bugün

abd'li girişimci, mühendis, iş adamı ve mucit. çok değerli bir adam olmasına rağmen medyada hak ettiği itibari görmemektedir. mesela bu başlıkta hakkında sadece 1 kişi entry girmiş. belki basında olmamayı o istiyor olabilir, bilemeyiz.

kafası çok çalışıyor gerçekten. ilk olarak paypal'ı yarattı. sen şuan internetten kredi kartıyla alışveriş yapabiliyorsan bu adamın kurduğu sistem sayesinde oluyor. adamın el attığı sektör büyümeye geçiyor. üstelik kendi için değil insanlık için bir şeyler yapmaya uğraşıyor. gelecekteki sorunlara ve taleplere yönelik yeni teknolojiler üretmesi ne kadar öngörüsel bir adam olduğunu göstermekte, ki gerek tesla motors olsun, gerekse spacex geleceğin teknolojisi konumunda.
elon gerçek bir mühendis. bildikleriyle yetinmeyen fütürist insan. bu adamı takip edin.

küresel ısınma hakkında bir demeci;

--spoiler--
“Küresel ısınma tartışması bana kalırsa yanlış bir eksende sürüyor. Sormamız gereken esas soru, küresel ısınmanın gerçekten fosil yakıtlardan kaynaklı olup olmadığı değil.
Sorun şu ki, kullandığımız fosil yakıtların nasıl olsa bir gün sonuna geleceğiz. Ve o gün geldiğinde, başka enerji kaynaklarını zaten çoktan geliştirmiş olmamız gerekecek. Sormamız gereken esas soru şu: küresel ısınma gerçekten fosil kaynaklara bağlı mı bilmiyoruz, ama bu kumarı gerçekten oynamak istiyor muyuz? Eğer küresel ısınma gerçekten de fosil yakıtların atmosfere salınımına bağlıysa, geri dönülmez bir felaketin eşiğine gelene kadar bu riski almaya devam etmeli miyiz? ileride farklı enerji kaynaklarına nasıl olsa ihtiyaç duyacağımız ortadayken, bu kumara devam etmek yerine, temiz enerjiye geçişi şimdiden yapmak için çalışmak daha akıllıca bir çözüm gibi görünüyor.”
--spoiler--

biyografisinin tamamı için; http://muhendishane.org/e...-neden-takip-etmelisiniz/
Heryerde oldukça underrated kalan insan.

Dünyada yaşayan en değerli insanlar sıralaması yapılsa heralde ilk sıralarda yer alır. Geleceği düşünen adam. Üstteki entryleri okursanız zaten nasıl bir insan olduğunu az biraz anlarsınız.
Adam zeki nasıl para kazanacağını ve gelecek için neyin prim yapacağını bilen biri. tesla motors ve spacex'in kurucusu ceo. 9 milyar dolarlık servetinin büyük bir kismıni paypal'i kurduktan sonra onu ebay'a satarak kazandı.
Hyperloop adi altında bir ulaşım sistemi ve solarcity adında bie güneş enerjisi şirketi var. Adamı biraz okuyunca şöyle bir şey gördüm.
Sempatik narsist.

Çoğu yerde iron man yani Tony stark benzerliği ile ön plana çıkıyor.

Atlantic dergisi yüzyılın en önemli mucidi olarak kendisini kapak yapmıştı dergiye.
Adam işini biliyor.
paypal'ı kurup 1 buçuk milyar dolara sattıktan sonra tüm sülalesine yetecek parası olmasına rağmen adam servetinin neredeyse tamamını roket tasarlayan firma olan spacex ve elektrikle çalışan araba üreten tesla motors'a yatırmış.

tesla motors'un arabaları elektrikle çalıştığını için bunun yakıtını neden ben üretmeyeyim diye düşünerek en potansiyelli yenilenebilir enerji olan ve en geç 2025'te pay olarak en büyük enerji arzını yapacak olan güneş enerjisine solarcity firmasıyla giriş yapmış.

uzay, internet üzeri ödeme, araba, enerji gibi birbirleri ile çok az bağlantıları olan sektörlere risk alarak girip başarılı olmuş dahi girişimci.

ted konuşmasında bahsedildiği üzere teknolojiyi anlayıp yakından takip eden, tasarım ve yaratıcılık yeteneği olan üstüne bir de çılgın bir risk alan birisi olunca başarısız olması olanaksızlaşıyor.

