anahtarı alırsanız, "adama bak sanki çalacaz" der gibi bakışlarla karşılaşırsınız.. suriye de bahçe katında bile gece pencereler ve hatta ev kapısı açıkken uyuyabilirsiniz.. tanımadığınız insanlar sizi yabancı olduğunuz için sokakta kalmayın diye evlerine davet edebilirler.. suriye de gece kadın olarak sokağa çıkabilirsiniz kimse size zarar vermez.. çantanızı yola bakan kolunuza takabilirsiniz kimse gasp etmez.. vb..
(bkz: hanım kaLk suriyeye taşınıyoruz)
laik bir devlettir. ancak erkeklerin 4 kadınla evlenmesi yasaldır. cuma günleri tatildir, eğlence yerleri kapalıdır. beşar esadın ve hafız esad ın fotoğraflarının mecburiyet ve yalakalıktan her yere asıldığı ülkedir aynı zamanda.
hafız esad'ın vaktiyle sünnî katliamı yaptığı ülke.
bir dönem su meselesi yüzünden kafa kafaya geldiğimiz ülkedir. sırf bu yüzden pkkyı bize karşı beslemişlerdir.

edit 2010 : beş deniz havzasında türkiye adlı kitaptan :

hatay meselesi de musul konusunda olduğu gibi araplar tarafından unutulmamıştır. suriye, kuruluşundan itibaren, hatay meselesini filistin konusunda olduğu gibi bütün arap dünyasını ilgilendiren bir sorun haline getirmeye çalışmış, bunda da bir ölçüde başarılı olmuştur. suriye'den hatay konusundaki iddialara sonvermesini isteyen türkiye, bağımsızlığını ancak ikinci dünya savaşı sonrası kazanan şam'ı ancak şartlı olarak tanıyacağını belirtmiş ve 1946'da dönemin ırak başbakanı nuri el said'in araya girmesiyle şam'ı tanımıştır. ancak 1990larda dahi, hatay, suriye tarafından kendi toprakları içinde görülmüş, resimleri posta pullarında yer almış, haritalarda arap toprağı olarak gösterilmiştir.
sf 287.

#9238453

edit 2012 : Suriye'nin Türkiye hakkında gerçek düşüncesi :

1. Türkiye tarafından gasp edildiği iddia edilen Antakya, Hatay ve bugünkü Suriye sınırları
2. Sevr antlaşması'nı esas almışlar. Lozan antlaşmasını kabul etmiyorlar. Sevr antlaşmasına göre Suriye sınırları ki Ceyhan nehrinin yatağından başlayarak Adana, Mersin, Gaziantep, Urfa, Mardin, Diyarbakır'ı içine alan geniş bir alanın Büyük Suriye topraklarına ait olduğu ders olarak okutuluyor.
3. Büyük Suriye'nin doğal sınırlarının Türkiye tarafından işgal edildiğini savunuyor, öte yandan Ankara'nın su sorununda kendilerine haksızlık yaptığını, gerekli gördükleri hallerde topraklarına akan su yatakları üzerindeki " Keban, Karakaya " Türk barajlarını vurma hakları olduğunu ifade ediyorlar.
4. Güneydoğu Anadolu'nun ekonomik ve sosyal bakımdan kalkındırılmasına yönelik çabalar karşısında politik senaryolar oluşturup engellenmesi gerektiği yazılmakta. (nazmi çelenk yeniçağ, 06 Şubat 2012)
Sanıldığının aksine gayet medeni olan guzel ulke.23 nisan tatlinde gidilesi,gidilecek.
ülke dışındaki tek toprağımızın bulunduğu ülke*
türkiye'nin güneydoğusunda yer alan ve türkiye ile ortak kara sınırına sahip olan ülkedir. yoğun olarak sünnilerin yaşadığı ülkenin resmi dili arapçadır. başkenti olan şam ise arap dünyasının en eski şehirlerinden biridir.
magazinsel bir yaklaşım eksikliğini sezdiğimden türk dizilerinde kullanılan yeni mekanlardan gözdelerden .bakirliğin keşfi.insanlarının misafirperverliğine ise karayolu ile hacca giden akrabalarımıdan dinlediğim memleket. her durakta yemekler ile karşılanıp dualar ile uğurlandıklarını iletmişlerdir.
Direk medeni ve egzotik ulke.Palmyra gibi bir vahayı col kurtunu tanımak hayatımda yasadıgım en guzel deneyimdi.Sam sıradan bir beton yıgınıyken halep muthiş bir sosyal yasantıya sahip.Gitmeden once amerikan ambargosudan bahsediliyordu ama apple satan bir bilgisayarcıya bakarken elimde coca cola vardı halepte.Eski carsısı tatlı ve fıstık yuvası.Fıstık 9 lira kilosu.Ama su varki suriye eger bu sekilde giderse tarımı iyice geliştirirse(emin olun tarlalar bizden daha bakımlı)Bizi 5 seneye yakalar.Babelhawa denilen freeshop bile cok iyi.Ucuz.
yıllardır türkiye'ye en büyük düşmanlığı yapmış ülkedir. pkk'nın büyümesinde, yeşerip bu hallere gelmesinin en büyük sebebi. 1983 yılında atatürk barajı'nın temelinin atılması ile 1984 yılında pkk terörünün hortlaması asla tesadüf değildir.
kuresel isinma yuzunden insallah aramizda yine bir su krizi cikmaz dedigim komsumuz olan ulke.
askerlerinin sakallı olduğu ülke. kısa pantlon falan giyoyorlar. sakalla falan pek uyumsuz duruyor. altı şam üstü halep olayı.

