bugün

entry'ler (360)

ekşi sözlük

bir kısım kayıtlı okurların -yazarlığa ilk adım olan- çaylak yapıldığı oluşum. *

pkk ve kurt karsitligi arasindaki ince cizgi

pkk destekçileri tarafından çok güzel kullanılan çizgi şöyle ki;
türkiyenin çok büyük bir bölümü çizginin pkk karşıtlığı tarafında durmaktadırlar, herhangi bir şekilde pkk ve terör karşıtlığınızı gösterirseniz ya da vatan sevginizden bahsederseniz, çakma solcu özde teröristler* sizi çizginin bu tarafından kürt karşıtı faşizan azınlığın bulunduğu diğer tarafa atarlar, böylece hiç alakaları olmamasına rağmen kürtlere, "herkes onlara karşı" duygusunu empoze ederek yanlarına çekmeye çalışırlar.

örneklemek gerekirse ben kampüsüm başta olmak üzere hiç bir yerde terörist istemeyen biri olarak çizginin pkk karşıtı tarafında dururken ve karşımda sadece pkk lılar varken, bu bahsettiğim insanlar, doğruluğu tartışılır bir haberdeki faşizan insanları örnek göstererek beni kürt karşıtları tarafına çekmeye ve dolayısıyla karşımda kürtlerle birlikte durmaya çalışmaktadırlar.

horadric cube

içine un, yağ şeker koyunca yaprak sarması çıkaran eşsiz alet. diablo 2 nin sevilmesinde ki en önemli nedenlerden birisi.

sözde ermeni soykırımı

özetle şöyledir.
verilenler:
-osmanlı devleti yıkılma aşamasındadır
-ermeniler, yeni kurulacak bir ülkeye karşı çıkıp "biz yıllardır bu insanlarla yaşadık ama yine de kendi devletimizi kuracağız" demesi üzerinde yaklaşık 2000 ermeni grubu dağıtılmış ve "hadi naş anam" diyerek bulundukları yerlerden sürülmüşlerdir.
-gider ayak "ne kadar zarar verebilirsek kardır" düşüncesi içine giren ermeniler yol üzerinde ki köyleri yakıp yıkmışlar, kadınlara tecavüz edip çocuklarda dahil olmaz üzere herkesi öldürmüşlerdir
-"bunların yolu uzun, daha çok köye zarar verir" diye düşünen türkler "şunların sayıyı azaltalım" diye tam sayı net olmamakla birlikte bir çok ermeniyi öldürmüştür.

bunlar 1915-1917 arası yoğun olmak üzere cumhuriyetin kuruluşuna kadar devam etmiştir.

bu olayları hangi tarafta olursa olsun herkes kabul etmektedir *
istenen:
yıllarca biz türkler bir sonuç çıkarmak istemedik, ermeniler yıllarca lehlerinde bir sonuç için çalıştılar

sonuç:
ermeniler "soykırım" sonucunu çıkardırlar avrupa ve amerika üzerinde kabul ettirmek için baskı yaptılar
bizlerse karşılıklı kıyım-savaş dedik bir çok belgeyle bunu gösterdik ama geç kaldık.
biz sözde dedik onlar özde kabul etti.

basit olarak böyledir olay verilenler ve veriler her ne kadar çarpıtılmaya çalışılsada nettir sabittir ama mtlak sonucun çıkması çook uzun süre alacaktır.

şahsen evimde misafir ağırlamayı severim, gelir kalır akrabalar, kuzenler eş dost, uzun süre kalanlarda olur. evin bir düzeni vardır ama misafire göre de küçük değişiklikler olur bu düzende. olur ya birgün misafirim "evin bu kısmı benim, dışarıyada yeni kapı açıcam" derse evimden kovalarım, gider ayak kapımı, penceremi kırmaya çalışırsa, kardeşime aileme zarar verirse zevkle döverim.

