öldü denilen türk sinemasını tekrar yükselişe geçiren mihenk taşı filmlerden ilkidir.
Türk sinemasının yeni bir sürece girmesinin ilk filmidir. gerek hikayesi gerek şehirdeki işlediği konu gerekse görsel anlamda.
üstadlar Şener şen Ve Uğur Yücel'in başrollerini Paylaştığı ihanet ve Sevda üzerine Efsane Sinema eserimiz. Her açıdan Tam bir başyapıt...
– Biz hapisteyken iki tane Kemal tanırdık. Biri Mustafa Kemal öteki Dodo Kemal. Dodo Kemal çocuk yaşta bir mahkumdu. Katildi. Her sabah erkenden kalkar, gasteleri önce o alır deli gibi çevirirdi. Af haberi arardı. Yıllarca af haberi aradı. Sonunda bir aftan yararlanarak dışarı çıktı, bir hafta sonra birini öldürüp tekrar hapise düştü Dodo Kemal. Sana bakınca hep o çocuk aklıma geliyor. eğer benim oğlum olsaydı senin yaşında olacaktı.
+ Benim babam da yaşasaydı senin yaşında olacaktı eşkıya.

https://www.youtube.com/watch?v=pWEIzc_YYsw
sadece güzel bir film değildir. bir milat taşıdır. oyuncu kadrosu ve senaryosuyla tamamen kusursuzdu. eşkiya türk sinemasını ayağa kaldıran filmdi. senede 1-2 tane film çekildiği dönemde türk sinemasını şahlandırdı, ayağa kaldırdı. çok güzeldi çook.
züğürt ağa, kadar olmasada epey kaliteli filmdir.
30 yaşındayım yıl 2016 izlemek bu güne kısmetmiş.
Kazancı bedih in can vererek başlattığı film.
Uğur yücel'in yeşim salkım'ı götürdüğü film.
Uğur Yücel'in Yeşim salkım yüzünden öldürüldüğü film.
imdb top 250 de su an icin 127. Sirada olan filmdir.
O son sahne yok mu.. Her sefer izlediğimde tüylerim diken diken, farkında olmadan gözyaşlarım akıyor. arka fonda fırat türküsü.. Efsanelerden.
titanic filmi ile hemen hemen aynı dönemlerde gündeme girmiş efsane film. ikisi de bende derin izler bırakmıştır bünyemde. ama eşkiya her zaman başkadır. şener şen uğur yücel muhteşem oyunculukları. her sahnesinde ayrı heyecan. izlemeyen yeni nesil varsa youtubedan izlemelidir. yeşim salkımın çekiciliği ve seksiliğine de değinmek lazım.
Şu anda sikindirik kanallarda birinde oynuyor. Bel fıtığı reklamlarından boşluk bulabilirseniz izlersiniz.
eşkıya.

arapça kökenli olup "bedbahtlar, garipler, zavallılar" anlamına gelmektedir. esasen bu sözlük çoğul haldedir. tekil hali şakidir.

şaki: bedbaht, garip, zavallı.
eşkıya: bedbahtlar, garipler, zavallılar.

Türkçe de yaygın kullanımı ise, eşkıyanın,: Dağda, kırda yol kesen hırsızlar, haydutlar
türk sinemasının tartışmasız en iyi filmlerinden. şener şen için söylenecek söz yok. Erkan oğur üstadın müzikleri için söylenecek söz yok. Çok iyi be usta! duygulandım vallahi.
-beni çok dövdüler keje.
Film daha gösterime girmeden sinema dersinde izlemiştik.
Hatta filmi getiren kişi kopyasını çıkarmayalım diye film boyunca nöbet tutup sonra da kasedi alıp gitmişti.
O gittikten sonra rahatlayıp içimizden geldiği gibi eleştirmiştik filmi. Beğenen olmamıştı.
Bu da böyle bir anımdır.
türk sinemasının titanici.
film müziği olan fırat ağıtıda ayrı bir güzeldir.
Türk sinemasının en iyi filmi. çok net. kitap okumayı daha çok sevmeme rağmen bu filmin anlattıklarını hiçbir kelime dizilişinin anlatabileceğini asla düşünmüyorum.
dünyaya hükümdar olamayan insan tipi.
dünyaya hükümdar olamayan insan tipi.
türk sinemasının üniversitelerde ders olarak gösterilmesi gereken filmi.
Muhteşem üçlünün* oynadığı filmdir.
Bir Y.Turgul şaheseridir.
terörist.
bilhassa kurtuluş savaşı zamanlarında askerden kaçıp dağa çıkan, anadolu halkına eziyet eden, bertaraf edilmeleri 1960 lara kadar devam eden haydutlara verilen isim. nasıl adamlar olduklarını öğrenmek için kemal tahir'in rahmet yolları kesti adlı romanı okunmalı.