bugün

depresyon bir sebebe bağlı olarak VEYA olmayarak beyindeki seratonin hormonlarının keyifsizlik, travma, psikolojik veya biyolojik faktörlere bağlı olarak azalması ve bu yüzden sürekli devam eden ilgisizlik isteksizlikle birlikte seyreden mutsuzluk, intihar düşünceleri gibi hayattan kopma belirtilerinin gösterilmesiyle tanımlanabilir.Şiddeti minör veya majör, yani çoktan aza kadar seyredebilir. tıpkı nezle, grip, zatüre gibi..
(bkz: lost control)
Depresyon nedir?

Depresyonun tarifini, kendini ele veren, genel verilerinden yola çıkarak yapabiliriz. Bunları, maddeler halinde sıralayalım:

1. Hoşlandığınız şeylerde azalma ve ilgi kaybı.

2. Kendini üzgün, hüzünlü hissetme, keyfi yerinde olmama durumu.

3. Kiloda azalma ya da artışlar.

4. Uyku bozukluğu ya da aşırı uyku.

5. Sıkıntı, huzursuz olma, yerinde duramama, kararsızlık.

6. Kendini yetersiz, değersiz, suç işlemiş gibi hissetme.

7. Dikkat, düşünce konsantrasyonunda azalma.

8. Enerjide azalma, yaşlanıyor olma hissi, çalışma güç ve ve­riminde düşüşler.

9. Tekrarlayan ölüm düşünceleri.

10. Cinsel ilgide değişme.

Yukarıdaki belirtilerden 2-3 tanesine iki haftadır sahipseniz; depresyonun klinik ölçütlerine göre tedaviniz gerekmektedir
depresyondan sıyrılmak kişinin kendi elindedir. antidepresanları alıp günlerce uyumak işin kolayıdır, dik durmak gerekir. gerçekten ama gerçekten şu hayattaki hiçbirşey içindepresyona girmeye değmez.

