bugün

ing. etkiileyen. linkedin'de düşünce lideri gibi bir anlamı var, önemli şahsiyetlerin profili bu şekilde tanımlanıyor. bir örnek: elon musk
fr. etkilemek.

j'influence
tu influences
il-elle influence

nous influençons
vous influencez
ils-elles influencent.
Herhangi bir platformu ilk fark eden, erkenden oraya yerleşip takipçileri toplayan bireyler oluyor çoğunlukla bu işle meşgul olan insanlar. Çoğunun hiçbir şeye faydası yok, dokunduğu bir şey yok.
iyi içerik üreticileri de var, hak yememek lazım. Yani bu işleri hiç bilmeyen bir kişiye işine nasıl açıkladığınla ilgili biraz bence. Yani instagramda güzel görünen, toplumun estetik algısına uygun, o fotoğraftaki olmak isteyecekleri fotoğraflar paylaşıyorum, dolayısıyla insanlar beni takip ediyor, markalarda insan sayısını fazla görünce alakalı alakasız reklam teklif ediyor demek var; ben ürünü deniyorum, ben bunu okuyorum, ben bunu izliyorum, buraları geziyorum, bunu üretiyorum insanlar da sevip, benim paylaştıklarımla kendilerine bir şey katıyorlar demek var. Yani boş yapacaksanız da kaliteli bakın kardeşim. Boş yapmak var, kendi magazininizi yapmak var.
Çoğunun etik anlayışı yok, sadece para kazanma peşinde. Bir kısmı da beleş ürün için boş mezara girecek halde. Bir şey paylaştığında reklam mı değil mi anlamıyorsanız, kendinizi kandırılmış hissediyorsanız ve şüphe ediyorsanız takip etmeyin, güvenmeyin o kişiye bir zahmet.
Yeni bir reklamcılık anlayışı. Ve bence leş reklam senaryolarından kat be kat iyi bir yöntem. Ama eski kafaları toplayıp, korkunç metinler yazdırıp, tüketicinin samimiyetsizliğiniz gözüne girerken, bu işi yapanlardan samimi kitlesine ulaşmak istiyorsunuz. Buna anca gülünür. Herkese de aynı metini gönderiyorsunuz, bu daha komik. Kapitalizm yavaş yavaş ölecek bunu kabul edin, çünkü sonu yok. Yavaş yavaş şekil değiştirin artık sizde.
Ama günümüzde markalar influencer kavramını anlayamamış bence. Sadece kişi sayısına bakıyorlar ilkel ilkel. Ürününüzün hedef kitlesi kriterlerine sahip -sayıları sallıyorum- 100 bin takipçiye sahip biriyle işbirliği yaparsan 100 bin kişiye ulaşılır, 40 bin kişiye sattırırsın, 1 milyon takipçiye sahip biriyle işbirliği yaparsın 3 bin kişiye sattırırsın. Hem kapitalizm parçasısınız hem işleyişinden haberiniz yok.
influencer Da biraz daha fazla soru sormalı markalara.sadece parayı, ürünü konuşmak yeterli değil. Mesela sağlıklı beslenme üzerinden içerik üretip, kitlenizi bununla kendinize bağlayıp, "organik glikoz şurubu" içeren ketçap reklamı yaparsanız olmuyor. Az soru sorun ya; içinde ne var, nasıl üretilecek, hammadde kaynakları nedir, nasıl elde edildi
Pop statlara milyonlarca dolar bayilmamak sebebiyle reklam için gotten uydurulmuş meslek.
Yeni nesil ünlü olma mesleği. ilginçtir ünlü olanların bile sonradan edindiği +1 meslek haline gelmiştir.
sosyal medyayi verimli bir yorungeden cikartip uzay bosluguna atan "yeni nesil girisimci" takimi

bunlar nedeniyle tum internet yeniden sekillenmis; islerine yaramayan ya da takip eden kisi sayisinin sinirli oldugu konular, yine onlar tarafindan ortamdan egale edilmistir.
Şayet sosyal medya olmasa çoğunluğu hayatını zengin koca aramaya adayacak emeksiz, beyinsiz, utanmaz sosyal medya sömürücüleri.
Haksiz yere fazla para kazanan makyajli maymunlardir.
bir kaç senedir instagram ile birlikte kayıtlara geçen saçma sapan tanım. keşfet kısmına gir sıradan bir kızın profiline bak aşırı takipçi ve beğeni görürsün. ee bunlar ne yapıyor çoğu vücutlarını açarak takipçi ve beğeni kasıyor sonra da biyografiye influencer yazıyor. ya siktir amk haha. bu tarz kızlar işi çözmüş bedava para kazanıyor. eğer instagram olmasaydı hepsi sağda solda zengin koca arayacaktı.
Estetikle, botoksla bütün kadınların kazanabileceği unvan. sonra gelsin bize radikal feministlik taslasın. beyinsiz Meriç çok ya...
hiçbir iş yapmamanın adı. instagramda "zırt kremi sürdüm zort.com dan jigolo çağırdım öneririm" gibi şeyleri paylaşarak para kazanırlar. bunlara insanlar yüz vermezse beş kuruş kazanamazlar ama bu milletin daha on fırın ekmek yemesi lazım.
görsel
bireye asiri ehemmiyet veren "takip" kültürünün sonucudur. uludag sözlük'te influencer olamamasinin sebebi formatidir. seviyoruz.
git gide daha da cobansiz yasamayalim diye 'influence' etmek isteyenler silsilesi. Az once kendisini influencer diye tanimlayan bir kisi kadinlar gunune ithafen kadinlarla watsons markasinin etiketini paylasmis, kadinlar gunu gibi temelinde cinsiyetciligi yok etmeyi savunan bir gunu nasil da guzel indirgemis vallahi influence etti bana.
bu çapsızlara para kazandıranlara yazıklar olsun.
20 yasinda kizlar milyon tane cild urunleri kullaniyolar, hepsi olmus birer tuketim canavari gercekten cok yazik..
her instagram'a girdiğimde ana sayfada beliren işsizler ordusu.

ben bunun ne olduğunu da bilmiyordum yeni öğrendim.

topluma hiç bir faydaları olmadığı gibi ellerine telefon alıp saçma sapan videolar çekip ceplerini dolduruyorlar.

önce parayla takipçi alıyorlar yada bazıları hesabı kasmak için aşırı teşhircilik içeren fotoğraf paylaşır o şekilde yürür giderler.