bugün

entry'ler (5471)

sikimsonik

Türkçeye girmiş, tdk sözlüğüne girememiş garip sözcüklerden. "Sikims" yazınca bile, sözcük önerilerinde çıkıyor. çeyrek asırdır dilimizde olan bu sözcüğün anlamının sözlüklerde olmaması sözlüklerin ayıbı.

biyografik film

Türk sinemasının son dönemlerdeki furyası. Başarılısı var başarısızı var. Ancak kişi seçimlerde görüyorum çok yüzeysel düşünülüyor. Seçilen kişilerin çoğu hayattayken yaşamını kaleme almamış. Doğru, bir kişinin bir esere konu olması için hayatını yazması gerekmez. Fakat bir kitapla başlamak bence işi kolaylar. Daha sağlam bir yapı kurmaya yardımcı olur. yol gösterir. ikincisi çoğu zaman toplumca sevilen kişilerin ele alınması. Bu da sanırım (çoğu zaman) gişe getirici bir unsur olarak düşünülüyor. Fakat siz sağlam bir film yaptıysanız, konu olarak aldığınız kişinin gişeleri dolduracak denli hayranları olmasına gerek yok ki. Ki tamamen hayali insanların işlendiği filmler bile izleyiciyi çeker. Toplumca herkes tarafından farklı değerlendirilen, tartışmalı kişiliklerin de biyografi filmi çekilebilmeli. Ben mesela, yarın ölüm yıldönümü (Huzur içinde yatsın), farklı katmanlarla bir Vural Savaş biyografik filmi çekmek isterdim. Yani kişiyi, bir çıkış noktası olarak görürdüm. Varılacak bir amaç olarak görmezdim. Umarım ileride çok değişik biyografik filmler görebileceğimiz bir film piyasası olur.

ensest ilişkilerde kabul edilebilir ilişkilerdir

Mevcut yasalar çerçevesinde, Kişiler kendi aralarında kendi hallerini kabul edebilir fakat toplumsal olarak kabulü mümkün değil. Basitleştirerek anlatayım, burun karıştırmak yasal olarak suç değil, fakat burnunuzu karıştırmanız, sümüğünüzü yemeniz hoş karşılanacak, kabul edilecek bir şey hiç değil. insanların çoğu için (ben dahil) tiksindirici.

alper gezeravcı

(bkz: tatil nasıldı)

belediye başkan adaylarının sokak posterleri

Hepsi birbirine benzeyen, tasarımı tekdüze posterler. Yanlarından geçerken gözlerim kanıyor. Sanki hepsini aynı şablondan çıkmış gibi... Bir tane değişiklik yapsanız ölürsünüz.. Tabi durumu da anlıyorum. Bu kusturucu poster tasarımlarını yapanlar da ekmeği peşinde. Müşteri ne derse o. Katlanacağız bir ay. Başka çare yok. Ben de... Her şey normal de sanki. Posterin tasarımına takılıyorum.

mastürbasyon saçları döker mi

O zaman saçlı erkek kalmazdı * Yok öyle bir şey.

fanzin

Lise yıllarımda ben de hazırlamıştım. Ama adının fanzin olduğunu bilmiyordum. Sonra fotokopiciden 3 kopya alıp yakın arkadaşlara dağıtmıştım... Artık fanzin-manzin falan hep hikaye oldu ya... Belki resmi yoldan fanzinler derlenerek gelenek sürdürülebilir. Şöyle ki:

Resmi yayıncılar (yayınevleri/kişiler/girişimler...vs) A4 boyutunda fanzinleri yazarlardan toplayıp derleyerek, dergi/kitap formatında yayınlayabilir. işte derginin cildi dip koçanlı yapılır. Böylece istenilen fanzin sayfası ciltten ayrılarak, tek başına da kullanılabilir.

Tabi fanzin yazarlarının yasal sıkıntı yaratacak telifli resimler de kullanması olası. Derleyen burada teknolojiden yararlanabilir. Yapay zeka ile ilgili resmin yerine başka bir resim oluşturabilir. Ancak en doğrusu yazarları bu konuda bilgilendirmek, kullanabilecekleri eserleri kullanmalarını istemek olabilir. Zaten yapay zekanın resim fışkırttığı bu çağda kim neden resim aşırsın?

Gerçi şu ortamda bunlarla kimse uğraşmaz ya. Hani uğraşacak olan olursa, buradan ilerleyebilir diye yazıyorum.