(bkz: life goes on)
can sıkıntısından girip çıkıp yemek yeme, her dakika el yıkama, tek noktaya bakma ve dalıp gitme.
- Bu hafta altı kredilik dersten sınavım var.
- hastayım çalışamıyorum
- arkadaşlarımdan ses seda yok
- çok yalnızım
- sözlükte ben butonum göçmüş.
kendini hayatin icinde ise yaramaz olarak bir halta yaramaz olarak gormektir . gozyaslarinizi icinize aktirsiniz. bir yer var biliyorsunuzdur duyuyorsunuz. fakat sıkıntılar o kadar icinizi sıkar ki artık kendinizi sıkıntı atesi ile yanan bir gereksiz insan olarak gorursunuz. ictiginiz sigaranizin, yediginiz yemegin, içtiğiniz suyun tadı bile yoktur. kalabaliklar icinde kendinizi damgalanmis hissedersiniz. ne kadar cırpınırsanız cırpının bogazınıza kadar boka batarsınız. sabah kalktıgınızda aynada gordugunuz surata dayanamazsınız. tras olmayı bırakırsınız. odanız ise viranelige doner. ucuca eklediginiz sigaralar sayesinde perdeler kirli bir sari renge doner. diri diri topraga gomulmusunuzdur. kelimeler kıfayetsizdir artik. artik yasayan bir ölüsünüzdür. gunler ayları kovalar aylar yılları ve bir gun odanızda zaman oldurup hazin hazin dusunurken bir mucize olur gunes acar artik o kelek gunler bitmistir. hayatinizda tam the end olurken hayat bacaklariniza gul gibi bacaklariniza sarilar. gecmiste kalmistir o gunler. gonlunuz yeter yeter artik diye feryat ederken sigaranin, yemegin ve ickinin tadina varirsiniz. o kotu gunleri eski bir gomlek gibi burusturup atarsiniz. artik o gunleri bir kosede unutulmus corap gibi gorursunuz. aci biter. baki kalan bu gök kubbede silik anılar olur sadece...
"Depresyon aslında bir duygu durumudur. Hastalık olarak depresyon ise bu duygu durumunun normalden uzun sürmesi, normalden şiddetli olarak devam etmesi halidir. Birçok kişi kendisini hayatın belli bir bölümünde depresif hissedebilir. Ama doktorların kullandığı terim olarak depresyon; normalde hissettiğimiz üzüntü, sessizlik, keyifsizlik gibi duyguların olağandan uzun sürmesi, şiddetli olması ve hayatımızı aksatmasıdır. Her üzgün ve her kızgın kişi depresyonda değildir. Burada bir ayrım vardır. Herkes bir yakınının veya işinin kaybı sonucu belirli bir üzüntü ve yas hali yaşayabilir. Ancak bu durumun uzun sürmesi ve süreklilik kazanması ayrıca ortada bir neden yokken başlaması gibi ölçüler bize depresyonu çağrıştırır." (Prof. Dr. Yankı Yazgan)
(bkz: depresyon belirtileri)
bir gün ansızın insanın içine yerleşen ve ruhunu sömürüp bir türlü bırakmayan çekilmez rahatsızlık.
ne güneşli bir havanın, ne sıcacık bir gülücüğün unutturabildiği, deliliğe adım adım götüren, komplekslerle doldurandır.
yasanmis kimi aci olaylarin insanlar üzerinde biraktigi piskolojik rahatsizlik. sürekli uyuma, yemek yeme istegi belirtisi sayilabilir kimi bünyede. kadinlarda daha çok saç rengini degistirme ve saç kestirme olarakta yansiyabilir.
Belirtileri:
1-Hemen her gün ve günün büyük bir kısmında gözlenen çökkün bir duygu-durum hali ( kendini mutsuz,ağlamaklı,kederli hissetme hali).
2-Hemen her gün yaklaşık gün boyu süren tüm ya da çoğu etkinliğe karşı ilgi ve zevk almada azalma (daha önce keyif alınan işler,hobiler ve alışkanlıklardan artık hoşlanmama,mecburen yapma hali,(dünyayı verseler umurumda değil şeklinde bıkkınlık hisleri,bazı kişilerde cinsel isteksizlik ).

3-Diyet uygulanılmamasına karşın önemli derecede kilo kaybı ya da alımı ( bir ay içinde vücut ağırlığının %5 'inden fazlasının artması ya da azalması) ya da hemen her gün iştahta artma yada azalmanın olması.

4-Hemen her gün uykusuzluk ya da aşırır uyku hali.

5-Hemen her gün olağan beyinsel ve vücutsal işlevsellik,hareketlilik halinde azalma ya da huzursuzluk (oturmayı veya yatmayı yeğleme ya da sıkıntıdan yerinde duramama)

6-Hemen her gün halsizlik ,yorgunluk hisleri,daha önceki günler kadar enerjik hissetmeme.

7-Hemen her gün kendini değersiz hissetme,küçük görme,kendini beğenmeme,suçlu ya da günahkar hissetme hali.

8-Hemen her gün düşünme ya da konsantrasyon yeteneğinde azalma olması (konuşulanlara,okunan şeylere,izlenilen tv programlarına dikkatini verememe, söylenilenlerin bir kulaktan girip diğerinden çıkması gibi) ya da kararsızlık hali.

9-Tekrarlayan ölüm düşünceleri,intihar planları veya eylemlerinin varlığı.
alıntıdır.
(bkz: dibe vurmak)
(bkz: majör depresif epizod)
sürekli uyumak isteme hali.
hayatta sadece sigaradan zevk alma, dünyayı verseler umurumda olmaz tavrı takınma halidir bazen.

