bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Hayatımın gitasitlerinden daha 20 yaşında bile değilken (16-17 diye soylentiler olsa de ben 19 diye biliyorum) kaydettiği perpetual burn albümü, beni benden almıştır. Altitudes parçası favorimdir o albümdeki. Maalesef kendisi amansız bir hastalığa yakalanmış olup şu an bütün vucudu felçtir.
  4 ... gilberto
 2. 2.
  altitudes saheserini yaratan ulu gitarist.....
  1 ... evildeth
 3. 3.
  "We live thinking we will never die.
  we die thinking we had never live.
  cut it out."

  prensim, saygilar...
  3 ... the exile
 4. 4.
  muhteşem bi gitaristti eger hastalanmasaydı daha neler yapardı diye düşünmekteyim.
  1 ... hendrix
 5. 5.
  daha 17 yaşında büyük bir gitarist olarak tanınmıştır. marty friedman'la cacophony grubunu kurmuş 2 albüm sonunda hastalığı nedeniyle grup dağılmıştır. als adlı hastalığı nedeniyle sadece göz kaslarını hareket ettirebilmesine rağmen bir süre müziğe devam etmiştir. şu anda 36 yaşındadır.özellikle paganini 5th caprice yorumu gitar çalan arkadaşlar tarafından seyredilmemelidir. yoksa ben de çalıcam dedirtip insana kafayı yedirir.
  2 -1 ... solid_snake
 6. 6.
  Virtüöz gitarist.Motor nöron hastalığı yüzünden gitarı eline alıp çalamasada bilgisayar yardımıyla hala bestgeler yapmaktadır.
  ... promontorium
 7. 7.
  22 Temmuz 1970 doğumlu neo klasik tarzı elektro gitar virtüözü. 16 yaşında ünlü olmuş, Marty Friedman * ile Cacophony grubunu kurmuş ve bu grupla iki albüm çıkarmıştır: Speed Metal Symphony (1987), Go Off! (1988)
  Ayrıca 1988'de ilk solo albümü olan Perpetual Burn'u çıkarmıştır. 20 yaşında David Lee Roth'un gitaristi olarak çalışırken elinde ve bacaklarında güçsüzlük hissetmeye başlamış ve ALS (Amyotrophic lateral sclerosis) * olduğu anlaşılmıştır. David Lee Roth'un en iyi albümlerinden kabul edilen A Little Aint Enough albümünün gitarlarını yazmıştır. Tamamen kas kontrolünü kaybetmeden önce ikinci solo albümü olan Perspective'i (1996) çıkarmıştır. Daha sonra demo kayıtlarının derlenmesinden oluşan Raspberry Jams (1999) ve Blackberry Jams (2003) çıkmıştır.
  4 ... shakesbeer
 8. 8.
  Neo-Klasik metal müziğinin usta gitar virtüözü Jason Becker 22 Temmuz 1970 tarihinde dünyaya geldi. Henüz 5 yaşındayken gitar ile tanışan ünlü virtüöz, hem babasının hem de amcasının birer gitarist olmasının etkisiyle gitarı seri bir şekilde öğrenerek genç yaşta harika bir müzisyen haline gelmişti. Jason 16 yaşında teknik bir virtüöz ve gitar dahisi olarak ün kazanmayı başardı. Yüksekokul da okurken Marty Friedman ile tanıştı. Her ikiside benzer müzikal zevklere ve olağanüstü müzik yeteneğine sahipti. Bu ikili Cacophony adlı Speed Metal grubunu kurduklarında Jason henüz 17 yaşındaydı. Cacophony grubu olarak "Speed Metal Symphony" (1987) ve "Go Off!" (1988) olmak üzere 2 albüm yaptılar. "Speed Metal Symphony" albümü o güne kadar yapılan en akılalmaz, hızlı, karışık ve melodik gitarlarla bir başyapıt olarak metal müzik piyasasına damgasını vurmuştu. Ancak 1988 yılındaki "Go Off" albümü ticari başarısızlıkla sonuçlanmış ve Cacophony grubu dağılmıştı.

