1. 1.
  divan edebiyatı nesir türüdür. bunlar gezi yazılarıdır.
  2 ... frozen hopes
 2. 2.
  okumak için kendimi baya paraladığım kitaptır...

  rivayete göre;
  evliya çelebi peygamber efendimizi rüyasında görmüş ve ya şefaat diyeceğine ya seyahat demiş ve yollara düşmüştür.
  5 ... aquantass
 3. 3.
  seyahatname on cilttir.evlıya celebi,sadce gorduklerını degil,degişik kaynaklardan edındıgı bilgileri ve rivayetlri,hikaye teknigini kullanarak anlatmıstır.seyahatname,yuzlerce hikayedenolusan bir antoloji niteligi tasır.keskin zekalı.derin goruslu bir yazar olan evlıya celebi,gittigi her yerinve gordugu her toplulugun butun ozellıklerını,guclu bir ressam bakısıyla gozlemlemiş,cok guclu tasvir kabılıyetle anlatmıstır.seyahatname.17.yyda bir aynadır.seyahatname.türk gezi edebiyatının en buyuk,en kıymetlı ve en orjınal eserıdır.
  3 ... insensible
 4. 4.
  bir mercan dede albümü.
  -1 ... nebula
 5. 5.
  ülkesinde aralıksız bir ay bulunma başarısını henüz gösterememiş rte nin de yazması gereken kitap.
  (bkz: Atatürk hiç dış geziye çıkmadı)
  -1 ... sayborglardasever
 6. 6.
  evliya çelebi rüyasinda hz.muhammed (s.a.v) 'i gorur elini oper ve "sefaat ya resulullah" diyecegine "seyahat ya resullulah" der ve bu duasi kabul gorur ..80 yillik omrunde anadolu , avrupa ve afrika'da bircok ulkeyi gidip bizzat gezmistir..
  ... sinek_sidiği
 7. 7.
  mercan dedenin birbirinden güzel şarkıların olduğu abümünün tracklist'i şöyledir.

  1. gülname 07:42
  2. semaname 07:35
  3. hayalname 06:26
  4. şahname 06:16
  5. neyname 11:52
  6. vefaname 06:38
  7. aşkname 07:18
  8. falname 07:41
  9. sırname 07:01
  -1 ... plts
 8. 8.
  osmanlıların, azak kalesi kuşatması sırasında, denizaltıya benzeyen bir deniz taşıtı kullandığını iddia eden, evliya çelebi' nin ünlü eseri.
  ... legend of the stranger
 9. 9.
  mübalağalı bir dil kullandığı söylenir evliya çelebinin bu eserde.çok yerde gerçek dışı verilere ve tespitlere rastlanabilir rahatlıkla
  1 ... pardus tulliana
 10. 10.
  bekir mehmet bey'e amerika' dan yabancı bir misafir gelir. kadının istanbul' u gezmek için sadece 1 günü ve bir gecesi vardır. üç arkadaş bekir, selim ve abbas bir araya gelir ve bir gün içinde kadına istanbul' un güzel yerlerini gezdirmeye karar verirler. maceraları yaşadıkları yer olan mevlanakapı' dan başlar ve istanbul içinde başlarına gelebilecek her türlü aksilik ve zorluk gelir. eğer başarabilirlerse mrs. redmavs' a istanbul' un güzelliklerini göstereceklerdir.
  ... ejderham