1. 1.
  maddesel anlamda yeri doldurulabilir , ruhsal anlamda telafisi imkansız bir durumdur
  11 ... nirvana
 2. 2.
  maddi olarak yeterli düzeyde olmama veya herhangi bir şeyden(maddi-manevi) yoksun olma durumu,yoksulluk.
  4 ... fadetoblack
 3. 3.
  (bkz: fukaralık)
  2 ... 5091
 4. 4.
  az önce bir yüze nasıl yansıdığına şahit olduğum durum.
  yardım istemek için belediyeye gelen otuz beşinde bir kadının yüzünden okuduğum. onyedisinde oğlu dördüncü kez hapiste. ayrıca uyuşturucu bağımlısı. diğer oğlunu yatılı okula vermiş, ankara'nın bir ilçesinde. yanında on yaşındaki kızı kalmış sadece. kocası terkedeli zaten beş yıl olmuş. kimsesi yok, arayanı soranı yok. hiç bir şeyin sahibi değil, çocuklarının bile. on yedi yaşına geldi, daha bir kere bile yeni ayakkabı alıp giydirmedim ben çocuğuma, diyor. ağlıyor.

  densizce belki şimdi hapiste olması daha iyi oğlunun diyorum. hiç olmazsa o pis çevresinden kurtulur, uyuşturucu bağımlılığını yener diyorum. yüzüme sen ne anlarsın der gibi bakıyor. utanca boğuluyorum, bu kadar düz bir mantık yürüttüğüm için. hem de bir anneye, hem de evladıyla ilgili.

  işte o kadın fakirliğin ta kendisi, çocukları da öyle. o çocuklar ki daha doğdukları anda hayata birkaç sıfır yenik başlayanlardan.
  11 ... ruyagordum
 5. 5.
  etlik aşağı eğlenceden ostim' e sabah akşam bisikletle gitmenin nedeniymiş *. bir deri bir kemik bisikletin üstünde sabah 5 de işe gitmek için yola koyulmuş bir insan şeklindeydi fakirlik.
  9 -1 ... estel
 6. 6.
  umuttur fakirin ekmeği.
  4 ... static
 7. 7.
  allah'ın insanı onunla imtihan etmemesini dilediğimiz şey.
  8 ... engineer
 8. 8.
  vitrinlere, hipermarketlere yabancı olmaktır. el bebek, gül bebek büyüyüp de, sonradan kurduğunuz hayatta fakirliğe düştüyseniz, işte, o, büyük bir şamardır. nefsiniz terbiye edilir. zaten tok gözlüyseniz, katlanırsınız. tek korkunuz, fırlayan ilaç fiyatlarıdır. vitrinlerle işiniz yoktur. hastalık ve kira derdi korkutur insanı. cebinizde para yoksa, gizli bir yasak vardır hayatınızda. her dükkana dalamazsınız. tek hakkınız bakmaktır. bakmazsınız zaten. gerek yoktur.
  18 ... tepesersemi
 9. 9.
  (bkz: bir of çeksem karşıki daglar yıkılır)
  3 ... algande
 10. 10.
  işini kaybetme korkusu,
  azcık olan parasını kaybetme korkusu derken
  insanı bir yerden sonra onursuzlaştırır.
  4 -2 ... yardimci kadin oyuncu