  Jason aynı sene tamamen agresiflik barındıran, klasik müzik etkili (bilhassa Paganini etkileri taşıyan) "Perpetual Burn" adlı solo albümünü yayınladı. Sweep picking tekniği, uyum ve kontrpuan Jason'ın damgasını vurduğu stildi. 1990 yılında David Lee Roth'un grubundan teklif alan Jason 1991 yılındaki "A Little Ain't Enough" albümünde grupta yer almıştır. Bu albüm çoğu kimse tarafından David'in en iyi albümü olarak gösterilmektedir. O yıllarda Jason müzik kariyerinin zirveye ulaşmıştır ta ki ALS (Amyotrophic Lateral Sclerosis) ismindeki korkunç hastalığa yakalanana kadar... Doktor tarafından konulan teşhiste Jason'ın en fazla 5 yıl yaşayabileceği belirtilmiştir. ALS hastalığının onun gitar çalma yeteneğini, konuşma ve yürüme gibi işlevlerini çabukca elinden almasına karşın, bazı müzisyenlerin de yardımıyla 1996 yılında Perspective albümünü yayınlamıştır.Perspective albümündeki şarkıları yazarken ki durumunu şu sözlerle anlatmıştır:

  primal: bu parçayı kendi evimde 8 kanallı mixerimde kaydettim. yorgun hissediyordum, parçayı çalarken kollarım titriyordu.
  rain: yağmurlu bir günde arkadaşımın evinde kaydettim. bu parçayı yaparken ilk defa hastalığımı hissettim. sol baldırım uyuşuktu.
  end of the beginning: sağ elimde hala biraz güç vardı. bazı bölümlerini çalabildim.
  blue: bu parçayı yaparken bir otel odasındaydım. fakat sol bacağımdaki uyuşukluğun aynısı sol elimde vardı artık. topallamaya başladım.
  life and death: parçanın adı düşüncelerimi anlatıyor.
  serrana: cacophonyde çalıyorken oluşmuştu. bu parçayı kız arkadaşım için yapmadım, adı güzel olduğu için bu parçanın adını serrana koydum.
  meet me in the morning: zayıflığım yüzünden kötü çalmak istemiyordum. sağ elim titriyor, sol elim yavaşlıyordu. parmağımla vibrato yapamıyordum, hep tremolo bar kullandım ve memnun oldum. kısıtlamalar bazen yaratıcılığı artırıyor. hızım ve kontrolüm tamamen gitmişti.

  bu albümün kaydından sonra gözleri ve göz kapakları dışındaki bütün çizgili kasları iptal olan becker in evine gözleriyle yazı yazabileceği bi klavye gelir. ilk yazdığı şey: "show me how to make music"

  Gitar çalamayacak durumda olan ve ailesinin yanına taşınan müzisyen hem ailesinin hem de dostlarının yardımıyla bilgisayar kullanarak ve diğer müzisyenlerle beraber 1999 yılında "The Raspberry Jams" ve 2003 yılında da "The Blackberry Jams" albümlerini çıkarmıştır. Usta gitaristin hastalığı 1997 yılından beri herhangi bir ilerleme göstermemektedir. Bu ise ALS hastalığında ender görülen bir durumdur.
  6 -1 ... diabolical
 9. 9.
  kim o kadar iyi gitar çalsa çarpılır genellemesinin kanıtı olmuş dahi kişiliktir.5th caprice i milyon kez ağzım açık izlemişimdir.diğer bir örnek için (bkz: death in spirit crusher konser kaydındaki tıfıl baterist)
  2 ... god hates us all
 10. 10.
  fırlama, dahi, bahtsız virtüoz, asl hastalığının pençesine düşmesine rağmen müziği bırakmayan insan üstü varlık. özellikle perpetual burn albümündeki performansı inanılmaz adam.
  konser videolarının birinde yoyo oynarken gitarını çalmaya devam ettiğini görmüştüm, yoyo oynamayı bilmeyen biri için gerçekten etkileyici.
  ... nart nesren jake