çağımızın dahilerinden gerçekten elon musk tek cümleyle.

ted konuşması:

http://www.ted.com/talks/...pacex_solarcity#t-1233292

bu adamın filmi çekilir ileride harika, başarılarla dolu bir hayat yaşamış çekileceğine eminim.
maaşı yıllık 1 dolar olan bir yenilikçilik simgesi ve üstün bir zekadır.
yüksek saygı duyulması gereken yetenekli insan.
sen 450 km menzilli araba yap, ki 0-100 km'si 3.2 saniye olsun, hatta üstüne internetten güncellemeyle aracın hızını 2.8 saniye indir, bu aracı 90 bin dolara sat, bunları da geç, bütün patentlerini halka aç, internet üzerinden paylaş.
büyük adam. çok büyük hem de.
Ülkemizde olsaydı basit bir mühendis olurdu. Ne dahiler ülkemizde yok ediliyor bozuk eğitim sistemleriyle, yetersiz okullar sebebiyle.
Zuckerberg den onlarca kat daha zeki, bilime ve insanlığa daha faydalı olduğu halde pek tanınmayan tony stark gibi adamdır.

Adamda nikola tesla zekası var. Onun yolundan gidiyor.
Yuzunden piclik akan mucit.
dünyayı alt üst etme potansiyeli olan mucit ve girişimcidir. böyle giderse steve jobs u donunda sallar.
kekemedir.
kendisine "tesla mı, edison mu" diye sorulduğunda "edison" cevabını vermiştir. nedeni ise; "edison satmayı biliyor"muş... yolun yol değil elon musk!
inanılmaz bir dehadır. ülkemizde ise pek bilinmez.

çocuklarımızın acun ılıcalı'ya, ali ağaoğlu'na özenmek yerine elon musk'lara özenmesi ümidiyle...
kesinlikle takip edilmesi ve öğrenilmesi gereken insanlardan biridir. yaptıkları yapacaklarının...
Onumuzdeki 40 yıl içerisinde marsda 40bin kişilik bir insan kolonisi hayal eden iş adamı bilim insanı.
Takip edilmesi gereken şahsiyet. Yaptıkları ve yapacakları kayda değer. TED röportajını izlemenizi tavsiye ederim.
https://www.youtube.com/watch?v=7pUAydjne5M
heykelini yapsak, taşaklarına beton yetmez. günümüzün dahisi. bugün 46 metrelik booster'ı, yaklaşık 100 km'den indirmeyi başardılar.
zengin tipli adam. zengin dediğin böyle olmalı ses tonundan bakışlarına kadar zenginlik akıyor heriften. bu yüzden kendisini kıskanmıyorum. ama sabri sarıoğlu mesela o çırak tipiyle mal haliyle milyon dolarlar kazanıyor, işte bu zoruma gidiyor.
ırkçı olmayan adam. dolayısıyla akıl hastası da değil.
"tüm yaşadıklarımız bir simülasyon olabilir mi?" sorusunu kendisine defalarca sormuş olan adam:

https://www.youtube.com/w...PS8&ab_channel=Recode

cevabı ise: "tüm bu yaşadıklarımızın simülasyon içermeyen bir gerçeklik olması milyarda bir ihtimal."
Bugünün Steve Jobs ve Leonardo'su. Paypal ödeme, Tesla elektrikli araba, SpaceX ile ucuz uzay seyahati, Hyperloop ile hızlı kara seyahati.
zamanında şirketlerini takip ederek hisse senetlerini aldığım herif. utandırdı mı? hayır.
bir dahi. örnek alınması ve takip edilmesi gereken şahsiyet. (bkz: influencer)
büyük hayranlıkla takip ettiğim dahidir.

hatta gerçek hayatın tony stark'ıdır kendileri.
gerçek dünyanın Tonny Stark'ı denilen, Amerikalı girişimci ve teknoloji insanı.