bugün

şizofrenide rol oynadığı düşünülen merkezi sinir siteminin bir norotransmitteri.
ayrıca manik depresif teşhisi koyulan hastalarda da dopamin eksikliği görülür.
eksikliğinin hiperaktiviteye neden olduğu kimyasal.. beynin ön bölgesinde bulunur.. depolanmadığı için hergün ilaç kullanmak zorunda kalırsınız.. *
kan basıncını ve kalp atış hızını arttırdığı için kalbi duran hastaya elektroşok uygulanmadan önce dopamin verilebilir...
doza bağlı olarak dopaminerjik, beta-1 agonist ve alfa adrenerjik etki gösteren ilaç.
eksikliğinde parkinson fazlalığında ise şizofreniye sebebiyet veren nt.
pozitif inotropik ajandır. yani kalbin kontraktilite gücünü arttırır.
glutamate ile ters orantılıdır. kısaltması : da'dır.
5 adet dopamin reseptörü vardır beyinde.
D1 benzeri grup : D1 ve D5, motor hareketlerden sorumludur. yoksunluğunda parkinson göülür.
D2 benzeri grup: D2, D3, D4, düşünsel, motivasyonel ve duygusal kısımdan sorumludur.

şizofreni tedavisinde tipik antipsikotikler D1 ve D5i de etkiledikleri için yan etki olarak parkinson benzeri semptomlar görülür.
diğer bir adı da PIH olup prolaktin inhibisyonunda rol alır.hipotalamustan sentezlenir.
beyinde artış göterdiği taktirde enerji artışı, sinirlilik, kıskanma, saplantı, takıntı gibi durumlara sebebiyet göstere hormon.
--spoiler--
"- 'Sen neler biliyorsun dopamin hakkında?'
- 'Fazla olunca şizofren oluyormuş insan'
- 'Dopamin duygularımızı yaratır. Üzülürüz, seviniriz, utanırız. Hepsini dopamin yaratır. Dopamin fazlalığı insanı şizofrene değil, seri katile bile çevirebilir. Peki, beyindeki dopamin miktarını ne artırır biliyor musun?'
- 'Bilmiyorum!... Bulmaca çözmek mi?'
- 'Sayılır... Aşkın da bir tür bulmaca çözmek olduğunu düşünürsek... Haklısın!'
- 'Aşık olmak mı yani?'
- 'Evet bildin. Aşık olmak dopamini artırır. Bu yüzden her aşık, biraz şizofrendir. Yalnızca görmek istediğini görür...'"
--spoiler--

aşkın sen hali

cem yılmaz turan
ödül kimyasalı olarak da tanımlanan ve aşık olunan kişiye karşı ilgi ve dikkatin artmasına neden olan hormon. hiperaktivite, kısa süreli bellek, uykusuzluk ve gıda alımının azalması dopamin etkilerine bağlanmaktadır.
insanın aşık olduğunda; aynı şizofrenide salgılandığı gibi ve neredeyse aynı oranda çok salgılanan madde. asıl görevi odaklanma ve bir konuya ilgi gösterme için salgılanan bir maddedir. ancak çokluğunda ya aşık ya da şizofren oluyorsunuz.

aynı zamanda ameliyatlarda da düşük dozlarda böbrek, yüksek dozlarda ise kalp yetmezliğine çare olarak verilmektedir. bir ampülünde 5ml 200mg bulunmaktadır. ama genelde 50ml ye sulandırılıp mcg cinsinden infüzyon halinde yollanır. (bkz: ameliyathane)
bağımlılık, şizofreni ve parkinson gibi konularda önemli olan bir transmitter.
parkinson, şizofreni ve aşk üçgenini oluşturan, eksikliği bir dert* fazlalığı (kanımca) daha büyük bir dert* olan hormon/nörotransmitır/nemikimse.
depresyonda, kandaki oranı düşen hormon.

bir çeşit keyif hormonu olduğundan ve bir takım uyuşturucularla yüksek miktarda salgılandığından dolayı kimyasal formülüne benzeyen kolyeler, usa'de bazı yerlerde uyuşturu kullanıcıları birbirlerini tanımak için kullanılır.

görsel

sigara içildiğinde de kısa bir süre için artar. ayrıca ödül mekanizmasının anahtarı sayılır. bu açıdan sigara bağımlılığında da önemli rolü olduğunu düşünüyorum.
dopamin ya da nöradrenalin septik şokta ilk tercih olmalıdır.
bütün bu yazılanları okuyup, toplayıp, eksiltip, çoğaltıp, zaten kıt kanat geçindiğim beynimi daha da karmaşık hale getirip ..... muhtemelen en yakın hastane ya da doktor a başvurma sebebimdir.

dopamin.! aslında kulağa hoş geliyor
Fizyoloji hocamızın en sevdiği nörotransmitterlerden biri.
Bir dopamin,bir serotonin.
aşırı salgılanması eşcinsel eğilimler, kumar bağımlılığı gibi çarpıklıklara sebep olabilir..
kişinin kendisini mutlu hissetmesine sebep olan salgıyı tetikleyenin ta kendisi. azı zarar olduğu kadar çoğu da zarar.. en güzel en dikkat çekici nt.
müzik dinlerken ürpermemizin nedeni bu hormonun salgılanıyor oluşudur. kan basıncı ve kalp atış hızını arttırmaya çalışırken bir yerlerden soğuk giriyor demek ki.
aville de azalıyor artıyor azalıyor artıyor gibi. bir hormon.
kan beyin engelini geçemediği için parkinson hastalarında l-dopa şeklinde dopamin öncüsü kullanılır. parkinson hastalarında beyindeki konsantrasyonu düşüktür ve dopamin idamesi ile bu durum giderilmeye çalışılır.
salgısını sevdiğim süper bir hormon. 5 reseptörlü olup eğitim hayatıma çok büyük katkısı olmuştur. Şöyle ki, gündüz ders çalışamayan insanların gece vakti çıkagelen kahramanıdır. Uykusuzluk neticesinde belirir bu yiğit, bir anda karışır bünyeye, azimle birlikte süper keyif verir. Okuduğunuzu anında algılar salisede kafanıza yapıştırırsınız. E tabi her güzelin bir kusuru da var. Ertesi gün erken kalkacaksanız, o günden hayır gelmeyecek ve bitki gibi olacaksınız.