bugün

"...Sence insanları engelleyen şey, her zaman korku mudur? Acaba utanç olamaz mı? herkesin önünde kendini ortaya koymanın, örtüsüz kalmanın utancı olamaz mı?..."

(Korku - Stefan Zweig)
"...Ruhunu sıkan şey, hapis kalmış kahkahaların özgürlük isyanıydı..."

(Korku - Stefan Zweig)
siyasetçiler çok korkuyorlar.

şu anda bir inkılap ile meclis devrilse, vekillerin %95'inin vatana ihanetten imha edilmesi gerekir.

Bu yüzden seçmen kitlelerini de korku ile yönetiyorlar. korku ile yönetilen yığınlar giderek gerilir ve üretkenlik değerleri düşer.

korku zeka seviyesini düşüren en büyük etkendir.
görsel
Çocukken en korktuğum şeylere zamanla yakın ve alakadar davranarak aştım korkularımı. Cesaret inanılmaz keyifli ve güçlü hissettiren bir duygu.
Köpeklerin tanıdıkları insanlarda kokusunu ter bezleri sayesinde alarak onlara daha çok yakınlaşmalarına sebep olan his.
Eski bir sözlük yazarıydı kendisi.
"...Kötü resim asarım korkusuyla hiç resim asmadım, kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadım..."

(Tutunamayanlar - Oğuz Atay, s.594)
Korku kimi zaman ayaklarımıza kanat takar, kimi zaman da ayaklarımızı yere çiviler. Montaigne

Korkuyorum...
"...insan bilmediği şeyden hep korkar..."

(Fahrenheit 451 - Ray Bradbury)
Korkunun tadıyla yaşlandıysan
Karşımda durup vuruyorsan
Sanki kaybolup var olduysan
içimden çıkan hal aldıysan

Sussan
Bulmazlar
Dursan
Vurdular

Sussan
Bulmazlar
Dursan
Vurdular.
benim için korkunun en mükemmel tanımı; rüzgarın bitmek bilmeyen uğultusu.
çünkü, gerçekten fazlasıyla ürkütücü.
Sürekli yaşadığım durumdur. Herşeyden, herkesten korkmaya başlıyorum. Birilerini tanıdıkça, birşeyleri öğrendikçe, acaba bana çok büyük bir zararı olur mu diye düşünmeden edemiyorum. Geçmişteki o çok büyük travmalarımdan dolayı. Umarım olmaz.
Mahallede hırsızlık olayları artmış. Bende inanılmaz korkuyordum. Her gün şikayet artık psikolojim bozuldu. yan komşumuzun evde neyi var neyi yok almışlar. bende onlara değerli eşyalarınızı keşke banka kasalarına koysanız dedim ama iş işten geçti. ziraat bankasının kiralık kasasını kullanıyor kuzenim. bana da bahsetti. henüz o kadar değerli bir eşyam yok ama ilerisi için düşünüyorum. allah kimseye göstermesin, fırsatta verdirmesin. kapılarınızı iyi kilitleyin.
Gerçek veya olası tehlikeli bir durumun, getirdiği kaygı ve endişe. Korku bir bakıma insanın savunma refleksi ve mekanizmasidir. Kimse korkusuz değildir, mesele korkuyu paniğe dönüştürmemektir.
çok saçma bir şekilde şu anda hissettiğimdir. evde kimse yok ama sanki birisi enseme doğru üflüyor.

neyse.
aslında ona vesvese deniliyor. Korku somut olaylar için kullanılır daha çok. vESVESE iSE OLMAYAN OLAYLAR iÇiN. mESELA PERDEYi HAYALET SANMAK GiBi.

vesvese aslında Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer; ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür; küçük görsen küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder; korkmazsan hafif olur, kaybolur. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir; mahiyetini bilsen, onu tanısan, gider.

Nasıl ki Aynadaki yılan sureti ısırmaz ve ateş resmi yakmaz. Öyle de, kalbin ve hayalin âyinelerinde rızasız, ihtiyarsız gelen pis ve çirkin ve küfrî hatıralar zarar vermezler.
https://www.youtube.com/w...ab_channel=netdm%C3%BCzik
Midemde kelebeklerin uçmasına sebep olan neden.

Bir de fazlasıyla titretiyor, bakın bu çok kötü işte. Tam bir panik atak.

Neyse neyse, bazen kendi hâlime gülüyorum. Bu da güzel.
Korku başka bişey birde deli gibi saldirmak isterken fenalaşip geri çekilmek başka bişey.
https://youtube.com/shorts/CcazwzgmBUg?feature=share
"zalimlerden korkmak, zalime itaat etmektir, zaten zalimin istediği bu senin korkman, biat etmen, özgürlüğünün kısıtlanması"
"zalimin cesur ve arsız olduğu yerde namuslular korkak olmamalı ve yürekli olmalıdır"
"cesurlar bir gün, korkaklar her gün ölür"
"eğer zalimler çok güçleniyorsa, hukuksuzluklar, cinayetler artıyorsa zalime karşı korkanlar, susanların yüzündendir"
"korkaklar zafer kazanamaz"
"korkak olan muhalif olamaz, muhaliflerin kazanamama sebebi korkakça ve kontrollü davranmalarıdır"
"hiçbir şey korkuya dayalı saygı kadar iğrenç değildir"
"güçlüden yana olmalıyız ve korkmalıyız yoksa bizi öldürürler, bizi bitirirler, hayatımızı karartırlar, tutuklarlar, konuşsan ne değişecek, en iyisi susalım gibi umutsuzluk, tedirginlik ve korku aşılayan cümlelere aldanmayınız, zaten asıl susarsan hiçbir şey değişmeyecek, haklarını elinden alacaklar ve güzellikle geri vermeyecekler, konuşursan en azından bir şeyler değişebilir"
Çekinme, irkilme veya kaçınma.

Misal, Sevdikçe acıyan kalbinin varlığı gibi..
şu anda şarapçı birinin yaşadığı durumdur. çok korktu.