bugün

5 senemi yemiş bitirmiş oyundur. gecenin bir yarısında gizli gizli bilgisayar başına geçip *, gün ağırıncaya kadar oynadığımı bilirim. Gerçek hayatta kimyager olamayıp (bkz: okulu uzatmak), 3 gecede gm alchemist olmayı becermem tek övünç kaynağı benim için. Giderek bağımlılık olmaktan çıkması ise oyunun monotonlaşması değil, server'daki kaliteli kullanıcıların teker teker bırakması olmuştur. Hala geri dönme isteği uyandıracak kadar yerini sağlamlaştırmıştır çoğu bünyede.
kanatimce online rpg nin miladını oluşturan enfes oyundur,lakin tarafımca biraz karışık bulunup çok derince oynanmamıştır 3D birçok takipçisi bulunur online tadında (bkz: wow) (bkz: lineage2) (bkz: knight online)
(bkz: ragnarok)
http://www.nebula.gen.tr
avalona cok emek katmıs bişi olarak gercekten severek oynadıığım ozellikle miw (men in white) adlı guildimizle teror estirdiğimiz anlar sahiden cok guzeldi.guzel ama sonu olmayan ne yazık ki bos bir oyundur. yine de oynamaya değer.
turkiyede yayginlasan ilk mmorpg dir. 4 senem nebula adli server da heba olup gitmistir. forumunda yapilan ankette server in en sevilmeyen kisisi olarak %65 le ben ardimdan %20 ylede server in sahibinin gelmeside hos bir animdir. *
artık çıkası (bkz: unicorn)
türkiyede ilk olarak (daha nebula yokken)sanane serverlarında baslamıstır 6 ay güzel günler gecirttirmiştir insanlara ardındanda çoluk çombalak oyunu olmus, rpg ölmüş, iyi karakter moda olmus, kısacası oyun sıkmıstır.
makina başına zincirleyen, hayatı sömüren oyun.
arkadaşlarımın yoğun ısrarlarına rağmen asla oynamadığım oyun. anladığım kadarıyla oyun bitmemiş ama milleti bitirmiş *
98 yılında sanane tarafından ülkemize kazandırılan ardından nebula adkı serverla altın devrini yakalayan mmorpg tarzında net üzerinden en çok yaygınlaşan oyun.
http://www.tr-game.com/
ultima online hayat offline sloganını üreten başında saatlerinizi değil yıllarını bile gözünüzü kırpmadan harcayabileceğiniz MMORPG oyunlarının 1997 yapımlı atasıdır. Hala 250.000 den fazla insan bu oyunu oynamaktadır. Bu oyunu oynayanlar arasında hala bulunmaktayımdır.
(bkz: dövüşlü chat)
(bkz: dünyanın en yüzeysel adamı)

dejavu yaşayanlar için:
(bkz: yanlış yere entry girmek)
zamanında **bir internet cafede ev arkadaşımla birlikte 24 saat boyunca oynadığım, sonrasında minibüsle eve dönerken yarı uykulu yarı uyanık "abi niye uğraştırıyosun gate aç gidelim eve" dememe sebep olmuş oyun.
hayatımı karartan bir oyundur, bagımlılık yaptıgını kesinlikle soyleyebilirim varsa kardesleriniz felan sakın ha bulastırmayın dedigim bir oyundur. zaten eskisi gibi serverların olmadıgı acıkca gorulmektedir cok basit ve cocukların bile artık server actıgı bu gunlerde secimlerinizde dikkatli olmanız ve kalıcı bir server bulmanız konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.
gayet hoş, oynanası, rol yapılası oyun. çok şeker görüntüleri vardır.
rp yapıldığı sürece tadından yenmeyecek ama tersi durumda da çekilmeyecek kadar kötü bir multiplayer rp oyun.
lise yıllarımda asosyelleşmeme neden olan, insanda bağımlılık yapan sanal uyuşturucu, ultima online hayat offline tekerlemesiyle adından sözettiren dünyanın en güzel frp oyunu
ea games (electronic arts) ultima online 2 diye bir sürümünü piyasaya çıkaracaktır.

