bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    sözlük anlamı yönünden, kutsal kitap'a yönelmek, dönmek anlamını taşır. evanjelizm terimi farklı protestan grupları tanımlamak için kullanılmaktadır. kelimenin kaynağı yunanca iyi haber veya genel olarak asıl gerçek anlamına gelen evangelion dan gelmektedir. ayrıca hz.isa nın gerçek öğretisi yerine de kullanılmaktadır. reform hareketi esnasında martin luther kelimeyi kendi kurduğu evanjelik kilise hareketi için uyarlamıştır. bugün hala almanya da lutheryen kiliseler için evanjelik kilise terimi kullanılmaktadır. ingilizce konuşulan dünyada, kuzey atlantik anglo-sakson dini geleneğini 18. ve 19. yüzyılda değiştiren ve farklılaştıran dini hareketler ve mezhepleri ifade etmek için kullanılmaktadır. bugün için evanjelizm, amerika'daki hristiyan toplumunun tutucu kanadını ifade etmektedir.
    3 -1 ... ankebut29
  2. 2.
    hristiyan yobaz diye tabir edebilecegimiz insanlarin olusturdugu dini akimdir. yahudileri çok sever ve sayarlar. muslumanlar onlarin dusmanidir. vaat edilmis topraklar ugruna mucadele eden kanadi mevcuttur.
    4 ... ankakusu
  3. 3.
    yahudilerin tanrı tarafından "seçilmiş halk" olduğuna inanıyorlar ve yahudilerin kutsal topraklarda kuracakları hakimiyet ve bu yolla ulaşılacak dünya egemenliğine yardım eden evanjelikler, bunun kurtuluşa ermenin yolu olduğuna inanıyorlar. yahudilerle araları çok iyidir..
    3 ... smmnds
  4. 4.
    (bkz: evanjelizm beyaz saray ın gizli dini)
    (bkz: ismail vural)
    3 ... guilt and regret
  5. 5.
    protestanlığın insanlık düşmanı kesimi.
    2 ... dejavu38
  6. 6.
    içlerinde bush'un da bulundugu protestan kesmin "dünyadaki tek din hristiyanlıktır gerisi kaldırılmalıdır" mottosuyla yola çıktıkları akımdır.öncüsü olarak protestanlıgında kurucusu olan martin luther'in oldugu söylenir lakin bu fikir tarafımca şiddetle reddedilmiştir.bunun gerekçeleri arasında luther'in hristiyanlıktan başka dinlere göstermiş oldugu saygı gelir.zira katoliklere bile son derece uyuz olan bir şahıstır luther çünkü katolikler Isa'yı tanrı'nın oglu olarak gösterirler.birgün luther katolik papaz ın bulundugu kilesinin kapısına bunu protesto ettigini yazar.protestanlık kelimesinin kökenide burdan gelmiştir.
    1 ... nietzsche
  7. 7.
    evanjelizm, protestanlığın aşırı bir ucudur, "dünyadaki tek din hrıstiyanlıktır gerisi kaldırılmalıdır" mottosuyla hareket eden bir oluşumdur.

evanjelistlerin bu noktada böyle duygulara sahip olabileceğini kabul ediyorum ancak evanjelizmin dünya üzerindeki etkisinin bu kadar din endeksli olduğuna inanmıyorum.
    zira din her zaman alet edilmiş yalnızca kitleler din ekseninde hareket etmişlerdir. peki ya baştakiler ve asıl çıkar sahipleri?

yani bana birilerinin çıkıp da "abd orta-doğuya geliyor çünkü amacı hrıstiyanlığı yaymak, kutsal topraklar hede hödö" dediği vakit elimde olmadan komik buluyorum. yahu adamlar su içer gibi petrolü emiyor, olay paradan ibaret bunu anlamak bu kadar mı zor. kim takar diğer dinleri.
    kısacası ayar amaçlı konuşmadığımı ve yalnızca "evanjelizmin yüksek kademesinin amacı dini değil ekonomiktir" noktasına gelmeye çalıştığımı belirtmek isterim.

ki bu dünya tarihinde 15. yy ortalarında başlayan burjuvazinin güçlenmesi ve paranın öneminin artmasından bu yana böyledir. fransız ihtilali halk kitlelerine özgürlük için değil burjuvaziye merkezi otoriteye karşı hukuk-hak sağlamak için yapılmıştır. ikinci dünya savaşında yahudilerin öldürülmesinin sebebi alman ekonomisinin millileştirilmesidir. ve daha bir çoğu...
    2 ... martin edilen
  8. 8.
    protestan hıristiyanlık ve siyonizm bazlı yahudiliğin sentezi.
    2 ... endustriyel siyah
  9. 9.
    tam türkçe anlamı müjdeciliktir. hatta evangeline* diye hatun isimleri de mevcuttur hıristiyan dünyasında. hatta bir tanesi de lost'tan kate'tir, hatırlarsanız evangeline lilly'dir asıl adı.

30 subat'tan gelen edit: o değil de sanırım bu entry "yazılırken kontrolden çıkmış entryler" kategorisine örnek gösterilebilir. yahu ne amaçla başlamıştım nasıl bitirdim. tebrik ediyorum kendimi*.
    1 ... endustriyel siyah
  10. 10.
    dünyadaki nüfusları 400 milyonu aşkındır.
    1 ... endustriyel siyah