1. 1.
  birçok alternatif anlama sahip olabilecek sözcük öbeği. ülkücü gençler tarafından kullanılan bir rumuz olarak; çılgın, oynatmış, tozutmuş bir kürt asıllı vatandaşımızı tanımlarken; yahut yakalandığı bir hastalık yüzünden anormal hareketlerde bulunan bir kurt betimlemesinde kullanılabilir.
  3 -3 ... thor voivoda
 2. 2.
  muhteşem bir atsız romanı. mutlaka okunmalıdır. deli kurtun gökçene olan aşkının güzelliği insanı çeken en büyük özelliklerdendir.
  12 -1 ... kuvass
 3. 3.
  kurt seven gençlerin tam ehliyetsiz olduklarını ifade eden başlık.
  2 -8 ... yamuq
 4. 4.
  benzerleri için:

  (bkz: gazili mafia)

  (bkz: ülkücü komando)
  2 -9 ... surahi bey
 5. 5.
  fetret devri sonrasını anlatan, güzel tasfirlerle dolu, dili çok hoş bir atsız romanı.
  3 -1 ... mta88
 6. 6.
  atsızın yalın bir türkçe ile türkçe bir aşkı anlattığı türkçe bir roman. okunlaıdır hatta imkan var ise filmi çekilmelidir. gökçen kız her gencin rüyasıan girebilir dikkat!
  8 ... alpturktigin
 7. 7.
  deli kurt, yıldırım bayazıd ın oğlu isa bey in hiç göremediği çocuğudur. isa bey hamile olan hatununu en çok güvendiği sipahilerden biri olan çakır a emanet eder, o da bala hatun u tımarının yakınındaki anasının obasına götürür ve yerleştirir. bala hatun un murad adında bir oğlu olur, obada murad a deli kurt lakabı takılır...
  deli kurt gün geçer gerçek bir sipahi olur, orduya girer, ağasıyla tımar komşusu olur... bir gün gökçen adında bir kız görür, bu kız oba halkı tarafından pek tekin görülmez. peri kızıdır diye konuşurlar, doğaüstü güçlerini bilirler, uğraşmazlar. deli kurt bu kıza gönlünü kaptırır, bir sipahiye yakıştıramaz ama yine de onu düşünmeden edemez...aşkıyla yanar tutuşur, en sonunda aşkını itiraf eder karşılıkda bulur, fakat deli kurt un savaşa gittiği bir sırada obayı sel basar, hem analığı, hem gökçen kızı sel alır gider. savaş dönüşü bunu duyan deli kurt atına atlar ve evini yurdunu bırakarak hiç bilmediği bir yere doğru gider, uzaklaşır...
  maltepe, 30.07.1958,271 sayfa.

  bir diğer atsız şaheseri için: (#6091815)
  3 ... coskun373
 8. 8.
  dikkat iş bu entry çok özel! yorum içeriyor.

  Osmanlı tarihinden bir dönemin konu alındığı, isa Çelebi'nin deli kurt lakabını alan oğlunun gökçen isimli karaktere olan aşkının anlatıldığı, akıcı bir üslupla yazılmış atsız romanı.

  atsız'ın kalemine elbette diyecek yok. romanlarından birini okuyan kişi bunu anlayacaktır. milliyetçiliği satır aralarına serpiştirmesi, tasvirleri mükemmel.

  deli kurt elbette baş karakter. bir de gökçen karakteri vardır ki o da ülkücü gençlerimizin gözdesi. yeşilin ve gücün buluştuğu mistik kadın..

  lakin bu romanda üzerinde durulması gereken çok daha önemli noktalar var. aşkın her şeyin önüne geçirilmiş olması beni biraz sıktı. deli kurt uzaklaşırken, aşka bu kadar tutsak tavrına karşılık bu yaşadıkların az bile diyesiniz geliyor, diyorsunuz da. ben dedim..

  daha fazlası için; okuyun.
  3 ... carriye roxalina
 9. 9.
  grup gökçen'in çok güzel bir parçası.

  'sen ey gafil artık çok geç
  özümüz var sözümüz adımız deli kurt'
  4 ... t14m0
 10. 10.
  yüce dil'in incelikleriyle dolu mükemmel anlatıma sahip, türk'e ait bir roman. 100 temel eser dahilindeki bir çok kitaptan çok daha sağlam. gelin görün ki kafatasçı önyargılar nedeniyle pek bilinmez bu kitap. değer görmez tıpkı üstadın diğer kitaplarının da görmediği gibi. ama her türk insanının mutlaka okuması gereklidir. tavsiye edilir.
  2 ... baska