grafiklere bakılırsa wow ya da knight online'a rakip olması düşünülmektedir. fakat ultima'yı güzel yapan grafiklerinin kalitesi değil kurulduğu dünyanın gerçekçiliğidir. 2d olarak yıllardır oynuyor olmama rağmen sıkılmamın tek nedeni her bir haltı yapabilecek olmamdır. görüntü kalitesi kat kat üstün olan wow'da yapılamayacak dünya kadar şeyi ultima'nın serverlarında yapmak mümkündür. bir çok kişi ilk bakışta bu oyunu itici bulmaktadır fakat bir iki gün oynadıktan sonra "ulan artılı itemler hangi dragondan düşüyordu yoksa wyrmden mi düşüyordu" diye runebook toplamaya başlarsınız sonra craftlar o kadar fazla şey yapabilir ki aklınız hayaliniz durur. ve eğer warrior kasıyorsanız zamanla ihtiyaçlarınızı karşılamak için sağlam bir craftla ya arkadaşlık kurarsınız ya da maddi sıkıtından veya ihtiyaç fazlalığından dolayı craft kasmaya başlarsınız. bunun sonunda da warriordan çok craftla oynamaya alışır ve hayatınızı esnaf olarak sürdürürsünüz sosaria üzerinde...

böyle bir oyundur koparır gider sizi bu dünyadan ve bir gün anneniz sorar "oğlum bugün ne yaptın diye?"
cevap "iki ice dragon bir de fire kestim anne"(arkadaşım dalgınlıkla söylemiş "true story"valla) ya da babanız "para lazım mı oğlum?" der, 10k pls dersiniz baba afallar siz de yaptığınız dalgınlığa bakar gülersiniz.(farklı değil bu da aynı eleman)

ya da bir sorun yaşarsınız reelde ve arkadaşınıza çözüm için akıl danışmak istersiniz gelen cevap:
gm'e page at gelsin bi' baksın senin durumuna olur.

böyledir ultima sanal hayatınızı kapladığı gibi reelde de affetmez inceden inceye girer yerleşir hayatınıza...

bırakmak kolaydır saniye bazında...ama offline kalabilmek o biraz kasar.

kısaca:
online psikolojik bozukluk denilebilir.
http://www.elpida.gen.tr/
insan kendini kaptırdığında öğrencilik yıllarını harcayabilecek bir oyun..
oyun forumlarinin eski efsanesi olan $ukru karde$imizin ultima ile ilgili ilginc ve ders cikarilmasi gereken bir macerasi vardir;

--spoiler--
bikere internet kafede sex.com a giriyodum. baktim kafe sahibi sabri abi yaklasiyo. hemen bi oyun açtim. ultiga online mi ne bi oyun. kiliçli bi adamdim. bi adam yaklasti. ben sör albirt'in oglu antonyo'yum dedi. bende .rospu çocugu küntekinim dedim. adam oradan uzaklasti. oyunu kapadim hemen. böyle oyun olmaz olsun. tekrar sexcom a girdim. o sirada sabri abi geldi. napiyosun lan sen dedi. hatami anladim ve basimi öne egdim. ama göz ucuyla ekrana bakmiyor degildim.
pardon sabri abi. bi hatadir yaptik. birdaha olmuyucak dedim.
sonra yine o oyunu açtim. ormanin derinliklerinde dolasmaya basladim. bi adam duruyodu. napiyosun lan sen dedim. lütfen önce konusma üslubunuzu degistirin dedi. g.tüne korum lan senin dedim. karsimdaki adam bi garipti. ben sör wilyim sitivirt'im. kilicim isigin ve adaletin bekçisidir. ve sen iblisin gölgesi. asla insanlarima zarar veremiyeceksin. ne diyosun lan sen. elhamdürüllah müslümanim ben dedim. adam duraksadi. abi naptin sen. oyunun konusunu konsptini .iktin dedi. .iktiret lan dedim. su parildayan at senin mi dedim. evet dedi. bikere bindirsene lan dedim. iyi bin dedi. aldim ati kaçtim. ve ultiga online diyarlarinda atimla beraber engin bir maceraya atilmak üzereyken 4 saattir oynadigimi ve yanimda 1 milyon 345 bin oldugunu farkettim. internet kafeden tabana kuvvet kaçarken beynimi tek bir soru kurcaliyodu. acaba oyunu save etmismiydim.

