bugün

kaçakçılığın ülkemize en çok yapıldığı türkiye ile en uzun sınıra sahip ülke
kadınları cok güzel ülkedir.oranın erkekleri çok mutlu görünür haliyle.
ilgi çekici olan cami sayısı türkiye ye göre çok azdır.
pirinç,şeker,un gibi besin maddeleri devletin tekelinde bulunur çok ucuza satılır,bu durumda bu tür temel ihtiyaç maddeleri enflasyona maruz kalmaz ve fukaralar açlık çekmekten kurtarılmış olur.
hatay'ı kendinin zanneden salak ülke
Devlet başkanı hafız esad ın oğlu beşar esad dır.Baas partisi yönetimi elinde tutar.Irak hariç bütün komsularıyla sorunları vardır.Türkiye ile Fırat nehrinin üzerine yapılan barajların su kısntısı yaratması ,hatay ı kendi sınırları içinde göstermesi ve PKK ya yataklık yapması yüzünden sorunludur.Lübnan ile ılımlı devlet başkanı refik hariri nin öldürülmesi ile ilişkileri kopma noktasına gelmiştir.Halen iç savaş nedeniyle lübnan da bulunan suriye askerleri geri çekilmektedir ve istihbarat örgütü AL mukhabarat ın lübnan dan çekilmesi istenmektedir.israil ile 1967 6 gün savaşı nda kaybettiği Golan tepeleri nedeniyle anlaşamamaktadır israil 6 gün süren bu savaşta topraklarını 3 katına çıkarmıştır ve doğal arap yahudi gerginlği nedeniyle de suriye israil e kin beslemektedir.Ayrıca filistinli radikal örgütlere yardım ettiği söylenmektedir.*.Bu kıskaç tan çıkmaya çalışan suriye beşar esad yönetiminde bazı reformalar yapsada halen amerika nın teröre destek veren örgütler listesinde bulunmaktadır.Ülkede bir miktarda kürt azınlık vardır ve genelde kuzey doğu kesimlerde yaşarlar.
bir asiret tarafindan yonetilen, gelismemis ulke. kaba despotizmin en bariz sekilde hissedildigi devlet.
insani pek guzel, cana yakin, misafirperverdir. esad'in adini agzina almaktan siddetle kacinmaktadir herkes. hakkinda guzel bir sey soyleyecek olsa bile*, yanlis anlasilip kim vurduya gitme ihtimali cok yuksek oldugundan gerek.
arap memleketleri arasinda en muhafazakarlarindan biridir.
Baba Esad dönemi sonrası bölgede etkinliği giderek azalan ve şu anda da Amerika ve israil ile sorun yaşayan ülke.
ABD nin iyi geçinemediği ülkelerdendir. petrolü yoktur. medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır, mezopotamya topraklarını içinde barındırmaktadır.
"bağlasak lağımı geberse ibneler" bu sözlerle büyüyen bir nesil suriyeyi sevemez.
(bkz: suriyye)
türkçe bilenlerin sayısının hiçte azımsanmayacak kadar olduğu ülke.
türk televizyonlarının orada izlenebiliyor olmasının bunda katkısı vardır.
türkiye ile sınırı 877 km olan ülke
eğer suriye de evinizden çıkarken kapınızı kilitlerseniz size "alla allaaa nie kilitledi ki acaba" şeklinde bakan komşularla karşılaşırsınız.. eğer arabadan inince anahtarı alırsanız, "adama bak sanki çalacaz" der gibi bakışlarla karşılaşırsınız.. suriye de bahçe katında bile gece pencereler ve hatta ev kapısı açıkken uyuyabilirsiniz.. tanımadığınız insanlar sizi yabancı olduğunuz için sokakta kalmayın diye evlerine davet edebilirler.. suriye de gece kadın olarak sokağa çıkabilirsiniz kimse size zarar vermez.. çantanızı yola bakan kolunuza takabilirsiniz kimse gasp etmez.. vb..
(bkz: hanım kaLk suriyeye taşınıyoruz)
laik bir devlettir. ancak erkeklerin 4 kadınla evlenmesi yasaldır. cuma günleri tatildir, eğlence yerleri kapalıdır. beşar esadın ve hafız esad ın fotoğraflarının mecburiyet ve yalakalıktan her yere asıldığı ülkedir aynı zamanda.
hafız esad'ın vaktiyle sünnî katliamı yaptığı ülke.
bir dönem su meselesi yüzünden kafa kafaya geldiğimiz ülkedir. sırf bu yüzden pkkyı bize karşı beslemişlerdir.

edit 2010 : beş deniz havzasında türkiye adlı kitaptan :

hatay meselesi de musul konusunda olduğu gibi araplar tarafından unutulmamıştır. suriye, kuruluşundan itibaren, hatay meselesini filistin konusunda olduğu gibi bütün arap dünyasını ilgilendiren bir sorun haline getirmeye çalışmış, bunda da bir ölçüde başarılı olmuştur. suriye'den hatay konusundaki iddialara sonvermesini isteyen türkiye, bağımsızlığını ancak ikinci dünya savaşı sonrası kazanan şam'ı ancak şartlı olarak tanıyacağını belirtmiş ve 1946'da dönemin ırak başbakanı nuri el said'in araya girmesiyle şam'ı tanımıştır. ancak 1990larda dahi, hatay, suriye tarafından kendi toprakları içinde görülmüş, resimleri posta pullarında yer almış, haritalarda arap toprağı olarak gösterilmiştir.
sf 287.