(bkz: allah düşmanıma vermesin)
bunalıma giren insanların tercih ettiği yaşam tarzı.
ağlamak, sıkıntılı olmak, kendini gereksiz değersiz bulmak, halini idrak edememek, acıların çocuğu olmak.
1- maden ocagi, galeri, kuyu ve borularda havanin bir yerden baska bir yere akisini saglayan kuvvet. Ocak havalandirmastnda ocaga verilen havanin basinci dusuk oldugundan ve genel olarak 1/10 atmosfere kadar olan hava basinci mm su sutunu (tazyigin metrik birimi) olarak ifade edildiginden, depresyon m2 alana gelen mm/su sutunu veya kg/m2 birimleri ile (1at = 1 kg/cm2= 10.000 mm su sutunu = 736,5 mm civa sutunu) olculur.

2- Ekonomideki is cevrimleri asamalarından biridir. Bu asamalar; depresyon (cokuntu), canlanma (toparlanma), boom (asiri canlanma) ve regresyon (gerileme)den olusur. Depresyon evresinde ekonomide istihdam en dusuk noktadadir. talep tam istihdam ve uretim duzeyinin altındadır. kullanilmayan uretim kapasitesi yuksek duzeydedir. fiyatların genellikle dustugu gorulur, kar oranlari dusuktur. bu yuzden yatirimlar hemen hemen durur.
hayatı zehir eden tatsız rahatsızlık. psikolojinin, geçmiş ve geleceğin çatışması sebebiyle dağılmasıdır. gelecek kaygısının geçmişin güzel anılarına baskı yaparak insanın sabrını ve iradesini yenmesidir. tabi insanların düşüncesizliğinden dolayı oluşan aşırı güvensizlik de, kişiyi depresyona sokabilir.
hayattan zevk alamama, farkedilecek şekilde kilo kaybı ya da alımı, sosyal ortamdan uzaklaşma isteği, aşırı yorgunluk, halsizlik, uyku düzeninde bozukluk, Umutsuzluk, çaresizlik, suçluluk ya da değersizlik duyguları, sorulan sorulara net cevap verememe, kolayca ağlama, unutkanlık ve ileri derecede olanlarında intihar eğilimleri gösteren ruhsal bir rahatsızlık. en iyi verim ilaçlarla alınır. majör depresyon ve manik depresyon olmak üzere 2ye ayrılır. majör depresyon(klinik depresyon) tedavi edilebilir. majör depresif olan kişi kendini yalnız hisseder. Depresyondaki çoğu kişi gerginlik, sinirlilik, sabırsızlık öfke patlamaları yaşar.

bir de bunların manik olanları vardır ki bunlar bipolardır. bu hastalığa yakalanmış olan kişide aşırı iniş çıkışlı ruh hali, düşünce,enerji ve davranışlarda aşırı değişiklikler görülür.
çok girilesi birşeydir özellikle 15-25 yaşları arasında etkinlik gösterir. tabi o yaşlardan sonraki kısmı bunalıma girer yaşlılık dan bunalanlar.
haplarla tedavi edildiği sanılır ancak en küçük olaya bile böööööööööğ die ağlamayı sağlayan garip bi haldir

(bkz: salya sümük ağlayan kızlar)
yaşanılan bir veya birkaç olay yüzünden beynin kimyasal dengesi bozulur. dopamin ve seratonin maddesi ya bozulur ya da az salgılanır. kendinize güveniyorsanız ilaca başvurmamalısınız. ilaçların etkisi uzun sürede zuhur eder ama yan etkileri daha ilk günlerde yakanıza yapışır. sıkıcı ortamlardan kaçınılmalı, neşeli insanlarla zaman geçirilmelidir. bir miktar spor da depresyona iyi gelebilir. kendinizi işinize vermeli,zihninizi sürekli başka şeylerle meşgul etmelisiniz. ilaç olarakta tavsiye edilecek en etkilileri;

(bkz: cipralex)
(bkz: remeron)
(bkz: zyprexa)
'dır.
(bkz: relaxol)
(bkz: atarax)
depresif bir hal.
güncel Önemli Başlıklar