bugün

Bir Stefan zweig kitabı.
Son zamanlar da Korkmak yüce birşeymiş gibi Gösterilmeye başlandı yok işte Korkmak çok iyiymişte insanı hedeflerine ulaştırılmış falan filan korkmak acizce bir harekettir hiç bir zaman hicbir korkak kahraman olamaz Kahramanlık sonunu ne olacak diye düşünmeyip ileriye atilmaktir.
stefan zweig' ın dönemin burjuva sınıfından evli bir kadının, eşini aldattıktan sonra yaşadığı korkuyu, vicdan muhabesini anlatan kısa romanı.

roman kahramanı irene eşinin macerasını anlamasından korktuğu dönemde, sıkıcı, aslında bir aksesuar gibi dahil olduğu hayatının anlamsızlığını farkediyor. kısacık ama derin psikolojik tahliller içeren, çok başarılı bir roman. tavsiye ederim.
Enteresan bir duygudur. Hem rahatsız eder hem kendini aratır.
Bir stefan zweig eseri.

Burjuvaziden irene ve onun ılık kocası fritz arasındaki gerilimi anlatır. Rahatın battığı irene macera olsun diye aşık bulur kendine, peşine bir şantajcı takılır, irene uzatmadan ne isterse verir. Ama bilmediği şey bir şey vardır ki fritz sonunda ağzından baklayı çıkaracaktır.
Doğduğumuzda varlığından haberimizin olmadığı, sonradan kazanılan bir his.
Ecele faydası olmayan hede.

Yüzleşmek zor olsa da, o lanet olası duygudan kurtulmanın tek çaresidir.
kimi zaman , akıl almaz ve biraz da ürkünç olaylar..
hani bir şey kaybederim düşüncesiyle kalakaldığın belki de topukladığın anlar..

kimi zaman da endişe dolu somurtgan durgunluklar..
hani yaşadıklarına daim ve geleceğe dair belki de dahil..

hani nasıl anlatsam,
hapsolduğun bir kayıp umut..
bazen kazandırır bazen kaybettirir. standardı yoktur.
rahatlama hissini tatmak için yaşanması gereken şey. insanların zaman zaman korkmak istemeleri bu yüzdendir.
Korku, kötü bir şey fakat bazı korkulan şeyin çözümü olmaz işte o çok kötüdür.
görsel
Yüzleşmesi her zaman iyi fikir olmayan bir duygu çeşidi.
''acaba kim?'' dedirten durum.
görsel
içimde hâlâ bir şeyler yerine oturmadı hatta hiçbir şey yerinde değil. Korkumsa günden güne büyüyor onun suskunluğuysa bunu körüklüyor.
Varlığının sürekliliği ile çelişkiye düşme durumu.
Şüphenin piçi. insan şüphe ettiğinden korkar.
ucuz yollu adrenalin dopingidir.
yüreksiz bir insanın nefreti.
bilmediklerimizdir. çocukken karanlıktan da bu yüzden korkarız.
Korkacak Ne Var!
(Oğuz Tan , Yıldız Burkovik)

Şimdiye kadar korkular peşinizi bırakmamış olabilir… Ama artık korkularınızla aranızda bu kitap olacak!

Uzman Psikolog Yıldız Burkovik ve Psikiyatri Uzmanı Dr. Oğuz Tan, uzun yılların birikimine dayanan tecrübelerini bu kitapta bir araya getirdiler.Korkunun nedenleri, biyolojik tezahürleri,farklı korku türleri,korkuyla baş etme yolları ve tedavi yöntemlerinin yanı sıra korkuların müzikle tedavisi, psikoterapi teknikleri, bu dertten mustarip ünlülerin yaşadıkları ve fobiler sözlüğü gibi okurun ilgisini canlı tutan konulara da değindiler.
ud dinliyorum ve korkuyorum sultan. ud dinlemekten değil, senden korkuyorum. korkularım beni esir alıyor ve yavaş yavaş tüketiyor. ben, ben olmuyorum her geçen saniye. sanki göğsümün içine bir yürek değil bir tahtaravelli koymuşlar. seni düşününce aşağı düşüyor bir yanım, unutunca kalkıyor. unutmak demişim, özür dilerim. ne mümkün? ben gamlı hazan, sense bahar. tüm şartlar bana vazgeç diyor. vazgeçtim bende.

kısacık görüşlerimizde gözlerimi senden kaçırmakla mükellefim. sen kendine kendin gibi bir taze bahar seç. ama korkuyorum da, yanında bir başkasını görmekten. el ele önümden geçişinizi görmekten. senin gülüşlerini başkasına dağıttığın an hazanlığım kara kışa dönüyor.

keşke bir şeyler yapabilsem bu taaruzun üstüne. tüm savunma duvarlarımı yıkan bir stratejik yapılanman var. askeri yöntemlerle buna çözüm bulamadım. gayr-ı nizami harp uygulayacağım. seni unutacağım.

seni unutmamı istersen de üzülürüm. lan çok güzelsin, korkmasam ne güzel seveceğim. korkuyla sevilmiyor. bana bir çözüm, bana bir yardım. allah'ada inanmıyorum ki seni dileneyim. keşke bu durumda inancım olsaydı. en azından umudum olurdu. umut işkenceyi uzatıyor değil mi? peki seni görmek ne yapıyor? dişlerimi sökseler katlanırdım, acısı geçerdi. ama bu durumda seni her gördüğümde ok yemiş gibi oluyorum. görmezden gelmek istiyorum. bakmıyorum senden yana ama ama. varlığın, orada durduğun konuştuğunu görüyorum. bunun bilincinde olmamak istiyorum.

bana bir çözüm, bana bir yardım.
Bireyden toplumlara kadar tüm canlılara yön vermek için düzenli şekilde pompalanan hastalık

Bugünlerde olduğu gibi

Dünyada korkudan daha büyük bir hastalık yoktur

Ve korkak adama/topluma yaptıramayacağın hiçbir şey yoktur.
hakim güçler tarafından bilinen ve dünyaya karşı çok başarılı bir şekilde zerk edilen; kullanılan-uygulanan, her yaşa her kesime bir noktasından isabet eden duygu.

çok güzel bir yıldırma aracı olarak kullanılıyor.
Büyük devletlerin toplum psikolojisi nezninde kullanıp yorulmadan para kazandıkları duygu

Bu ateşi körükleyen
Toplumda önlem almadan ziyade infiale yol açacak adımlar atan tüm siyasi partiler, medya sahipleri, gazeteciler

Bu emperyal davetlerin tetikçisidir

Görüyorum ki amaçlarına ulaşıyorlar yine
Bundan önce türlü virüs adları ile yaptılar

Yine yapıyorlar

Artık dünya sağlık örgütü ve büyük ilaç firmalarının sahipleri istedikleri kadar ilaç ve aşı satarak güçlerine güç katacaklar

Allah kahretsin, kahru perişan etsin inşallah.