1. 1.
  yahudi düşmanlığına verilen addır..
  11 -2 ... baudelaire
 2. 2.
  (#268362)
  1 -1 ... baybars
 3. 3.
  hitler'den çok daha önce ortaya çıkmış bir düşüncedir.
  avrupa kökenlidir, katoliklikten beslenmiştir. zamanımızda anlam kayması yaşamış, yanlız yahudi düşmanlığı manasına indirgenmiştir. oysa ki anti-semitizm semitik ırklara yani sami kökenli ırklara karşı olmak anlamına gelir. yahudiler sami kökenli olduğu gibi araplarda sami kökenlidir.

  şu an çok garip gibi görünse de israil öncesinde ne arapların ne de genel olarak müslümanların bu anlamda bir yahudi düşmanlığı yok idi. yani avrupa'dan kaçan yahudilere osmanlı'nın kapılarını açmasını çok da şaşırtıcı değildir.

  bunun dışında yahudi milliyetçileri tarafından manipule edildiği gibi siyonizm karşıtlığı antisemitizm anlamına gelmez. tabii siyonistler yüzünden bütün yahudilere düşman kesilmiş aklı evvellerimiz yüzünden bunları anlatabilmenin ne yazık ki mümkünatı kalmamıştır.
  10 ... halit ayarcı
 4. 4.
  yahudilere karşı düşmanca duygular besleme.önceleri museviliğe karşı beslenen dinsel tepki ve musevilere karşı duyulan antipatinin,19.yüzyılın ikinci yarısından itibaren ırkçı bir boyut kazanmaya başlayarak,özellikle de almanya ve avusturya da,bu ülkelerde barınan diğer insanlara kıyasla çok iyi şartlar altında yaşayan yahudilere karşı,onları sosyal ve hukuki haklardan mahrum etmeye,hatta toplu kıyımlarına cevaz veren düşmanca bir tavra dönüşmesi.
  2 -1 ... lilith
 5. 5.
  yahudi ırkına duyulan nefretin akımlan-ş-mış popülarizmi.kenar örneklendirilimi için ^^venedik taciri^^adlı shakespeare eserinin filmi izlenebilir.*
  yahudiyi canlandıran al pacino'nun şu sözleri vurucudur:
  ^^if you cut us,do we not bleed?^^
  ^^if you giggle us,do we not laugh?^^
  izleyin derim.
  3 -2 ... fayaka
 6. 6.
  ilk çağlarda Musevilerin putperestliğe karşı çıkışının nedeninin ülkelerine bağlı olmamaları biçiminde yanlış anlaşılması sonucu, anti-semitizmin temelini din farklılıkları oluşturuyordu. Fakat 19. yy.'da milliyetçilik akımının Avrupa'yı etkisi altına alması sonucu anti-semitizmin dayanağı dinsel nitelikten ırkı üstünlüğe kayarak kitlelerden büyük destek görmüştür. Anti-semitizm bazı devletlerin devlet politikası haline gelmiş. Örneğin Orta Çağ'da Rusya'da Çarlık dönemi boyunca devlet politikasının bir parçası olarak süre gelmiştir. Yahudilerin özellikle Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde çok iyi koşullarda yaşamaları, milliyetçilik akımının etkisiyle Yahudileri birinci hedef haline getirmiştir. 1933'te Almanya'da Adolf Hitler'in iktidara gelmesiyle anti-semitizm çığrından çıkarak tüm dünyaya yayılmıştır. II. Dünya Savaşı boyunca Almanlar tarafından altı milyon yahudi öldürülmüştür. islam ülkelerinde anti-semitizm ehli kitap sayılan Yahudiler'in zımmilik statüsüne tabi tutulması sonucu bir sorun oluşturmamıştır.
  1 ... lilith
 7. 7.
  (bkz: the jew of malta)
  ... ancientmariner
 8. 8.
  antisiyonizm ile karıştırılan düşünce. antisemitist insan sami ırklarına karşı olur, araplar vs. de dahildir buna yani.
  5 ... paradigma
 9. 9.
  yahudilerin kullandığı bir argümandır. nasıl mı?

  "soykırım kurbanlarının kendine vatan bellediği israil'in, eleştirilmeyi her açıdan hak eden acımasız bölgesel politika ve uygulamalarına karşı yükselen en ufak itirazı bile, 'Otur yerine pis antisemitist seni!' nidalarıyla karambole getirmeye çalışan uyanıklar var. Üstelik, gözlerinden hiçbir kurum ya da kişi kaçmıyor. Aktör Mel Gibson bunun son örneği.

  internet arama motoru Google, Amerikan Gizli Haberalma teşkilatı CIA, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Hollywood yıldızları Mel Gibson ve Marlon Brando... ilk bakışta birbiriyle ilgisiz gibi görünen bir sürü isim ve kuruluş. Doğru, ilgisizler de. Belki de tek ortak noktaları; antisemitik olmakla suçlanmaları!

