bugün

ayakların yere bastıgı ve artık yukarı cıkma zamanının geldiğinin hatırlandığı karar noktası.
Çeşitli seviyeleri olan durumdur.Eğer tümüyle umutsuzsanız dipten çıkamazsınız
Hayatı seviyorsanız ve üstelik de sizi seven birileri sizin için elini uzattıysa durmayın tutun o eli..
Nası olsa öyle ya da böyle topragın dibini boylayacaz
havuzda kızlara artistlik yapacağım diye koşarak balıklama atlayan gencin havuzun çocuk kısmına denk gelmesi halinde vuku bulacak olaydır.
ruh yorgunluğu
güneşi görebilmek için , tekrardan yüzeye çıkabilmek için ve yüzeye anlam katabilmek için dibe vurmak gereklidir ve ruhu yıpratan bir süreç olmayıp kişiyi güçlendiren , kişiyi dervişleştiren bir süreçtir .
bazen istenmeyen durumlardan kurtulmanın tek yoludur. daha kötüsü, daha derini yoktur. artık yüzeye çıkma zamanı gelmiştir. nedendir ki insan bunu dibe vurmadan anlamaz.
insanın arada bir yaşaması gereken; yaşamadan mutlu olmanın, sevmenin, sevilmenin tam olarak anlaşıl(a)madığı, insanı olgunlaştıran, hayata bakışını değiştiren olaylar silsilesi.
az daha ileri gidildiğinde yerin dibine geçmekle sonuçlanacak eylem. ince sınıra dikkat etmek gerekir o durumda.
peşinden zıplamanın gelmesi ihtimali yüksek olan durum. dibe vuran her değerle ilgilenilmelidir. bu, değerlenmenin başlayacağına işarettir.
(bkz: fight club)
kimsesiz, hiçbir şeysiz ve hepsinden öte umutsuz kalmaktır.kişinin hayatın güzelliğinin daha somut bir biçimde farkına varmasından dolayı hayallerine ulaşmak adına, hayata tüm gücüyle ve son kez asılması gerektiğini kendisine idrak ettirten son safhanın eylemidir.paul auster'ın yanılsamalar kitabındaki kahramanlardan biri olan hector mann'ın ağzından; " hayatımı kurtarmak istiyorsam önce onu mahvetmenin eşiğine kadar gelmeliyim. "
(bkz: dibe vurduysan yada hala düşüyorsan)
kendi kendime kabul ettiremesemde galiba icinde oldugum durum

(bkz: dipteyim sondayım depresyondayım)
yükselmeye başlamanın ilk adımıdır.

(bkz: dibe vurdugun an yükselmeye başlarsın)
monoton bir hayata tercih edenleri vardır.
(bkz: sözlüğün seviyesi)
hep olduğunda "acaba bi terslik mi var?" şeklinde soru işaretleri uyandıran durum.
insanın kendine gelebilmesi için yaşanması gereken olay..her seferinde daha fazla acıyıp,kanayamayacağınızı düşünürsünüz..tek güzel tarafı vardır, dibe vurdukça anlaşılır günün güzelliği yaşamanın umursamazlığı..
yanlış seçimler yapmakta ısrar eden insanın kaçınılmaz sonu.
(bkz: buralardan gitmek istiyorum)
(bkz: kendini külünden yaratmak)
ortalarda sefil bir yasami senelerce gecirmektense, dibe vurup nerede olduguunu gormek,toparlanmak, kendine ceki duzen vermek daha tercih edilesi durumdur.
şu an yaşadığım durum... dipteyim artık ve hiç bir çıkışm yok artık yüzeyi göremiyorum göremediğim gibi çıkma isteğim de yok dünyada bu kadar yalnız kalırsa biri bu kadar da dibe vurur.
(bkz: dibe vursam dip olsam dibe vura vura yorulsam) *
Sanki bir bataklığa düşmüş gibisinizdir.ne kadar çırpınsanız da kurtulamazsınız, aksine daha dibe çeker sizi karanlık. sonunda teslim olursunuz ve beklersiniz sizi dipten çıkaracak sebebi.