bugün

entry'ler (230)

29 kasım 2021 hava durumu

rüzgarın uğultusu ve ürkütücülüğünün fazlasıyla kendini gösterdiği bir gün.

hoşlandığı halde çıkma teklifini kabul etmeyen kız

karışık duygular içerisinde olabilir.
ben de öyle hissediyorum çoğu zaman, karmakarışık.

ilişkide susmanın önemi

bir ilişkide susmanın yanısıra, anlaşmazlık yaşanan durumlar karşısında bile birbirini gerçekten tölere edebilmek önemli bence.
her iki tarafın da, yeri geldiğinde alttan almayı bilerek hareket etmesi ve karşılaştıkları o yıkıcı durumu onarmak için gösterdikleri çaba ile bir ilişki sağlıklı şekilde yürütülebilir ancak.

yazarların sakinleşme hobileri

sessiz, sakin ve yemyeşil bir koy, biraz kahve, biraz da çikolata sakinleşmeye de huzura da birebir.

çocuğunuz ateist olduğunu söylese ne yaparsınız

bir çocuğun sağlıklı bir yetişkinlik evresine geçebilmesi için ona, biricik olduğunun ve anne-babadan bağımsız olduğunun hissettirilmesi gerekiyor. doğruyu, yanlışı ve gerekli tüm nezaket kurallarını öğretin evet, zaten sizi rol model alacaktır birçok şeyde.
ancak; belli bir yaşa geldikten sonra çocuk kendi araştırmaları ve mantığı doğrultusunda bir yola evrilebilir, size böyle bir şeyle geldiğinde onu eleştirmek ve yargılamak yerine onu anladığınızı hissettirmeli ve görüşlerine saygı duymalısınız.
aksi takdirde; çocuk size fikirlerini söylemekten çekinir, kaçar ve sizden uzaklaşabilir. bunun sonucunda da kopuk bir ebeveyn-çocuk ilişkisi gelişir ve bu kimseyi mutlu etmez.

aklına bir şey takılınca uyuyamamak

hiç haz etmediğim ve aşırı mükemmeliyetçilik kaynaklı olduğunu düşündüğüm durum.
bir sorun var diyelim ve ben onu açıklığı kavuşturmalıymışım da öyle uyumalıymışım gibi hissediyorum, yarım kalmamalıymış gibi.
sanki her şey tamam olmalıymış gibi bir his, asla onu çözümlemeden mutlu bir şekilde uyuyamam.
dipnot: aşırı mükemmeliyetçilik ve her şey tamam olmalı hissi kesinlikle iyi bir şey değil.

bu kışın çok soğuk geçeceği ihtimali

aralık ayının gelmesiyle birlikte havaların çok soğuyacağını ve son yılların en soğuk kışı olacağını düşünüyorum. soğuk bahane de, lapa lapa kar yağsa ve günlerce bitmese keşke.

hiç kimsenin samimi olmaması

günümüzün temel problemlerinden bir tanesi.
herkes o kadar sahte ve yapmacık ki, doğal olanı, saf olanı, gerçekten de sahici olanı anlama konusunda güçlük çekiyoruz. çünkü; herkes bir role bürünmüş ve tüm gerçekliğini saklama çabasında.
samimiyetine inandığım kişi sayısı sınırlı ve bu sınırlar içerisinde yer alabilmek mucize gibi bir şey, bir o kadar da değerli.

güzel bir gün nasıldır

sebepsiz neşe saçabiliyorsan, tüm işlerin yolunda gitmişse, her şey çok ama çok güzelse, kar yağıyorsa, sıcacık kahveni manzaraya karşı yudumlayabiliyorsan, olumsuz hiçbir şey düşünmeden dilediğin her şeyi yapabiliyorsan, kafanda milyonlarca soru işareti yoksa, saçma sapan gülücükler saçabiliyorsan, huzurluysan ve sevdiklerin yanındaysa, o gün gerçekten güzel bir gündür bence.

