sevgililer günü ile alakali biraz daha baslik acilirsa girililecek durumdur .
doktorun kontrolünü unuttuğu bir prozac kullanımında 5 yıllık dönem içerisinde kurtulunması zor olan bir hastalık.
of boff dıye ıc cekmelerle baslayıp ,hayattan zevk almadıgını soyleyen kişinin belli bir sure sonra ıntıhar egılımıne kadar gıden davranıslarıdır.
beynin bir tepkisidir hayata, hayat buysa ben oynamıyorumdur. birşeylere kızmıstır kişi, tepkisini gösterememiştir, beyin de hazır kış aylarını fırsat bilip salgılamıyorum o zaman serotonin falan, bastırdıgın duygularınla yüzleşene kadar bu ceza olsun sana der.
(bkz: pasif agresyon)
hayatın yukunu ve getirdiklerini daha fazla tasıyamama, sorulara cevap,sorunlara cıkıs yolu bulamayıp kor kuyunun icinde debelenme hissi.*
kankası panik atak olan rahatsızlık.
bazı bünyelerde kronik hale gelir. girer girer çıkar bu insan. en tehlikeli yönü kişinin intihara meyilli olması ve hatta bazen bunu dile getirdiği halde ciddiye alınmayıp baştan savılmasıdır. ben mesela bir dönem kendimi nerde ve ne şekilde öldürmem gerektiğini düşünmüştüm. evde olmazdı, çünkü beni evde bulan insanlar bir daha o eve girmek istemeyebilirdi. kendimi arabanın önüne atamazdım, adamın ne günahı vardı, ömür boyu vicdan azabı çeksindi? kansız olmalıydı ki insanlar korkmasın ve iğrenmesin. ayrıca ölmeden önce günlüklerim, kişisel eşyalarım elden geçirilmeli ve tasnif edilmeliydi. insanlar uğraşmasın ve özellerimi okumasınlar deyu. bunu düşününce direk vazgeçtim. yataktan çıkmaya takatim yok, ne zaman tasnif edicem, hem ölmek için iyi bir yöntem ve mekan da bulamadım diye düşündüm. depresyonun özelliklerinden olan erteleme duygusu, hiçbir şey yapmayı istememe ve kararsızlık durumu eyleme geçmemi engelledi. çok ironik bi durum aslında. nihayetinde ciddiye alınması gereken ve çevrenin bilinçli olmasını gerektiren bir illettir.
çay gibi pasiflora içme durumudur. hem sinirleriniz bozulur hem mideniz. zararı hep size takmayınız...
bipolar bozukluğu olan hastaların dıklıkla yaşadığı durumdur ki bunun şidetini azaltmak için düzenli olarak anti depresan kullanmak durumundadırlar tabii ki anti depresanların dozu hastayı mani epizoduna sokmayacak şekilde doktor tarafından ayarlanır ve bu anti depresana maniye kaymayı engellemek için başka bir duygu-durum düzenleyici de eşlik eder.
insana sürekli gelip giden tiksinç bir mood'dur. aşırı isteksizlik yaratır. ama bazı tipler de depresyonu bilerek aşırı ilgi bulmak için kullanırlar.
Bunalımlarınızdan kurtulmak amacıyla gittiğiniz psikoloğunuzdan 'ilaç kullanmaya ihtiyacınız yok,geçici bir durum,sıkı bir tatile çıkmanızı öneririm'..önermesini aldığınızdan hemen sonra eve gelip tatil bütçesi ayarlarken,o tatile çıkamayacağınızı anladığınız andan başlayıp,sorumlunun aslında gittiğiniz psikoloğunuzun bu bütçenizle gerçekleştiremeyeceğiniz önerisi olduğunu kavrayıp, psikoloğu muayenehanesinde ziyaret edip, knock out edip rahatlayana kadar geçen zaman dilimi.(Akıl verme, sıkıyosa para ver..muayenehaneden çıkarken son söz olabilirdi mesela..)
hayatın gerçekleriyle yüzleşen bireyin kendine yönelttiği soruların cevapsız kalması durumunda ortaya çıkan ruhsal çöküntü. insanın kendisine " kimin için, ne için" sorularını yöneltmesiyle başlar ve devam eder.
sigaraya başlayıp her bulduğun yerde sigara söndürmektir. ileri seviyesi ise sigarayı vücudunda söndürmektir ki. o zaman dibe daha çok yaklaşırsın tylor * abi öle derdi.
acılar üst üste geldiğinde ve son bulmadığında * bu acılarla artık kardeş olmaya başladığınızı hissettiğinizde daha doğrusu bütünleştiğinizde onlarla, hiç sonu gelmeyecekmiş gibi hissettiğinizde bu ruh halinin, hayatta artık hiç bir şeyi s.klemez olmuşsanız artık ciddi manada hiçbir şeyi kafanıza takmıyorsanız, birileri size "uzun olan gecenin gündüzüde uzun olur" dediğinde size komik geliyorsa ve artık iyi günlerin geleceğine inancınız kalmamışsa, geleceğe dair bir umudunuz kalmamışsa çok ağır bir depresyon geçiriyorsunuz demektir.
(bkz: tebrikler)
okuduğumda aklıma direksiyon gelen kelime.
(bkz: gittikçe mallaşmak)
uzakdoğu tıbbında ruh üşümesi olarak tabir edilmiş hastalık.
uc dort kez girildiginde "depresyon" olma ozelligini yitiren, ilk seferinde intiharin esigine getiren fakat takip eden evrelerinde en fazla fiziki ozelliklerinizi bozan, icine kapanik, ruhu cokmus insanlarin hastaligi. sahsen yillardir depresyonda oldugum kanisindayim, en buyuk mutlulugum butun olaylara tepkisiz kalip "he canim" seklinde gecistirmek ve keyfime bakmaktir. boyle birseydir depresyon.
uykularım kaçıyor derler, bu aralar depresyondayım.. alakası yoktur, depresyon sizi dinlendirmeyen uykular silsilesidir...