eksi veren bünye için edit: haklısın ben de tasvip etmiyorum böyle sakal kısa pantlon falan ama ne yapacaksın suriye işte. hoşuna gitmediyse suriye elçiliğine gidip eksi vereceksin. *
savaş sonrası amerikan hurdalığa dönmüş, ırak' tan getirilen her türlü amerikan ikinci el iş makinaların bedavaya yakın bir fiyattan alınabileceği, geniş makina parkı ülke. eğer türkiye' ye çalıştırmak için makina getiyorsanız, işçilerini de burdan getirtin derim, çok ucuza çalışıyorlar, askeri ücretin yarısına bile razı adamlar.
efendim, biraz coğrafya öğrenelim.
türkiye ile sınır kapıları vardır suriye'nin,
ezbere sayabilecek var mı bilmem.

işte onlar şunlardır:

Karbeyaz (Yiğitoğlu) (gaziantep (Kapalı))

islahiye (Hatay)

Yayladağı (Hatay)

Cilvegözü (Hatay)

Cizre (Şırnak-Cizre)

Ceylanpınar (Şanlıurfa)

Akçakale (Şanlıurfa)

Mürşitpınar (Şanlıurfa)

Öncüpınar (Kilis)

Çobanbey (Gaziantep)

Karkamış (Gaziantep)

Şenyurt (Mardin)

Girmeli (Nusaybin - Mardin)
bir bayan ismi. * *
ürdün'e ağaç ürünleri götüren türk tırları için yeni vergiler çıkartıp mazotun kendilerinden alınmasını zorunlu kılan arap* ülkesi. bulgaristan'dan sonra türk ihracatını s.kmeye yönelik bu ikinci hamleymiş.
amerika birleşik devletleri'nin yeni gözdesidir. sıra bize ne zaman gelecek bakalım.
Bağımsızlık günü 17 Nisan 1946'dır.
vize vermek icin daha once israil vizesi almamıs olmak ya da israil e giris cıkıs yapmamıs olmak sartı arayan ulke.
(bkz: neler oluyor hayatta)
Şam (bkz: Damascus) ve Halep Şehirleri, Golan Tepeleri, Caber Kalesi, Zengin Mutfak Kültürü ile bilinen ülke.
kız arkadaşımla hediyelik eşya bakarken , dükkan sahibinin neden diğer eşlerini de getirmedin diye bir sorduğu ülke. palimra, şam ve halep kesinlikle görülmelidir. özellikle şam bir çok kültürün bir arada yaşandığı güzel bir şehirdir.
türkiye ile entegrasyonunda önemli bir eşiği daha geçen bizim ülke.
(bkz: halep)
(bkz: şam)
(bkz: hama)
(bkz: humus)
(bkz: lazkiye)
hatay'in ait olmasi gereken ulke.

muhtemelen bir suru eksi alacak bu entry ama objektif bakildiginda dogru bir onermedir. 1939 yilinda hatay turkiye'ye dahil olmustur.ancak o donemde hatay nufusunun cogunlugu araptir.bir toprak parcasini vatan yapan o toprak uzerindeki millettir. o topraklarda dogru duzgun turkce bilen insan yoktur o donemlerde. yapilan secim ise turk askeri gozetiminde yapilmistir. yani gostermeliktir. daha sonra afganistan'dan, samsun'dan cevre illerden buraya turkmenler, turkler yerlestirilmistir. bir cok arap koyunun yakinina bir de turk koyu kurulmustur.

hatay'in turkiye'ye ait olmasi gerektigini(o donem goz onunde bulundurularak) mantikli bir sekilde aciklayabilen varsa ogrenmek isterim.

hala oranin yaslilari turkce bilmezler. aktuel olarak nufusun yarisi araptir.
zaman, son günlerde aradaki yakınlaşmaya binayen suriye'deki gezilip görülecek bazı yerleri yazmış :

http://www.zaman.com.tr/h...k-icin-iste-size-10-neden

edit 2010 : beş deniz havzasında türkiye adlı kitaptan :

yapılan görüşmeler, anlaşmalar taraflar arasındaki sorunun çözülmesine yardım etmemiş, suriye ve ırak, pkk kartını da koz olarak kullanarak ve arkalarına da arap ülkelerinin desteğini alarak, fırat dicle nehirlerinin paylaşımı konusunda türkiye'ye baskı yapmaya devam etmiştir. aralık 1995'te suriye liderliğindeki yedi arap devleti şam deklarasyonu ile türkiye'yi suriye'ye kirletilmiş su akıtmakla suçlamıştır.

sf 304.
emekli olunca yaşamayı düşündüğüm ülke; yemekleri lezzetli kızları güzel olan ülke. bir emekli başka ne isteyebilir ki.
Zamanında pkk'ya destek veren sonra aynı pkk nın ucu kendilerinede dokunmaya başlayınca '' ne yapıyoruz biz'' diye türkiyeye komşu ülkedir.
turizm bakanlığı sayfasında halen hatay'ı kendi sınırlarında gösteren ülke.

http://www.syriatourism.o...c=listpages&subid=114
aleviler tarafından yönetilen tek ülke. esad ailesi arap alevisi yani (bkz: nusayri) dir.
her açıdan mükemmel bir first lady'e sahiptirler.

(bkz: esma esad)
mustafa balbay'ın suriye raporu adlı kitabından :

bu nedenle özellikle ikinci dünya savaşı sonrasında arap dünyasının politikası suriye'yi hep bir kontrolde tutma arayışı üzerine kuruldu. bu politikanın bir parçası olarak arap ülkeleri suriye ne zaman türkiye bana şunu yaptı dese, hemen yuh türkiye'ye ! dediler. bunun bir nedeni de suriye'nin, ırak ile mısır arasında bir denge unsuru olması için çabalama arayışıydı.
bir ülke bölgesinde bu kadar kabul görür de burnunu büyütmez mi ? büyütür elbet. hem de nasıl büyütür !
işte suriye de çevremizdeki pek çok ülke gibi adının başına şunu koydu : büyük !
büyük suriye ...
nedir büyük suriye'nin sınırları ?
hatay, toroslar'ın hatay'a dayanan ucu, lübnan, israil, ürdün ...
suriye bu nedenle, lübnan, israil ve ürdün'ü hiçbir zaman egemen bir devlet olarak tanımadı.
1970'lerde ürdün'ü işgal etmeye girişti, olmadı. zira başta abd olmak üzere batı için ürdün, arap dünyasından çok batıya lazımdı. 1976'da lübnan topraklarının önemli bir kısmını işgal etti. ardından kendisine bağlı filistinli gruplar oluşturmaya girişti. zaten suriye kurmayları için filistin'i de içine alan bölgenin adı şuydu : " güney suriye ".
suriye lübnan'da elçilik açma gereği duymuyor.
neden ?
çünkü lübnan'ı ayrı bir devlet olarak tanımıyor, kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor. bir devlet kendisine ait şehirlerden birinde büyükelçilik ya da elçilik açar mı ? açmaz tabii ...

sayfa 14, 15.
mustafa balbay'ın suriye raporu adlı kitabından :

suriye, türkiye'nin ortadoğuda etkin bir ülke durumuna gelmesini önlemek için, türkiye'nin bölge ülkeleriyle gelişen siyasi ve ekonomik ilişkilerini engellemek, ayrıca türkiye'nin yunanistan, bulgaristan ve güney kıbrıs rum yönetimi ile mevcut sorunlarından kendi çıkarları için yararlanmak yönünde faaliyet yürütmektedir.

bu amaçla kullanılan temalardan bazıları :

- kıbrıs'ta bir türk devleti ilanının kabul edilemeyeceği ve bu bölücü girişimin şiddetle kınandığı,
- kıbrıs'ın bir bütün olduğu ve topraklarının tüm yabancı askerlerden arındırılarak kurtarılması gerektiği,
- kıbrıs'taki oldu bittilerin kabul edilmesi halinde, bunun kötü bir örnek teşkil edeceği,
- osmanlı imparatorluğu'nun din kisvesi altında arapları sömürdüğü,
- türk devlet büyüklerinin abd'nin hizmetinde olduğu,
- türkiye'nin abd ve nato ülkeleri tarafından islami hareketlere karşı bir kalkan olarak kullanıldığı,
- türkiye'nin batı'yı taklit çabalarında başarısız kaldığı,
- kimliğini kaybetmiş bir türkiye'nin ab'de yer alamayacağı şeklindedir.

sayfa 77.
mustafa balbay'ın suriye raporu adlı kitabından :

" büyük suriye " ideali çerçevesende hatay'ı ilhak etmeyi amaçlayan suriye, bu yönde yoğun bir propoganda faaliyeti yürütmektedir. suriye yönetimi, hatay doğumlular başta olmak üzere, bazı türk vatandaşlarının suriye'deki medreselerde dini eğitim görmelerine ve üniversitelerine devam etmelelerine izin vermekte, istenilen fakülteye ücretsiz kayıt, aylık burs ve öğrenci yuurtları gibi sosyal imkanlardan azami derecede faydalanma kolaylıkları sağlamaktadır.
baas partisi hatay ilinin kendilerine ait olduğunu iddia ederek, hatay'da yaşayan alevi kökenli arapların kendilerine arka çıkmak amacıyla propoganda ve örgütlenmeler yapmaktadır. bu kapsamda 1996 yılı içerisinde suriye dışişleri bakanlığı hukuk dairesi tarafından şam üniversitesi'ne bir talepte bulunularak, " iskenderun sancağı'nın hukuki statüsü " konulu bir çalışma yapılması istenmiş ve sonuçları kamuoyuna suriye'nin görüşlerini destekler şekilde yansıtılmıştır.

suriye yönetimince ; 1996 yılı içerisinde türkiye'ye yönelik olarak bazı yeni radyo istasyonları tesis edilmiş ve mevcut olan televizyon istasyonlarınnın da yayın alanları artırılarak söz konusu radyoların etki alanlarının genişletilmesine çalışılmıştır. suriye radyo ve televizyonları normal yayınlarında hatay'ı kendi toprakları içerisinde gösteren haritaları yayınlarında göstermektedir.

sayfa 78.
mustafa balbay'ın suriye raporu adlı kitabından :

suriye, hatay ili üzerinde iddialarını, bir devlet politikası olarak sürdürmekte olup, bu konuda yürüttüğü psikolojik harekat faaliyetleri özetle şöyledir :

- tarih kitaplarında hatay'dan " 1939'da işgal edilmiş arap toprağı " olarak söz etmek,
- hatay ilini, yazılı belgelerde suriye sınırları içinde sürekli olarak göstererek bu konuyu gündemde tutmak,
- hatay'da nüfus yoğunluğu ve toprak mülkiyeti çoğunluğunu kendi politikası doğrultusunda oluşturabilmek için arap kökenli türk vatandaşlarının gayrimenkul alımlarını desteklemek, hızlı nüfus artışını teşvk etmek,
- özellikle iskenderun bölgesinde yaşayan halk arasında alevi ve sünni ayrımı yaratmaya yönelik eylemleri desteklemek,
- türkiye'ye karşı örtülü faaliyetler yürütmek üzere, özellikle hatay'da faaliyet gösteren çeşitli dernek ve cemiyetler kurmak ve destek sağlamak,
- hatay sınırını fiili olarak tanımamak için türkiye tarafından tek taraflı olarak başlatılan sınırın yeniden işaretlenmesi ve düzenlenmesi çalışmalarına katılmaktan ve asi nehri'ne ilişkin hususları görüşme konusu yapmaktan kaçınmak,
- hatay'da yaşayan arap kökenli vatandaşlarımıza suriye vatandaşı gibi muamele ederek; suriye'de oturma izni, yüksek öğrenim, ticaret vb. olanaklar sağlayarak yönlendirmeye çalışmak,
- hudut bölgesinde silah ve uyuşturucu kaçakçılığına göz yummak ve suriye yanlısı şirketler kurdurmak suretiyle, özellikle hatay bölgesinde yaşayan arap kökenli ve suriye yandaşı vatandaşlarımız üzerinde ekonomik hakimiyet sağlayarak, gerektiğinde bunlardan istifade etmek,
- hatay ilinde yerel yönetimlerde suriye sempatizanı arap kökenli vatandaşlarımızın etkin konuma geçmelerini sağlamak.

sayfa 79 -80.
özellikle halep sokaklarında kendinizi antepte yahut urfada hissedebileceğiniz, alabildiğine doğal, arapçanızı (neredeyse kimse ingilizce bilmediğinden mecburen)geliştirebileceğiniz, halktaki esad döneminden kalma polis korkusu sebebiyle gece dahi rahatça dolaşabileceğiniz(en küçük tehlike hissettiğiniz an "polis!" diye bağırmanız kafi, ortalık dağılır), her daim izleniyormuşsunuz izlenimi veren her yerdeki afişlerle kendinizi george orwell in 1984 romanında gibi hissedeceğiniz,ışıltılı çarşılarına,adım başı meyve sıkan vitamin büfelerine ve şam/hamidiye çarşısının bademli muhallebisine bayıldığım ülke...
türkiye nin ekonomik olarak caizp teklifler yaptığı ülkedir.
görsel
yakında karışıklık çıkıp diğer ortadoğu ülkeleri * * * gibi olması muhtemel ülkedir.