bugün

entry'ler (5565)

padişahların temiz istanbul türkçesi konuşması

Osmanlı ile ilgili yapılmış yapımlarda dikkatimi çekendir. insanlar anlasın diye, konuşma biçimleri günümüze yakın olabilir. Fakat Dili arapça-farsça karışık olan bu kimselerin, Arapça-farsça aksanı ile konuşuyor olmaları gayet mümkün. O izlediğiniz dizileri, kafanızda suriyeli dublajına döndürün şimdi *

kıbrıs sorununa akılcı çözüm

Rum kesiminden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanıma kararı çıkartmak.

sanat için soyunur musun

Sanatla uğraşırken hava dayanılmayacak kadar sıcak olursa, serinlemek için üstümü çıkarabilirim * insanım sonuçta.

hz muhammed in kuranı hiç okumamış olması

Dincilerin kaçınmak istediği buz gibi hakikat bu işte. Kitabın son halini "Allahın elçisi" Muhammed bile görmedi. Ne diye kitap Allah'tan geldi diye iddia ediyorsunuz? Gelmedi diyenlere kızıyorsunuz. Öyle bir kitap gelseydi, insanlar çoğaltmazdı. Her şeye gücü yeter yaratıcının. Derlemeye-çoğaltmaya mı gücü yetmeyecek? Hepimizin elinde anlayacağımız dilden bir nüsha olurdu.

zorunlu dna testi

Bir gün gerçekleştirilmeli bu. Tüm vatandaşların ayrı ayrı dnaları haritalanmalı. Kim hangi kökenden geliyor ortaya konmalı. Açık erişime açılmalı. Hatta kimliklere açık şekilde yazılmalı. Böylece bazı problemlerimiz kökünden çözülür.

efe aydal

Günün birinde hidayete erdiği haberini alırsam hiç şaşırmayacağım yayıncı.

nikos sampson

EOKA elebaşı ve katil. CIA ajanı olduğu söylenmiş. Dünya üzerinde ileri düzeyde ingilizce konuşamayan birinin CIA ajanı olabileceğini pek sanmıyorum. Ama olabilir de tabi. Emin olamadım.

https://youtu.be/-SDZ9XqZPNg?si=1pBDYljQIDukFXLF

kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti

Bugün kuruluşuna kaynaklık eden barış harekatının 50. Yılı kutlanıyor. Kutlu olsun.

kktc bayrağı

Teyit.org'un belgelerle aktardığına göre çizimi Kıbrıslı Türk ressam Emin Çizenel’e aittir.

https://teyit.org/analiz/...erbakanin-cizdigi-iddiasi

1926 da ilden ilçeye dönüştürülen şehirler

Doğru uygulama. O kadar çok ile gerek yok. Hatta şu andaki iller bile fazlalık. 40-50 il merkezi yeter de artar Türkiye'ye.

sana ne yapılsa rahatlarsın

Ödeme yapılsa, Zam yapılsa rahatlarım. Herkes de de rahatlar *

diamond tema

Geçenlerde, herhalde üzerindeki baskı hafiflesin, biraz da gelir gelsin diye, "Bozkurt Türk sembolüdür" diye video yükledi. Gerçekleri eğip bükenlerin kervanına katılmasını hiç yakıştıramadım. Ülkücü (el) işareti bozkurtun ne olduğunu biz bilmiyoruz sanki.

yeni tvde sd yayının kötü görünme sebebi

Euro 2024 maçlarını pek çok izleyici gibi TRT'nin SD yayınından izledim. Evimdeki on yıllık eski led tv, bu SD yayını daha iyi gösterirken, daha yeni ve daha iyi marka televizyonlar, aynı yayını çok daha kötü gösteriyordu. Bunun sebebi üzerinde biraz kafa yordum. Bazı sonuçlara vardım:

1. Yeni tvlerde görüntü sinyali, daha güzel gözüksün diye daha çok işleniyor. (Gürültü azaltma, piksel düzeltme... vs) Bu HD görüntüleri çok bozmuyor. Ancak daha küçük olan görüntüler, daha çok bozuluyor. Bu tip filtreleri kapatınca görüntü biraz daha iyileşiyor.

2.Upscale(görüntü yükseltme) : Her televizyon içinde SD görüntüleri, ekranın boyutuna ayarlayan (Upscale eden) çipler var. Bunların bazısı görüntüyü iyi bir şekilde büyütüyor (Benim eski televizyon gibi) bazısı da çok kötü şekilde büyütüyor (kimi bazı yeni tvler gibi). Sanırım televizyon üreticileri, dünyada SD yayın pek az olduğundan, görüntüleri yükselten çipten tasarruf ediyorlar. Daha ucuzunu kullanıyorlar. Bu yüzden Televizyonda, SD yayınlar olduğundan çok daha kötü şekilde görünüyor.

corey comperatore

14 temmuz 2024 günü ABD eski başkanı donald Trump'a yapılan suikast girişiminde hayatını kaybeden katılımcı.

fight fight fight

Donald Trump'un geçirdiği suikast girişimi sonrası, kalabalığa dudaklarını hareket ettirerek, sessizce söylediği sözler.

trump suikastının turgut özala benzemesi

Pek benzemiyor. Trump suikasti açık havada, Özal Suikasti kapalı spor salonunda. Özal Suikastini yapan özal'a yakından ateş etmişti. Trump suikastini yapan uzaktan ateş ediyor. Ha benzerlik nedir? ikisi de ateş edildiğinde çöküyor.

Edit. Tüfek vs tabanca
Özal'a saldıran canlı yakalandı
Trump'a saldıran öldürüldü

14 temmuz 2024 donald trump a suikast girişimi

Eğer ki Trump ölseydi, Cumhuriyetçiler içinden başka biri başkan adayı olacaktı. Ne olsa, Trump'un karakterini taşımayacaktı. Trump, Neden ortadan kaldırılmak istendi acaba?

aydın vs denizli

Denizli'nin en çok aydın'a dönüşlerini sevdim.

götümü de açsam bakmayacaksınız

Bir tartışmadan alınmış bir kesit. Ancak doğru söylüyor. Götünü açsa, (o gözle) bakılmaması gerekir. Ben de bakmam. Görürüm.

islam a en büyük zararı kemal sunal verdi

Dinler; doğar, yayılır ve son bulur. (Mitolojiye döner)Hiç bir din bundan kurtulamamıştır. Sen bu gerçeği göremezsen, bu doğal hali dine saldırı gibi görürsün. Kendin saldırmaya başlarsın. Ama nafile. Sömürü kaynağınız, kıymetliniz dininiz elden gidecektir. Başka kapıya...