şaka maka türkiye ekonomisinin hala batmaması

Overclock yapıyorlar ülkeye. Minimum gereksinim ile maksimum verim almaya çalışıyorlar. Sağıyorlar. Öldürmeyip süründürüyorlar. Fakat risk de artıyor günden güne... Pimi çekilmiş bomba gibi duruyoruz...

oğuz erge

Cinayet işlendiği sırada arabada kısık olarak Ferdi Tayfur'un "Kadınım" şarkısı çalmakta... O anı müzikle gözümün önüne getiriyorum... Kimse böyle bir ölümü yaşamasın. Huzur içinde uyusun.

https://youtu.be/Kza8Olw7MQk?si=qQayqZVZWbINNbv7

tunç soyer

Başkanlığı çok fena bir döneme denk geldi. Pandemi, Deprem, Enflasyon... Vs derken. Bence yapılabilecek en iyi başkanlığı yaptı. Fakat Yapamadığı siyasi manevralar sonu oldu. Şüphesiz insanları karalamak kolay. Taş üzerine taş koymak mesele. Kalan hayatında mutluluklar.

sevap ve günah defterlerinin eşit ağırlıkta olursa

Penaltılara gidilecek durum.

boş kabeye tapmak ne ifade ediyor

Kabede islamdan önce de tapınıyorlardı. Dönüyorlardı. islam'dan sonra Putlar gitti. Gene oradalar. Yani anlıyoruz ki, bu dinle pek alakalı değil. Yerel, kabilesel bir Gelenek. Hiç kuranda emir var falan demeyin. Kuran kitap olarak Muhammed'den çok sonra ortaya çıkıyor. Zaten düşünürseniz, yüzlerce yıl önce, ulaşım ağları bu kadar gelişmemişken, kim dünyanın bir ucundan öbür ucuna din için gitsin? Osmanlı padişahları (Halifeler) bile hacca gitmemiştir o kadar zenginliklerine rağmen.

kitapları yakayım mı

Bağışla kişi veya kuruma. Ne yapacağını bilen insanlara..

saçlarımı haftada bir kez yıkıyorum

Doğru uygulama. Saç fazla yıkanmaz. Yıkanırsa, saçın ekosistemi zarar görür. Aynı hesap, Diş günde en fazla 3 kere fırçalanmalıdır. Daha fazla fırçalarsanız ağız sağlığına zarar verirsiniz.

terörist yetiştiren aileler

hukukun temel kuralı, Suç şahsidir. Böyle bir şey söz konusu edilirse, aynı şey diğer suçlar için de söz konusu olur. Sırf kan bağınız oldu diye suçlanacaksanız. Memlekette insan kalmaz. Sorunun çözümünü çok yanlış yerde ararsınız.

9 şehidin var türkiye

21. Yüzyılın ilk çeyreğini geçiyoruz... Hala gencecik insanlarımızın kanları bu lanetli coğrafyayı suluyor. Artık Bunları konuşmadan söylenecek sözleri hepten samimiyetsiz buluyorum. Yüzlerce binlerce insanı gömdük. Daha da gömeriz bu gidişle. Bir şeyler yanlış gitmiyor mu?

erdal beşikçioğlu

Kazanma ihtimali zayıf. Ancak ağır yenilgi almak istemiyorsa, Seçim Kampanyasında "Behzat Ç" ifadesinden kaçınsa iyi olacak. Pusulada "Behzat Ç. " değil, "Erdal Beşikçioğlu" yazacak zira. Bir de nasıl tezahürat edeceksin? Ciddi sıkıntı...

"Geliyor geliyor Beşikçioğlu" (Yok)
"Etimesgut'un gururu Beşikçioğlu! " (Galat)
"Erdal Başkan! - Erdal Başkan!"(Eh)

1 a sınıfının kaldırılmasını isteyen veli

işin mantıksızlığını geçtim. "1A" Ve "Bira" ifadeleri tamamen farklı seslendiriliyor. "Bi-ra"/ "Bir-A" hangi kulağı ile benzetmiş. Cidden anlamakta güçlük çekiyorum.

mit in yakaladığı mossad ajanları

istihbarat ajanlarının bu şekil gizli olması olağan. Bugün de böyle idi yüz sene önce de. Açın nutuk'da sait molla'nın mektuplarını okuyun. Mustafa Sagir falan öğrenin. insan bu kadar mı yabancı olur tarihine.

fox tv nin adının değişmesi

Disney Channel geri dönebilir. Platform işinden istediğini alamadı Disney. (Zararın neresinden dönersen kardır)