  Antisemitizm tartışmalarının hedefindeki son isim, dünyaca ünlü aktör Mel Gibson oldu. 2004'te yönettiği Tutku 'The passion of Christ' ile Yahudi düşmanlığı yapmakla suçlandı. Geçtiğimiz günlerde Malibu kentinde alkollü araba sürerken yakalanması ve sorguda sarf ettiği, 'Dünyadaki bütün savaşların nedeni Yahudilerdir!' cümlesi de, üzerinin çizilmesine yetti. Arkasından yaptırımları da geldi. Disney film şirketi Mel Gibson'la çekmeyi planladığı 'Soykırım' adlı filmin kontratını iptal etti. internet sitelerinde anti-Mel Gibson kampanyaları gırla gidiyor. Gibson, özür dilese de, ok yaydan çıkmış gibi. Hemen hemen aynı cümleyi, Gibson'dan 67 yıl önce Amerika'nın efsanevi havacılarından Charles Lindenberg de sarf etmiş ('Roosvelt yönetimi, ingilizler ve Yahudiler, Amerika'yı savaşa sürüklüyor!', 11 Eylül 1941, Iowa, 'Kim Bu Savaş Kışkırtıcıları?' başlıklı konuşması) ve Gibson ile aynı kaderi paylaşmış, bir de üstüne üstlük II. Dünya Savaşı'ndan önce Hermann Göring'den havacılığa katkılarından dolayı madalya alınca, üzerine yapışan 'anti-semitik' etiketinden kurtulamamıştı. Üstelik savaşta Nazi'lere karşı mücadele ettiği halde!"

  tamamı için;
  http://turkuaz.zaman.com....p;hn=5354&sy=20060813
  5 -2 ... kutt
 10. 10.
  binlerce yıldır, yahudilerin sabit değerlere yatırım yapmaları, sürekli göç ettirildikleri için hiç te güvence vermeyen bir iş olacağından, yahudiler daima taşınır değerlere yatırım yapmışlardır -bunun sonucunda da bankerliğin ilk yahudilerde ortaya çıkması doğaldır-. bu şekilde biriken yahudi sermayesinin ise daima bir göz dikeni olmuştur. bu birikimin elegeçirilmesi için ara ara yahudiler üzerine çullanılmıştır. unutulmamalıdır ki, ikinci dünya savaşı öncesinde ve savaş boyunca yahudiler sadece hitler ve almanlar tarafından değil, bütün avrupa tarafından baskıya tabi olmuştur.
  yine almanya daki anti-semitizm, hitlerin kişisel kininden kaynaklanmaz. sadece hitler "yahudilere ölüm!" dedi diye bunca alman yahudilere en iğrenç işkenceleri yaparak öldürmezdi onları. toplum olarak yaptıkları işi çok içselleştirdikleri davranışları incelendiğinde görülür. bunun nedeni ise, birinci dünya savaşı sonunda yıkılan ve ekonomik olarak çöken almanya da azınlık olan yahudilerin her zamanki gibi servetlerini korumuş olmaları sayesinde (taşınır değerler) diğer alman halkından göreli olarak daha zengin olmalarının, aynı kentlerde birlikte yaşadıkları savaş mağduru almanların gözünden kaçmamasıdır. tabiki bu durum naziler tarafından milliyetçiliği azdırmak ve yahudi birikimini hazineye katmak için de kışkırtılınca ortaya bir vahşet çıkmıştır.
  bugün ise durum biraz daha değişiktir. binlerce yıldır oradan oraya sürülen yahudiler -ki dolayısıyla birbirlerine çok bağlıdırlar, bu durum siyonizmi de kışkırtmıştır- nihayet bir toprak parçasında yerleşip burayı resmi vatanları yaptıklarında, dünya ya kızgınlıklarını gömebilmiş değillerdir. topraklarıyla ilgili türlü kaygılarına, bir de batı nın orta doğu yu karıştırma isteği eklenince, mükemmel bir araç olabilmekte ve müslümanlarla sürekli çatışabilmektedirler. bu durum ise müslüman dünyasında yeni bir tür anti-semitizme yol açmaktadır.

  bugün kapitalizm yahudiler üzerinden hedef saptırmakta, düşmanlık yahudiler üzerine yöneltildikçe emperyalizmin gerçek boyutları gözden kaçmaktadır. bugün müslümanların gözünde "kötü" olan abd yi de aslında yahudilerin yönettiği söylentisini sokakta çok duyarız. sömürülen müslüman toplumların gözünde yahudiler öyle bir düşman haline getirilmiştir ki, aşırı uçlar yahudilerin bütün kötülüklerin kaynağı olduğuna inanmaktadır. öyle ki, yahudi "ol" dediği zaman olur gibi bir inanç oluşturmuşlardır. düşmanı tanımlayacağız derken, farkında olmadan yahudileri tanrılaştırmaktadırlar.

  bugün anti-semitizmin geldiği nokta, müslümanlar için afyon olmaktır.
  5 ... suzergecer