bugün

FRP türünün kültlerindendir. Online oynanabilme özelliği yüzünden sözlükten önce insanları kendisine sabahlara kadar bağımlı hale getiren ve şeytanın kardeşlerini oğullarını sülalesini silsilesini öldürmeye calıstıgımız oyun
mouse kullanmayi gelistiren program *
super oyun,muzikleri,atmosferi herseyi super.
dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyunları sıralamasında sürekli ilk üçte gördüğümüz diablo 1'in devamı niteliğinde olan oyun..lord of destruction genişleme paketiyle beraber iki yeni karakterin daha eklendiği 5 köyden oluşan ve sonunda Baal'ı öldürerek bitirdiğiniz mecera..
üniversiteye 2 sene geç girmeme neden olan ömrümü çürüten oyun ama pişman deilim 3.sü çıkarsa gene yaparım.
bir yıl kadar ara verdikten sonra yine yeniden başladığım oyun. oyundaki karakterler barbarian, amazon, paladin, necromancer, sorceress, ayrıca lord of destruction ile beraber assasin ve druid'in de gelmesiyle karakter sayısı yedi oluyor.
(bkz: rpg)
(bkz: dunyanın gelmis gecmis en iyi oyunu).
insani hayattan koparan, ömür törpüsü oyun.. şimdiye kadar çıkmış en iyi rpglerden..
2 yıl aradan tekrar oynamaya başladığım, son patch* ile yeni bölümlerin ve itemlerin bulunduğu süper arp oyundur.
Diablo serisi, özellikle de Diablo 2 mükemmel oyunlardır. Müptelası yapar, ancak rpg değildir. Zira hikayeyi şekillendirme şansınız yoktur, hack'n slash ağırlıklıdır. Ancak bu kesip biçme olayı hikayeyi bozmayacak şekilde çok iyi oyuna adapte edildiği için oyunun kalitesini daha da yükseltir.
(bkz: lord of destruction)
bu diablo var ya bu diablo, benim ömrümü yiyen bitiren oyundur,mesela bir günü şöyle özetlemek gerekirse;
sabah 08:00 - uyanma
sabah 08:01 - diabloya başla
sabah 06:00 - uyuma
arada yaklaşık 30 dk - yemek yeme.
lord of destruction gelene kadar sorceress, paladin ikilisiyle sürekli oynanan oyun, l.o.d ile gelen assasin ve druid ile yeni bir heyecan kazanmış, 06:00 olan uyuma saatini 07:00 çekmiştir. genelde o günlerde zombi gibi etrafta dolaşan biri görürseniz, o şahıs büyük bir ihtimalle bir diablo fanatiğidir, hangi büyüyü yapsam da hellde baalı öldürsem diye düşünüyordur.
eskimeyen oyundur, öss'ye hazırlanırken unutulan, universiteye girince oyunlarımı koyduğum raftan bana göz kırpan masum gözüken canavar, bir nevi zaman öldürgeç. *
yıllardır oynadığım ve oynamaya devam edeceğim blizzardın çıkardığı süperüstü bir oyun
40. levelde sıkılıp bıraktığım , 2 yıl sonra elime geçince tekrar kurup oynadığım mouse canavarı , ömür törpüsü güzel oyun
şu sıralar 20 ytl'den 3 cd halinde alınabilen müthiş oyun..
kurulum, oyun, sinematics cdleri mevcut.
bunyemde, daima druid, daima fury druid yankilari olusturan yillarimizi yemis bitirmis efsane blizzard oyunu.

