bugün

bu film olamaz bu bir baş yapıt.
görsel
şener şen'in sadece komedi değil, dram konulu filmlerde de ne kadar başarılı oyunculuk yaptığını gözler önüne seren film. hemen hemen her sahnesi tekrar izlenir. hele; eşkıya, mafya babasını öldürürken bir arka fon müziği vardır ki; sahneye cuk diye oturmuş.
kurt ve kuş bizdendir oğul asıl kötülük başka yerde.
Türk sinema tarihinin en başarılı oyuncusunun muhteşem bir filmi.
(bkz: şener şen)
şener şene tekrar tekrar hayran bıraktıran filmdir. ikonlaşmış diyaloglar ile akıllara kazınmıştır.
Türk sinemasının dönüm noktası olan 1996 yapımı yavuz turgul filmi. Sadece Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu Şener Şen değil, filmdeki tüm oyuncular müthiş performans göstermiştir. Yeşim Salkım, Cumali tarafından Otel odasında basıldığı sahnede tek bir bakışla oyunculuğun kitabını yazmıştır mesela. Mutlaka izlenmesi gereken bir başyapıttır bu film.
görsel
“Seni bir kez daha görebilmek için yaşadım.”
Şener şen büyük üsta aklıma bir tek o geldi şuan.
uğur yücelin oynadığı cumali karakteri, hem karakter , hem oyunculuk anlamında, normal hayatta görebileceğiniz en ideal bitirim adamı olan, efsane filmdir. hani, hem istanbul kenar sokakları bitirim tiplemesi, hem de sonunda, büyük lokmalar tarafından yenen bir karakterdi cumali.
uğur yücelin oynadığı cumali karakteri, boyalı saçıyla çok komikti. genç adam bulamadınız mı dedirtir.
türk sinemasının en iyi filmlerinden biridir. erkan oğur imzası taşıyan etkileyici müziği, konusu ve başarılı aktör şener şen'in mükemmel oyunculuğuyla tavan yapmış bir filmdir.

izlemek isteyenler için an itibariyle kanal 7'de yayınlanmaktadır.
Çocukluğumda gidip sinemada izlediğim film. Bugün düşünüyorum da keşke gitmeseydim. Çünkü bu film Doğuda PKK ile çatışmaların sürdüğü bir dönemde vizyondaydı. Ayrılıkçı-kürtçü pkklılara bir saygı duruşu özelliğini taşıyordu. Dahası filmde her tür pislik normal gösteriliyordu. Uyuşturucu, sigara, Kadına şiddet, fuhuş, çağdaş bir toplumda yeri olmaması gereken feodal değerler, ataerkillik...vs.

Benim dediklerimi daha iyi anlamak için bu filmden Şener şen ve Uğur yücel'in oynamadığını düşünün. Mesela Baran*gürkan uygun'un , Cumali'yi * de Necati Şaşmaz'ın canlandırdığını hayal edin. Ne dediğimi daha iyi anlarsınız. Kurtlar Vadisi'nden pek bir farkı yok...

O zaman da pompalanmıştı bazı çevreler tarafından. Belki de bu yüzden yüksek bir gişe yaptı. Bilemiyorum. Açıkcası düpedüz "operasyonel" bir propaganda" filmiydi. Sanırım yabancı fonlardan da desteklenmişti bu film. Yoksa 1996 koşullarında böyle ortalamanın üstü bir film nasıl çekilir? Şimdi aynı çevrelerce Türk sinemasının klasikleri arasında sayılıyor.
Şu fıratın suyu akar serindir
Ölem ölem derdo ölem akar serindir

Aklıma doğrudan fırat türküsünü getiren film.
Harika bir film, izlerken ruhuma dokundu her sahnesi. Fırat türküsünü daha da sevdiren filmdir aynı zamanda.
https://youtu.be/JMqz6AcTTQ0
görsel
- Sen de gel benimle, kurda kuşa yem olacan Ceren Ana.

+ Kurtla kuş bizdendir oğul. Asıl kötülük başka yerde.

görsel
filmle ilgili bir bilgi: filmde birçok yerde bahsi geçen 200 milyon lira bugünün parasıyla 23 bin lira yapıyor.
Dibe doğru giden Türk sineması için tam anlamıyla teze bir kan olmuştur.
türk filmciliğindeki dönüm noktalarından birisidir.
şener şen'in tek başına verdiği ilk sınavdır. mutlaka izlenmesi gereken başyapıtlardan biridir.
Yaşlandığımızın kanıtı olan efsane.

Benim sinemada izlediğim filmi 2019 da baba tavsiyesi ile yeni izleyen çocuklar var sözlükte.

Düşün artık o kadar vahim durumdayız hem yaş olarak hem sözlük olarak.
Haydut sürüsü. Şaki’nin çoğulu olup üçü beşi bir araya gelerek toplum güvenliğini bozan, silahlı baskınlarda bulunan, yol kesen, adam öldüren zorbalara denirdi. ikinci Mahmud’un caydırıcı temizliğinden sonra Anadolu'daki şakavet olayları bir ölçüde azalmıştı. Ancak 19. yy sonlarına doğru yeniden arttı. Örneğin Ege havalisinde Çakırcalı eşkıyası uzunca bir zaman devlet güçlerini zor durumda bıraktı.

#osmanlıimparatorluğu
#osmanli
#eşkıya
Yavuz turgul Şener şen birlikteliğinin en nirvana filmidir. Uğur yücelin gençliğini görürsünüz . Son derece samimi ve içten oyunculuklarla doludur film bir külttür.
ağzından kelime çıkmayan köylü keje'nin bir anda iş kadınına dönüşmesi acayip sikkoydu. hiç mi adam gibi senarist yok memlekette?
Çok sevdiğim bir Şener şen klasiğidir.

90’lı yıllarda can çekişmekte olan Türk sinemasına nefes aldırmış ve 2 milyondan fazla izleyiciyi sinema çekmiştir.

Şener şen’in filmin sonlarına doğru bir terminatör havasına bürünüp adalet dağıtma sahneleri harikadır. Rahmetli kamran Usluer de enfes bir performans ortaya koymuştur.

Bugün yine denk geldi biraz izleyeyim derken filmi bitirdim.