bugün

En fazla dolaşmış kâşif. Hacc'a gideceğim diye çıkıp dolaşmadığı yer kalmamıştır yanılmıyorsam. Ayrıca gezdiği her yer hakkında ayrıntılı günlükler tutmuştur.
seyahatname isimli eserin sahibidir.ykylarından iki cilt halinde çıkmıştır .yaşadığı dönemde islam dünyasını gezmiş ve gözlemlerini bu kitapta toplamıştır...
türk dili ve edebiyatı bölümü,halk edebiyatı dersinde işlediğimiz,ortaçağın en büyük Müslüman seyyahıdır.Tam ismi Ebû Abdullah Muhammed b.Abdullah b.Muhammed b.ibrahim Levâtî Tancî'dir.
hacca yürüyerek gideceğim diye diye fena halde yolunu kaybetmiş , toparlamak için gezdiği yerleri not tutarak hatırlamaya çalışmış hacı adayı.* bu gezilerin faydası da olmuştur elbette. kendisinden sonra gelen hacı adaylarına yol gösterici olarak iyi bir amme hizmeti yapmıştır.
(bkz: başlıklara atmasyon cevaplar)
Tüm zamanlarin en büyük gezginlerinden birisidir.
anadolunun birçok şehirini gezdiği gibi dünyada da birçok yeri gezmiş. ve o dönemin en güzel tespitlerinde bulunmuştur. maruni sultanlığında doğmuştur. fıkıh ve edebiyat eğitimi görmüştür.
dubai'de kocaman bir alisveris merkezine ismi verilen amca.
merakliymis rahmetli.. cok gezmis, cok gormus.. olmus gitmis.

alisveris merkezine isminin verilmesinin hikmetini onceleri kavrayamadiysam da, icerdeki kultur mozaigini gordukten sonra ampuller falan yandi, aydinlandim.
(bkz: ibn battuta)
fas'ta doğup fas'ta ölmüş, arada da dünyanın * götüne parmak atmış kişidir.

rıhlet ü ibn battuta adlı eseri ibn battuta seyahatnamesi adıyla yapı kredi yayınları tarafından türkçe olarak da yayınlanmıştır. *

anadolu'ya dair metinleri okuduktan sonra bahsi geçen yerleri gördüğünüzde ne denli uzgörülü bi herif olduğunu daha iyi anlar, şapka çıkarırsınız.
aynı zamanda coğrafyacıdır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.