(bkz: blizzard dan babam ciksa yerim)
(bkz: blizzard hayatimizi sktin)
avustralya'da oyundan kalkamayan bir kisinin oldugu, bagimlilik yaratan, muziklerini slovenya senfoni orkestrasinin yapmis oldugu mukemmel otesi oyun.
En son patch'de Nightmare'de oyunu bitirmişliğim vardır ayrıca level 70 mage karakterimde yok değildir fakat tüm bunlara rağmen bu oyun hell'de oynanamaktadır çünkü 70'e gelene kadar bilinçsizce harcanan skiller ve cold büyüleri üzerinde yoğunlaşma yüzünden "immune to cold" yazan bir yaratık geldim mi direk alt-f4 yapmaktayımdır. Bütün bunlara ek olarak level 62 paladin karakterin karşılaştığı bir yaratıkta da "immune to pshycsal damage" yazması beni ürkütmüştür.
efem olayın kahramanları. zamanında bilg. prog. okuyan ben, babam, kardeşim.

vakti zamanında (yedi sene evveli) eve ilk bilgisayar alındığında (PIII 800 mhz), ev fertlerinin vakit öldürmesi için eskaza bir oyun alınmıştır. diablo.
evde fare bile kullanmayı bilmeyen aile üyeleri ilk defa evde bilgisayar oyunu görmenin verdiği haz ve heyecanla izlemeye koyulmuşlardır. bir süre sonra (10-15 dakika oluyor) izlemekten sıkılıp ben de diablonun karanlık vadilerinde avlanmak isitiyorum diyen babama (kendisi ilkokul mezunudur) ilk olarak farenin nasıl kullanılacağı öğretilmiştir.(aile üyelerine okunulan bölümün getirdiği ben biliyorum hulean demenin verdiği artislikle. ama pişmanım. evet) ve işin aksi, oyun sadece fare ile oynanıyor.
diablo senelerce oynanır. bitirilir ha bitirilir.
ve bir gün eve gelen babamın elinde diablo II cd lerini görünce, o gün evet işte o gün, ben okuduğum bölümden ve yaptığım işten nefret etmeye başladım.

aradan yedi sene geçti. bilgisayarım hala pIII 800. bilgisayar kaç kere formatlandı hatırlamıyorum. diablonun (biri, ikisi ek paketi farketmiyor) kaç kere bitirildiğini hatırlayamamam gibi.
her formatlanışta driverlardan önce bu kurulur. kurmazsanız, iş dönüşü şöyle bir bilgisayara bakıyım, internete gireyim diyeceğiniz tutar. bir bakarsınız faresi ve de klavyesi sökülmüş bir bilgisayar. damdazlak afedersiniz.

diyeceğim o ki siz siz olun, babanıza bile güvenmeyin.(tahsili mühim değil.)
internetten bir de lod denilen paketin çıktığını öğrenip indiren biladerime de bahusus selam ederim.

özet:
babam: hala bilgisayarda bir tek fare kullanmasını biliyor. bir de solitaire. o da fareyle oynandığından.
ben: her eve gelişimde binbir türlü alavere dalavere ile babam ve biladerim ikilisini diablonun başından kaldıranaca kırk dereden su getirmeye devam ediyorum. bu arada hala diablo nasıl oynanır bilmiyorum.
biladerim: diablo III ün yolda olduğunu öğrendi. kaldıramaz diye eve yeni bir bilgisayar almamı istiyor.

(bkz: deli tuttuğunu sıkı tutar)
yedi ölümcül günahı size seve seve işleten oyun.

