1. 1.
  üzerinde hassasiyetle durulması gerekli mevzuudur.

  Kişi ağlamaklı, neşesiz, sanki dünyayı sırtında taşıyor gibi bitkin, omuzları çökmüş bir görünümdedir. Kişilerin eğlenip güldüğü şeyler, onlarda ayni etkiyi oluşturmayabilir.

  Bazı durumlarda da kişiler bu durumda olduklarını kabul etmek istemezler ve bunu göstermezler. Bu durumda kişi vücutsal belirtiler (baş, karın, eklem vs. ağrıları, çarpıntı, nefes darlığı gibi kaygı durumları ya da cinsel bozukluk belirtileri ile başvurabilir.

  Karşılaşılabilecek cinsel bozukluk durumları arasında hem erkek hem de kadınlarda cinsel istekte azalma, ön sıralarda yer tutmaktadır. Kadınlarda depresyon sırasında adet dönemlerinde geçici kesilmeler, orgazm sorunları görülebilmektedir. Erkeklerde ise erektil disfonksiyon diye adlandırdığımız sertleşme bozukluğu görülebilmektedir. Bazı vakalarda ise atipik depresyon dediğimiz durumlarda ( klasik depresyondan farklı olarak aşırı uyku, kilo alma, uykuya dalma güçlüğü, sabah veya akşam mutluluk düzeyinde kötüleşmeler ) cinsel istekte artışlar ve tekrarlayıcı cinsel ilişki istekleri görülebilmektedir.

  istek ve ilgilerde azalma ve kayıplar başlangıçta bir takım şeyleri mecburen ve daha uzun sürede ,oflayıp,puflayarak yapmakla başlar. Hoşlanılarak yapılan etkinliklerde de azalma ve artık hiçbir şeyden zevk almama , hayattan soğuma ile sürer. Kişiler çocukları, eşlerine karşı hiçbir şey hissetmezler . intiharı tek çıkar yol olarak görebilirler.

  Kendiliğinden yaptıkları doğal hareketleri azalır. Bakışları yere doğru yönelmiş olup, boyun ve gövdeleri öne eğik durur. Konuşmaları da hareketleri gibi azalmış olup, yavaş ve kısık sesle konuşabilirler. Sorulara yanıt vermek için gereken süre uzamış ve tek kelimeyle yanıt alınmıştır. Zamanın çok yavaş geçtiği ya da durduğu şeklinde bir algı yaşanmaktadır. Unutkanlık, konuşma, tv den bir şeyler izleme ,konuşulanları anlama gibi konsantrasyon gereken durumlarda dikkati yoğunlaştıramama " söylenenlerin bir kulaktan girip diğerinden çıkması" durumu oluşmaktadır. Karasızlık basit şeyler üzerinde bile seçim yapamama bulunmaktadır. Geçmişin acı hatıraları daha çok hatırlanıp, ısrarla bunların akla gelip, kendini suçlama, geleceğe yönelik umutsuzluk, hiçbir şeyin daha iyi olmayacağı, hastalığının artacağı, ekonomik düzeninin bozulacağı , "ne olacak bu memleketin hali" şeklinde verimsiz kötümser düşünceler gözlenir.

  Kişilerde olumsuz ya da gerçekdışı değerlendirmeler görülebilir. Bir şeylerden yoksunluk, eksiklik düşünceleri, kendini yeterli görmeme, gerçeküstü boyutta kendini suçlama, ümitsizlik, kötümserlik, kendine kimsenin yardım edemeyeceği düşünceleri, ölüm ve intihar düşüncelerinin yineleyerek akla gelmesi fazla miktarda görülmektedir. Tedavi olmayan ya da yetersiz tedavi alan hastaların % 15 e ulaşan bir kısmında intihar görülebilmektedir.Uyku bozukluğu gece çok fazla miktarda uyanma ve sabah normalden erken uyanıp, bir daha uyuyamama ile karakterizedir

  http://www.psikiyatrist.net/depresyonlukisiler.htm -alıntı-
  17 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  ağlarken birden gülmeye başlayıp sonra tekrar ağlamaya başlıyorsanız(yada tam tersi)
  geceleri gözünüze uyku girmiyorsa,hiçbişey yapmak istemiorsanız,yanlız olmak istiyorsanız
  gezmek istemiorsanız,alış-veriş bile yapmak canınız istemiyorsa
  gazanız mubarek olsun ..
  13 ... febe
 3. 3.
  en ciddi belirtilerden bitanesi kisinin yavaslamasi hatta durmasidir..
  hareketler, dusunceler her zamanki hizinin gerisinde kalmaya baslar.. gun olur kisi odadan odaya gecmek istemez.. kipirdamak icinden gelmez.. sordugunuz sorulara uzun uzun dusunup cevap verir.. bu soru dogum yilin, yada soyismin ne olsa bile..

  bir de kararsizlik vardir.. en siradan kararlar dahi dunyanin en onemli karariymis gibi vaktinizi enerjinizi almaya baslar.. cikamazsiniz isin icinden.. dusunup durursunuz* bu kararsizlik da sizi yavaslatir.. paralelize olur, donup kalirsiniz.. hicbi sorunu cozemediginizi gormeye baslarsiniz..
  ozguveniniz yara alir.. gittikce coker..
  neden yasiyorum ki sorusu akla gelmeye baslar.. *
  6 ... confusedy
 4. 4.
  en kısa iyilesme metodu kisinin kendisidir,beyine placebo etkisi yaptırmak cok önemlidir.
  1 -2 ... karpuzkabugu
 5. 5.
  (bkz: sozlugu chat programi gibi kullanmak)
  1 -8 ... the kene
 6. 6.
  devamli uyuma isteginin ortaya cikmasi, kontrolsuz uyku seanslari, asla dinlenmis olarak uyanamamak, herseyden sikilmak, vs...
  7 ... markasiz
 7. 7.
  surekli kultablasını degistirmek ve yıkamak, birden bire asırı temizlik yapmaya baslamak ve surekli aynı sarkıyı soylemek olabilir. devamında surekli uyumak ve ya uyuyamamak gelebilir. en onemli sey bu noktada bence belirtileri farketmek ve hemen bir uzmandan yardım almaktır.
  1 ... kabaktadi
 8. 8.
  çavuşu tokatlamak istememek..
  prozac falan kesmez böyle bir belirtide bakırköye doğru yol almalı..
  (bkz: kıh kıh)
  3 -2 ... siyahbeyazkizil
 9. 9.
  kişi insanlardan uzaklaşıyor ve günün büyük bölümünü evde geçiriyorsa, depresyonda olabilir.
  8 -1 ... legend of the stranger
 10. 10.
  yemek-içmek istememek ya da normalden fazla istemek,bütün gün radiohead dinlemek,yerinden kımıldamamak,sabit noktaya bakılı kalmak,adım atmaya üşenmek,dışarıya çıkmak istememek,sabah programlarına bakınca artık küfür bile etmek istememek,yıkanmak istememek,telefonu uzun süreli kapatmak,tek besinle beslenmek,sigarayı çoğaltmak,insanları dinlemek ama size ne söyledikleri hakkında hiç bir fikir sahibi olmamak,çok uyumak ya da hiç uyuyamamak, bütün günü yatağın içinde geçirmek istemek,kaçıp gitmek istemek ama onun için bile fiziksel ve ruhsal hali olmamak falan falan...
  6 ... lyras