en çok neyi özlüyorsunuz

her anımda yanımda olan, birlikte gülüp-eğlendiğim, bilgisine ve kişiliğine hayran olduğum, bir gün bile görmeyince deli gibi özleyip aradığım, bir tanemle, dedemle yaşadığım her anımı çok ama çok özlüyorum. bu kelimeyi daha önce hiç bu kadar derinden kullanmamıştım, 'özlemek'. daha önce hiç kimseyi ve hiçbir anımı bu kadar özlememiştim. oysa ne çok şey barındırıyormuş bu sözcük. bu kelimeyi ilk kez bu kadar çok kullanıyorum, özledim, hem de çok özledim.
o ciddi görüntüsünün altında yatan çocuk ruhu, benimleyken hep ortaya çıkardı. öylesine kafa dengi, öylesine açık fikirli, öylesine destekleyici, öylesine hayran olduğum biriydi ki, ne kadar yazarsam yazayım, kelimelerle ifade etmem olanaksız.
öylesine dürüst, öylesine gerçekçi, öylesine başarılı ve öylesine sevilen birini daha görmemiştim ben. hayatım boyunca onunla ilgili tek bir kötü anımı hatırlamıyorum, ona layık bir torun oldum hep, onu hiç üzmedim ve birlikteyken sadece güldük, eğlendik. hiç üzülmedik. ama yokluğunda üzülüyorum, özlüyorum çünkü. sonra diyorum ki kendime; 'üzülmene dayanamazdı, hep gül isterdi'. gülümsüyorum. gidişiyle bile sözleriyle tebessüm ettiren, öylesine mükemmel biri ki, neyse, öyle işte, keşke hiç gitmeseydin ama doğa-kanun. bir yanım sensiz hep buruk ama sen gittiğin yerde çok mutlu ol bir tanem, dedem, her şeyim.

özlemenin vermiş olduğu acı

bu duyguyu iliklerime kadar hissedeceğim hiç aklıma gelmezdi.
biriciğim, oğlum, köpeğim, neşem, her şeyim.
bir tanem, dedeciğim, gücüm, idolüm.
her duygu sonuna kadar yaşanmalı, ama ''özlem'' hissi, ''üzüntü'' hissinden bile daha kötüymüş.
üzülürsün, bir süre sonra geçer ama özlüyorsun ve o geri gelmiyor.
her koşulda pozitif olmaya çalışan ben bile bu kadar afallıyorsam, başkarını düşünmekte güçlük çekiyorum. keşke böyle bir duygu hiç olmasaymış, keşke sevdiklerimiz hep yanıbaşımızda kalsaymış.

iletişim çağında iletişim kuramamak

ikili ilişkilerde yer alan en temel sorunlardan biri 'iletişimsizlik'.
ve gerçekten de iletişim kuramamak, duvara bir şeyler anlatmaya çalışmak gibi, öylesine bomboş.

zamanı geriye alsaydınız nereye gitmek isterdiniz

hayattaki en değerli varlığım olan köpeğimin evimize ilk geldiği ve neşe kattığı o güne dönmeyi çok isterdim. ve en değerlim olan biriciğim, dedeciğimin de bize eşlik ettiği, gülüp, eğlendiğimiz o neşeli anları tekrar yaşamak için her şeyden vazgeçebilirdim sanırım.
koşulsuz sevgiyi, sadakati, doğruyu, yanlışı, her şeyi ama her şeyi sizinle öğrendim ve bu paha biçilemez güzellikte bir şans.

kahve

günümü güzelleştiren rutin bir alışkanlık.
çikolata eşliğinde içilmesi de ayrı bir enfes oluyor.

seyahat etmek

mutlu-mutsuz her anımda bana en iyi gelen şey.
öylesine özgür ve huzurlu hissettiriyor ki, kendimi buluyorum resmen.

umut

insana en gerekli olan şey.

hayattaki amacınız ne

hayata yüklenen amaçlar kişinin ideallerine göre farklılık göstermektedir.
bana kalırsa hayatın amacı; sevdiklerimle huzurlu, neşeli, başarılı, bol kazançlı, sağlıklı, bol muhabbetli ve kaliteli zaman geçirebilmek ve bu doğrultuda elimden geleni yapmak.
araştırmak, öğrenmek, gezmek-görmek/yeni kültürleri keşfetmek, okumak, okumak ve daha fazla okumak. faydalı olabilmek ve bunu bilmenin yarattığı o mükemmel his, evet, tam olarak böyle bir şeyler işte.

kadınla erkeği birbirine yakınlaştıran şeyler

birlikte saçmalayabilmek, ortak mizah anlayışı ve ardından gelen bol kahkaha eşliğinde edilen kaliteli muhabbet. bilmiyorum, ama benzer şeylere, benzer tepkiler verip gülebilmek çok özel bir şey bence. öyle afallayarak suratına bakmadan, o mizahı gerçekten yakalayabilmek.
ve en ama en önemlisi; ortak paydada buluşabilmek.

gökgürültülü şimşekli yağmurlu gece

ürkütücü ama bir o kadar da huzur veren bir durum.

kırıldığını susarak belli etmek

tam tersine, düşüncelerimi birer birer söylemekten asla çekinmem.
iletişim kurma konusunda çekimser kalır da susarsanız, karşı tarafın kırıldığınızı anlaması için epeyce bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.