tembellik: hep az çabayla en iyiyi istersiniz. hep onu oynamak, başka bir şey yapmamak istersiniz.
hırs: her zaman ilerlemek, en iyisi olana kadar daha iyisi olmak istersiniz hep. hiç durasınız yoktur.
öfke: öldüğünüz zaman çok sinirlenirsiniz. hele zulanızda yedek silah vb. yoksa o cesedi gidip geri almak zorunda olmak isyan ettirir. itemler geri alındığında, gazabınız korkunç olur.
kıskançlık: hep diğerlerini kıskanırsınız. sürekli, ve sürekli. hep onları havanızla, skillerinizle, silahlarınızla, armorunuzle ezmek istersiniz. sizden iyi olmalarını çekemezsiniz.
şehvet: her zaman ve her zaman oynamak istemek, sizi karakterinize bağlayacaktır. onu öyle derinden seversiniz ki...
gurur: insanlardan iyi olmak, intikam almak istemek, gururuna bir şeyleri yedirememek.. gerçek hayattan yansımalar sıkça görülür diablo'da.
açgözlülük: bir level daha, bir skill daha, bir item daha! bir bakmışsınız ki, başından kalkamaz olmuşsunuz. * * *
bir hack-n-slash tarzı rpgdir. bitirmelere doyamam. ellerimle donattığım bir barbarian'ım vardı ki akıllara zarar. lord of destruction ek paketiyle beraber 800x600 çözünürlükte oynanabilmektedir.
zamanında deliler gibi oynadığım ve zaman zaman halen aklıma gelen, oynanabilirlik olarak ultima online dışındaki tüm oyunların eline verebilecek seviyede bulunan süper oyun. tabi action tarzı olan counter strike ı da dışarda tutmak lazım...
Tristram'da -Act 1'de 5 tane taşa dokunarak açtığınız gate'den gidilen yerde- en solda yukarda wirs't diye bir adamın cesedi var (diablo 1 oynayanlar bilirler wirst'i) bu cesede tıklıyoruz içindne çıkan wirs't leg isimli eşyayı alıyoruz ve runebookla beraber (portal kitabı) horadric cube'a atıp birleştir tuşuna basıyoruz. Ortaya çıkan gateden geçip bütün inekleri ve boss inekleri öldürüyoruz. (çıkan set itemlerinin ya da rare/unique itemlerin haddi hesabı var mı ? yok) tabi bu işlemi yapmak için oynadığımız zorluk seviyesinde baal'ı öldürmemiz ve act 1'de rogue encapment içinde olmamız lazım.

Bunlar işin iyi yanı şimdi gelelim kötü yanına:

(bkz: diablo 2/#1851211)

yukarıdaki entry yazıldığı tarihten beri onca süre geçmesine rağmen hiçbir ilerleme kaydedemedim sadece charım level 77 oldu ve birkaç iyi item buldum onun dışında baal'ı belki de 200 kere kestim ama olmuyor, hell'de act 1 ilk questi dahi yapamıyorum. kıçıkırık zombiye hasar bile veremiyorum. 15 saniye'de baal'ı kesen char kıytırık zombiden kaçıyor. ayar oldum.

bu sinirle gittim assassin kastım level 26 oldu act 4'e geldim mi, geldim.peki sen level 26 olana kadar skilleri neye yatırdın? mal gibi bütün skillere birer tane verdim. ulan warlock char olur mu diablo'da buna ne mana yeter ne stat yeter ne de dex yeter ne de skill yeter. o char da yalan oldu.

sanırım açılcak en iyi char paladindir. basacan zeal'ı20, fanatismi 20, andarial'dan girecen baal'dan çıkacan.

valla oyun yıllardır öyle bir girdi ki hayatıma sağda solda unique item görür oldum.
efendim, şimdi oyunu biz yıllardır single player oynuyoruz ve tabi çevremizde de diablocu yok e internette de türk forumu yok, biz de ingilizcemiz yettiğince oynadık bunca zaman ve aslında oyun hakkında hiçbirşey bilmediğimiz ortaya çıktı.

türlü türlü kombinasyonlar, karakter çeşitleri vs. varmış. bunların üzerine %260 magic item bulan bir karaktere çevirdim büyücümü, uniqıe itemler saolsun level 26 frozen orb'um da oldu. ancak yine de hell de oynayamıyorum. tek çare sağlam bir paladin kasmak ve blessed hammer skili ile zeale abanmak fanaticisime de koklatmak.
rpg serisinin gelmiş geçmiş en iyi oyunudur sanırım, diablo 1 e göre de biraz zor gelmişti bana,kasmıştım bitirmek içn, şimdilerde tekrar kurduğum pek sevilesi oyun.