frpnin .moga goyuyim.
--spoiler--

not: nereden, ne zaman okudum hatirlamiyorum.
Sylveria serveri için;
http://www.sylveria.org/
atçılık olarakda tabir edilen 2 boyutlu zamanının iyi oyunlarından ama şimdi sadece ığğğ bunu mu oynadık biz dedirten oyun
tamamen yetenek ve refleks odaklı essiz bir pvp sistemine sahip, vaktinde cok zaman harcadığımız, fakat türk serverlarının kalitesinin yıllar icinde bozulmasından dolayı zevksiz hale gelmis oyun.
kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi oyundur. mmo gibisinden sınırlamıyorum, en iyi oyun kesinlikle. bir oyun eğlenceliyse amacına ulaşmış demektir. ve bu oyun en düşük grafiklerle sınırsız zevk ve bağımlılık yaratıyor. daha ne istenir bir oyundan?

bu oyun öyle bir şeydir ki, başına oturdunuz mu kalkmanız imkansızdır. daha ilk oyuna başladığınızda, hiç birşey bilmiyorken bile sıkılmazsınız. çünkü sürekli yeni bir şey öğrenir ve heyecanlanırsınız. ultima online'ın muhteşemliği karşısında çaresiz bir şekilde kendinizi kaptırıp oynamaya devam edersiniz. daha sonra karakterinizi düzgün bir şekilde geliştirmeyi öğrenirsiniz, çoğu oyunun en sıkıcı yanlarından olan yetenek geliştirme bölümü ultima'da sıkıcı geçmez, çünkü ilerde yapabilceklerinizin hayali sürekli aklınızdadır. bu oyunun en büyük özelliği, hiçbir zaman monotonlaşmamasıdır. ne zaman ne olacağını kestiremezsiniz aynı gerçek hayattaki gibi. loncanızın kalesinde arkadaşınızla sohbet ederken birden düşman lonca kalenizi basabilir. wow da oynadım, x de oynadım, y de oynadım. bu konuda hiç birisi uo gibi değil, belki olanı vardır ama ben yakalayamadım. en güncel örnek wow'da, lvl 60 olduktan sonra deli gibi high-end instance ya da bg yapıp, np veya item kasarsınız. yoktur uo'da böyle bir şey. hep farklı şeyler olur.

sınırsız özgürlük vardır bu oyunda. ister marangoz, hayvan ehlileştiricisi olup para kazanırsınız savaştan uzak durursunuz, ister warrior olur allah ne verdiyse dalarsınız, ister pure mage olup yeteneğinizi konuşturup adınızı unutulmayanlara yazdırırsınız. sanmıyorum hiçbir oyunda pvpde yetenek bu kadar öne çıkmamıştır, üstünüzdekilerin* etkisi 5% ile sınırlıdır. isterseniz katil olursunuz, kendinize ait bir şehir olmadan sürekli heyecan altında yaşarsınız ve oyunun, oyundan en zevk alan ve korkulan kişilerinden olursunuz.

sürekli yenilenir bu oyun. sphere developer'ları sayesinde sürekli yeni scriptler eklenir, yeni sistemler gelir. işte bu yüzden hep günceldir bu oyun.

pek çok arkadaş kazanırsınız bu oyun sayesinde, fakat bu oyunun diğer mmo'lardan bir diğer farkı da, yaptığınız arkadaşların çok daha sağlam olmasını sağlamaktır. çünkü her an ihtiyacınız vardır bu kişilere. şu an görüşemediğim nebula tayfasına sözlük aracılığıyla da selamlarımı iletmek isterim; marul,blachir,cotangus,lechuck*, ve sayamadıklarım, sizi unutmadım*.

yedi senemi pc başında geçirmeme sebep olan, asosyal sıfatı ile nitelendirilmeme sebep olan bu oyuna hiçbir zaman kızmadım. nasıl unuturum 56 k dial up ile action yapmaya çalıştığım zamanları? ya da gm mage veya gm assassin olduğumdaki sevinç haykırışlarımı. brit köprü, marble island, moonglow sizi hiç unutmayacağım.

zamanımızdaki shardlar hakkında bilgim yok ama, türkiyede uo=nebula'dır*. nebula'nın paralı dönemindeki osi kalitesi türkiye'de bir daha yakalanamayacaktır. türkiyedeki uo'cular için, nebula efsanedir.

yedi sene boyunca bu oyunun bana imkansız şeyler yaşatmasında emeği geçen tüm dostlarım, ve bana en uzun entryimi yazdıran böylesine imkansız bir oyun yaptıkları için oyunun kodlayıcıları ve nebula developer'ları, size sonsuz derecede minnettarım.