#9238453

edit 2012 : Suriye'nin Türkiye hakkında gerçek düşüncesi :

1. Türkiye tarafından gasp edildiği iddia edilen Antakya, Hatay ve bugünkü Suriye sınırları
2. Sevr antlaşması'nı esas almışlar. Lozan antlaşmasını kabul etmiyorlar. Sevr antlaşmasına göre Suriye sınırları ki Ceyhan nehrinin yatağından başlayarak Adana, Mersin, Gaziantep, Urfa, Mardin, Diyarbakır'ı içine alan geniş bir alanın Büyük Suriye topraklarına ait olduğu ders olarak okutuluyor.
3. Büyük Suriye'nin doğal sınırlarının Türkiye tarafından işgal edildiğini savunuyor, öte yandan Ankara'nın su sorununda kendilerine haksızlık yaptığını, gerekli gördükleri hallerde topraklarına akan su yatakları üzerindeki " Keban, Karakaya " Türk barajlarını vurma hakları olduğunu ifade ediyorlar.
4. Güneydoğu Anadolu'nun ekonomik ve sosyal bakımdan kalkındırılmasına yönelik çabalar karşısında politik senaryolar oluşturup engellenmesi gerektiği yazılmakta. (nazmi çelenk yeniçağ, 06 Şubat 2012)
Sanıldığının aksine gayet medeni olan guzel ulke.23 nisan tatlinde gidilesi,gidilecek.
ülke dışındaki tek toprağımızın bulunduğu ülke*
türkiye'nin güneydoğusunda yer alan ve türkiye ile ortak kara sınırına sahip olan ülkedir. yoğun olarak sünnilerin yaşadığı ülkenin resmi dili arapçadır. başkenti olan şam ise arap dünyasının en eski şehirlerinden biridir.
magazinsel bir yaklaşım eksikliğini sezdiğimden türk dizilerinde kullanılan yeni mekanlardan gözdelerden .bakirliğin keşfi.insanlarının misafirperverliğine ise karayolu ile hacca giden akrabalarımıdan dinlediğim memleket. her durakta yemekler ile karşılanıp dualar ile uğurlandıklarını iletmişlerdir.
Direk medeni ve egzotik ulke.Palmyra gibi bir vahayı col kurtunu tanımak hayatımda yasadıgım en guzel deneyimdi.Sam sıradan bir beton yıgınıyken halep muthiş bir sosyal yasantıya sahip.Gitmeden once amerikan ambargosudan bahsediliyordu ama apple satan bir bilgisayarcıya bakarken elimde coca cola vardı halepte.Eski carsısı tatlı ve fıstık yuvası.Fıstık 9 lira kilosu.Ama su varki suriye eger bu sekilde giderse tarımı iyice geliştirirse(emin olun tarlalar bizden daha bakımlı)Bizi 5 seneye yakalar.Babelhawa denilen freeshop bile cok iyi.Ucuz.
yıllardır türkiye'ye en büyük düşmanlığı yapmış ülkedir. pkk'nın büyümesinde, yeşerip bu hallere gelmesinin en büyük sebebi. 1983 yılında atatürk barajı'nın temelinin atılması ile 1984 yılında pkk terörünün hortlaması asla tesadüf değildir.
kuresel isinma yuzunden insallah aramizda yine bir su krizi cikmaz dedigim komsumuz olan ulke.
askerlerinin sakallı olduğu ülke. kısa pantlon falan giyoyorlar. sakalla falan pek uyumsuz duruyor. altı şam üstü halep olayı.

eksi veren bünye için edit: haklısın ben de tasvip etmiyorum böyle sakal kısa pantlon falan ama ne yapacaksın suriye işte. hoşuna gitmediyse suriye elçiliğine gidip eksi vereceksin. *
savaş sonrası amerikan hurdalığa dönmüş, ırak' tan getirilen her türlü amerikan ikinci el iş makinaların bedavaya yakın bir fiyattan alınabileceği, geniş makina parkı ülke. eğer türkiye' ye çalıştırmak için makina getiyorsanız, işçilerini de burdan getirtin derim, çok ucuza çalışıyorlar, askeri ücretin yarısına bile razı adamlar.