iştahım kaçtı, depresyondayım bişey yiyesim gelmiyor derler.. kandırıkçılıktır zira depresyon demek durmadan yemek isteğinde bulunmak demektir...

sevgilimden ayrıldım, sevgisiz, yalnız kaldım, depresyondayım derler ama depresyonun şahı sevgilinin kollarındayken yaşananıdır..
girmekten korktuğum şey.
neden korkuyorum ki?paranoyak mıyım ?
niye bu kadar taktım bu konuya ben ?obsesif miyim ?
napıyorum deli miyim lan ben ?
günümüz gencliginin bitmeyen sorunu.
Üste üste bir çok işinizin iyi gitmemesi durumunda kendinizi içinde bulduğunuz durum. Kendi kendinize düşünmeye başlarsınız. Ben nerde, neyi yanlış yapıyorum. Bu kadarını hak ediyor muyum? Bir çok soru. Şarkılar dinlersiniz, hareketli şarkılar dinlemek istemez canınız. Eğlenen arkadaşlarınıza bakarsınız, sayelerinde sadece tebessüm edersiniz. Kurtulmaya çabalarsınız daha çok batarsınız. işte depresyonun tam ortasında olan bir yazarın depresyon tanımı. En sonunda herşeyden, herkesten uzaklaşmayı çözüm bilirsiniz.
en berbat hastalıktır, çok kötü şeylerle sonuçlanabilir. intihar en güzelidir aslında, tecavüzden ya da adam öldürmeden falan iyidir.
gelecek, dünya ve bireyin kendisi hakkındaki düşüncenin bomb.k olmasıyla karakterizediir.
mesela gelecekten umutsuzluk, dünyanın adaletsiz ve her zaman kötü olduğuna inanmak ve kişinin kendisinin beceriksiz, aptal, kötü, pis, iğrenç, yetersiz hissetmesi gibi.

nerden bildiğimi unutmak istiyorum. her iki anlamda da.
girmeye ramak kala derin bir nefes alıp son mantık kırıntılarını kullanmak ve mutlu olacağınız insanlarla vakit geçirmeyi denemekte fayda vardır. giriş kolay çıkış zordur. tedavi için kullanılacak ilaçlar sevdiğiniz birçok şeyi elinizden alabilir *. onun için; (bkz: bırakınız gitsinler).
bir nevi hayata dargınlık dönemidir. küstüm oynamıyorum ayaklarıdır. kime ulan bu artizlik durduk yerde? muhtemelen herşeyin aynı, hayatın sıkıcı olduğundan dem vuracaklar ya da gittikleri psikiyatrist tarafından enteresan bir lügatın en çetrefilli tespitleri ile havaya girmiş olacaklardır.

zümer suresinin 53. ayetinde tebessüm kaynağı şu ayet vardır;

"kendilerine karşı olumsuz ve dengesiz davranan kullarım, allah 'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz."