1. 1.
  11 Eylül sonrasında siyasal süreçlere yansımaya başlamış islam düşmanlığının karşılığı olarak kullanılan kelime.
  islamofobi,bireysel ve toplumsal bazda semptomları görülen bir hastalıktır.Hasta olan da islam veya Müslümanlar değil,bu korku ve nefreti taşıyan kafalardır. Tedaviye ihtiyacı olan da islam ve Müslümanlar değil,hastalığı taşıyan bu kafalardır.
  13 -8 ... italiano
 2. 2.
  bu fobiyi aşılayanlar da müslüman değil müslüman adını ve cihat kelimesini kendi kafalarına göre kullanan teröristlerdir..
  9 -4 ... sharlatan
 3. 3.
  "islam korkusuna dayalı müslüman karşıtlığı" anlamına gelen bir terim.

  ilk olarak 1970 lerde ortaya atılmış ve 1990 larda yaygınlaşmış.
  özellikle 11 eylül 2001 de müslümalara "terör" kimliği yapıştırılması ile amerika tarafından fazlasıyla benimsenilmiş bir terim.

  birleşmiş milletler bu terimi resmi söylemlerinde sıkça kullanırken
  -ki bu söylemlerde antisemitizm ve hıristiyanofobi terimleri de sık sık kullanılıyor-
  amerikan resmi insan hakları söylemi asla bu terimi içermiyor.

  amerika -görünürde- islamofobi ile savaştığını ve bu yanlış tutumun ortadan kaldırılması için yaptıkları çalışmalardan birinin de başörtüsü yasağının tarihin gerisinde kalması ve müslüman hanımların dinsel bir tepki yüzünden yaşam özgürlüklerinin kısıtlanmaması gerektiği hususunda türk ve fransız yetkilileri uyarmak olduğunu açıklıyorlar. ben de merak ediyorum her konuda sözü geçen bu abd nin neden bu konuda türk ve fransız yetkililere söz geçiremediğini.
  3 -1 ... şakayık
 4. 4.
  http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=23415
  ... iyipekimadem
 5. 5.
  turkiye disindaki ulkelere bakinca olusan fobi. aslinda turkiye'nin belirli muhafazakar yerlerine gidince de bu fobi olusabilliyor. (bkz: recm) (bkz: turban) (bkz: aclik) (bkz: fakirlik) (bkz: aci) (bkz: dayak)
  2 -2 ... what is your problem 2
 6. 6.
  "Düşmansız ideolji yaşayamaz. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra batı kendine yeni bir düşman bulmalıdır yoksa dünya üzerindeki egemenliği tehlikeye girer. Bu duruma en uygun düşman ise islamdır. islamı ve müslümanları kendimize düşman seçmeli ve bunu halklarımıza anlatmalıyız"
  Margret Teatcher(ingiltere eski başbakanı)

  islamofobi bu şekilede oluşturulmuş yapay bir durumdur. insan bilmediğinin düşmanıdır islamı bilenler böyle bir durumun ve korkulacak bir şeyin olmadığını bilirler.
  Batı, kendi yaptığı vahşeti saklamak için ne yazıkki bu sefer islam'ı seçti ama bu sefer sert kayaya çarptılar çünkü islamı yeryüzüne indiren Allah onu korumasınıda bilir.
  7 ... sidewinder
 7. 7.
  2000' li yılların ilk çeyreğine belki de tamamına yön verecek 11 eylül olaylarının ardından geçen sürede, şekillenen siyasi sürecin dünyaya yeni armağanı.

  aradan geçen 8 yıl, batının nefretini ve vahşetini arttırmış vaziyette, ırkçı saldırıların ardı arkası kesilmiyor. bakın son 1 haftada avrupa'da yaşananlar:

  -burası ingiltere,

  londra' da bir camii önünde islam karşıtları, müslümanlara saldırıyor,

  http://www.haber7.com/hab...-gosterici-gozaltinda.php

  - burası fransa,

  içişleri bakanı, brice hortefeux kameraya yakalanan görüntülerde iğrençliğini gözler önüne seriyor,

  http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=891375

  -burası danimarka,

  danimarka halk partisi yaklaşan yerel seçimlere islam karşıtı afişlerle giriyor.

  http://sondakika.com/habe...hmet-li-kampanya-1755155/

  işte garb' ın çürümüş, kokmuş, tefessüh etmiş ahvali!
  3 -1 ... bilgehan
 8. 7.
  yükselen fobiler arasındadır. önyargılarla örülmüş beyin çeperlerinin ürünüdür. ateizm fobisi ve/veya homofobi kadar yaygındır.
  2 -2 ... alokimsinbe
 9. 7.
  Özellikle avrupa'nın müslüman göçü alan bölgelerinde yoğun olan fobidir. Aslında temellerine baktığında haksız da değillerdir.

  işçi olarak alt kültür düzeyinden avrupa'ya göç eden müslümanlar yerleştikleri bölgelerde kültürel olarak kendileri travmaya uğramış, keza Etraflarını da travmaya uğratmışlardır. Özellikle 80lerde ve 90larda Müslümanları anavatanlarının aleyhinde Siyasal islamcı olarak örgütlenmesine ses çıkarmayan avrupalılar ( (bkz: kaplancılar) ) burunlarının dibindeki bu yobazların çevrelerini rahatsız edeceklerini hesaba katamamış, daha doğrusu ilerideki Avrupalı halkların Müslümanlara garezini arttırmak için katmamışlardır.

  Şimdi düşünün mahallenize yüzlerce Yobaz yahudi gelse, hani şu saçlarını garip garip ören, Cumartesi günü elektrikli alet çalıştırmayacak kadar yobaz, kafalarında takkeyle dolaşan yahudiler. Bunlar israilde nasıl yaşantı sürüyorlarsa farklı bir memlekete gelmenin travmasıyla daha da kapalı bir komunite oluşturup gettolaşsa. Üstüne bir de Devletiniz bunların illegal örgütlenmesine hiçbir ses çıkarmasa ne yaparsınız?
  içinizde hiç yahudi düşmanlığı olmasa da yahudi düşmanı olursunuz. Bu bir tepkidir kaçınılmazdır.

  işte bu tepkiyi avrupalı halklara ilk başta iş gücü yüzünden istemeden, sonra da ellerindeki fırsatı değerlendirerek Avrupalı hükümetler öğretmiştir.
  3 -1 ... selim pusat
 10. 8.
  http://www.facebook.com/v...48845&oid=43286587680
  ... reddiplomat