24 saat uyuyabilme potansiyelli insan

sahip olduğu pontasiyel aniden harekete geçerse ortaya çıkacak kinetik kozmik dengeyi bozup uzayı bükeblir yavaş yavaş uyandırmak en mantıklı davranış olacaktır.
(bkz: 10000 yillik uykumdan uyandim)

ben vs kendim

satrançta diğerinin, rus ruletinde ikisinin de kaybedeği karşılaşma.
ayrıca:
(bkz: me myself and irene)

yüreğimdeki barış şarkıları

2002 çıkışlı "barış manço öldü hadi toplaşıp onun şarkılarını söyleyelim" albümü. amma velakin kötü, daha süslü bir dille söylemek gerekirse ustayı mezarında ters döndürebilecek bir albüm.
mis gibi orjianli var, aman ha uzak durun dinlemeyin bu albümü.
bu tür albümlerde adet olduğu gibi teoman, haluk levent, sezen aksu, zerrin özer zaten var. hülya avşar, mahsun kırmızıgül, kenan doğulu ise bonuslar.

12 eylül 2007 türkiye macaristan maçı

rakip takımın en iyi futbolcusu kırmızı kart görürse* ve as kalecisinin de kafasını kırarsak macaristanı bile(!!) yenebileceğimizi göstermiş maç.

la valse d amelie

bu şaheserin üç versiyonu vardır albümde; piano ve orkestra versiyonu orjinalinden çok daha güzeldir. C'était ici albümünün birinci cd sinde canlı olarak çalınmış hali vardır ayrıca.
(bkz: Le Moulin)
(bkz: Comptine d un autre été)

etta james

1938 doğumlu amerikalı* soul müziz sanatçısı. "at last" en bilinen eseridir.
(bkz: at last)

amonyum nitrat

patlayıcı madde (bkz: anfo) yapımında kullanılır. yapay gübre ile patlayıcı madde arasındaki temel tek fark mazottur. bundan yapılan patlayıcı madde tek başına patlamadığı için tnt gibi ara patlayıcılar kullanılır. buraya yazmak istemediğim yöntemlerle patlama gücü inanılmaz artabilir.

gübre(amonyum nitrat) satışında denetim olmadığından dolayı terör örgütleri saldırılarında sıkça kullanır. yasak olmasına rağmen açık ocak patlatmalarında da kullanılır.

engin atsür

türkiye basketbol milli takımının oyun kurucusu, mantıken "en iyi türk oyun kurucu" olması gerekir. kendisi yao ming çevikliğine sahiptir, christian vieri kadar güzel pas verir, hakan şükür gibi adam geçer, shaq gibi 3lük atar, kenarda bodiroga kadar güzel oturur. mahalle maçına gelse üzülmesin diye kaçan topları toplatırım hemen kovmam ama soyadım tanjevic değil

ibrahim kutluay

top süremez, sol elle şu atamaz, orta mesafe şutu kötüdür, boyalı alanda etkisizdir, savunma yapmaz, blokla hiç işi olmaz, asistlerde kötüdür, smaç basamaz, çok zor turnike atar, topla adam geçemez, oyunun yönetemez, serbest atış yüzdesi düşüktür, eskiden iyi üçlük atardı artık o da kötü; bunların dışında iyi bir basketçi(?).

theo jansen

modern da vinci olarak anılan hollandalı "kinetik heykeltraş". rüzgar enerjisiyle hareket eden devasa iskeletler yapar, bunları bir kumsala koyar ve bu yarattıkları paytak paytak yürür.
http://www.strandbeest.com/

7 eylül 2007 anlık adsl patlaması

* (bkz: 4 2 2 1)

kara pazartesi

"gloomy sunday"den* sonraki gün.

wh questions

(bkz: 5n 1k)

sonata arctica

grup solisti Tony Kakko "dana" isimli bir bayana takıntılıdır, aralarındaki ilişki nedir bilmem ama bir çok şarkıda "dana" ismi geçer.

degree of freedom

istatistikle ilgili bir terim. olasılık hesabı yapılırken "veri sayısı" ve "tahmin edilen veri sayısı"ndan elde edilen* bir sayıdır.

derwall in olmesi

jupp derwall başlığında irdelenmiş* üzücü olay.