bugün

Bronte kardeşlerden Emily Bronte'nin ilk ve son romanı(kendisi erken yaşta ölmüştür) Uğultulu Teperler(Wuthering Heights)'in ana karakterlerinden birinin adı
garfield'la şero'nun kıvamlı karışımı, süper kedi. (bkz: 90 larda çocuk olmak)
dördüncü kuşak ulu yazarı.
(bkz: 90 larda çocuk olmak)
heathcliff bittikten snra hemen akabinde rif raf başlardı. o da bi kediydi işte kafasında şapkası elinde bastonu vardı vs...
(bkz: wuthering heights)
Uğultulu tepeler'in kötü görünümlü intikam meleğidir. Bana da isim babalığı yapmıştır.
komik kedidir bu hep başını belaya sokar, kıçını kurtarmak da bi şişko kocaman arkadaşı vardır bunun adını unuttum ona düşer. pembe mi kırmızı mı ne bi cadillacta yatar kalkar bu çetesiyle bide sevgilisi vardır bunun beyaz tüylü çıtkırıldım * heyyy gidi eski günler bak şimdi hatırladım gidiyim de azcık jetix izliyim yawww *
bir çizgi film için harika bir şarkıya sahip hayal kahramanı sarman.
bugünlerde sabahları ve öğleden sonraları cine5 de izlenebilecek olan güzel çizgifilm
boşrol kedidir ismidir aynı zamanda.
Karakterle empatinin en çok yoğunlaştığı çizgi filmlerden. insan kendini hiç kedi yerine koymak ister mi, o derece yani. Nitekim bıkmadan izliyoruz.

(bkz: Riff Raff)
kafası çalışan yazar.
jenerik müziği harika olan kedi çizgi filmi.
(bkz: sol framede görünce öldü sandım)
garfield'in yandan yemi$i.
müziği çok güzeldi bayılırdım hatta ooo ooo kısmı süperdi.
(bkz: özledim)
emily bronte'nin karanlık hayatının, karanlık yansıması olan karakter. bay bay earnshaw bir liverpool ziyareti sırasında sokakta bulur ve eve getirir kendisini. önce kimseler sevmese de, daha sonra bay earnshaw ve özellikle cathy delicesine sever.
intikam için sabırlı olmanın, insanı başarıya yaklaştırdığı gerçeği öğrenilir. zira cathy ile aralarına giren iki aileyi de piç etmiştir. ölümü de aynı güzellikte, aynı karanlıktadır.
ayaklı imla klavuzu olarak nickini değiştirmesini tavsiye ettiğim yazar. o düzeltmekten bıkmadı ben imla hatası yapmaktan bıktım. ama ne yapalım hepsi türkçe öğretmenlerimin suçu .

edit: Şu anda bile tırsıyorum acaba bu girdide herhangi bir imla hatası yaptım mı ?
emily bronte'nin yazdığı uğultulu tepeler kitabının baş karakterlerinden biridir. okudukça hayretler içinde kaldığım, bir sayfa da derinden nefret ederken, sonra ki sayfada içten bağlandığım; beni şaşırtan, ürküten, sözleriyle derinden etkileyen karakter. kötü, çok kötü. aynı zamanda çok aşık. çıkarsız ve umursamazca, bencilce aşık.
catherine için umutsuz bir aşık, mezarının başındaki sözleriyle "aşk böyle olur abicim" diyeceğiniz wuthering heights karakteri. evin beslemesi iken karizmasına karizma katmıştır.
"Wuthering Heighst" romanının sonunda Heathcliff ölür. Küçük bir çocuk Heathcliff'i gördüğünü, tepenin başında dikildiğini söyler. * Yaşamın ya da yaşamın verdiği acının aşılmaya çalışıldığı nokta aslında budur. Edebiyatın aynı zamanda bir kadının bakışıyla nasıl renklendiğinin en güzel kanıtı da belki de budur.
gelmiş geçmiş en iyi çizgi filmlerden biri.
efsane çizgi film ve kedi. "riff raff ve catillac cats" ile kankidir. bir de jeneriği vardır ki, küçükken hiçbirimizin dilinden düşmediğine bahse girerim; "hitlif hitlif novaşuu, terifani nevahuu" gibi şeyler söylerdik, tabi orijinali daha değişikmiş, sonradan öğrendim.

yine olsa yine izlerim. o yayvan müzikleri, içtenliği, wordsworth ve büyük salak kedi, hepsi süperdi. türkçe dublajı da orijinalinden daha güzel bu arada.
emily bronte'nin eşsiz romanı wuthering heights'ın saf kötü ve umutsuz aşık muhteşem karakteri. dünyada sevdiği tek şey ölümsüz aşkı cathy. ancak ona bile lanet etmekten geri durmaz.

--spoiler--
inşallah işkence içinde uyanır. sonuna kadar yalan söyledi. sanki şimdi nerede o? cennette değil. yok olmuş da değil... nerede öyleyse? benim çektiklerimi hiç umursamadığını söylemiştin.benim de tek bir duam var. artık konuşamaz hale gelinceye kadar bunu tekrarlayacağım: catherine earnshaw, ben yaşadıkça sen de rahat yüzü görme. seni ben öldürmüşüm öyle söyledin. sen de peşimi bırakma. öldürülenler öldürenlerinin peşini bırakmazlar. ben hayaletlerin yeryüzünde dolaştıklarını biliyorum. her zaman benim yanımda ol. dilediğin kılığa gir, çıldırt beni. yalnızca seni bir türlü bulamadığım dehlizde bırakma beni. ahh allah'ım, anlatılamayacak bir şey bu. ben hayatım olmadan yaşayamam. ruhum olmadan yaşayamam...
--spoiler--

var mı böyle gözükara bir aşık?
wuthering heights romanının tekinsiz ama girift karakteri. romanda etrafındakilere ve özellikle düşman bellediklerine yönelik hal ve tavırlarını gördükçe kıl olunan, ama catherine earnshaw'a duyduğu yakın dostluktan aşka uzanan hisleri ortaya döküldükçe okurun kızgınlık hissinin aniden soğuduğu, yer yer hiç olmazsa empati yapma noktasına gelinen ve yaşamı karanlık, gam ve bunalım dolu olan karakterdir.
güncel Önemli Başlıklar