1. 1.
  temeli TANRI inancina dayanan ateizm
  17 -59 ... dreamylife
 2. 2.
  dinlerin tanrı'dan gelmediğini düşünüp de "ama bu düzen nasıl oluştu lan" diye düşünen insanoğlunun sığındığı inanç. teizm kadar olmasa bile yine de dogmatiktir.
  8 -13 ... cerceve
 3. 3.
  asıl dogmatikliğin ateizm olduğunun düşünerek farkına varmış kişilerin inancıdır. tanrının olmadığını baştan kabul etmektense, her şeyin bir nedeni olması gerektiğini söyler. cansız bir varlığın kendi kendine rastlantı sonucu canlı bir hücreye dönüştüğüne inanmadığı gibi, tanrının insanlara karınızı dövün, yüzde şu kadar nafaka verin, savaşta ölün cennete gelin gibi emirler verdiğine de inanmayanların dinidir.
  86 -22 ... shakesbeer
 4. 4.
  kesinlikle din değildir. zaten özünde dinin olmayacağını söyler. Ateizmden önceki duraktır.
  (bkz: ateizm)
  13 -27 ... sipermanevra
 5. 5.
  bir yaratıcının varlığını kabul eden ancak dinleri reddeden inanç sistemidir. kişinin akıl yoluyla bu sistemi oluşturabileceğini savunur. bir çeşit allah akıl vermiş gerisini koyuvermiş mantığıdır.
  13 -8 ... oylumunelumune
 6. 6.
  belirli bir dine ya da inanç sistemine bağlı olmadığı halde, yaratıcı bir Tanrının varlığını kabul eden, tanımlanmış kuralları olmayan bir inanç sistemidir.

  Deizm tanrıya inanan, din karşıtlığıdır. Dinlerin tanrıdan gelmediğini söyler fakat başka bir tanrının varlığına inanır. Deistlere göre tanrı vardır, fakat dünyaya bir inanç sistemi indirmiş değildir.

  Ayrıca deist tanrı inancından doğal; insanın hiçbir dine dayanmadan, bizzat özünde bulunan nitelikler sebebiyle de doğruluğu, ahlakı ve iyiliği bulabileceğini savunan görüşe "Doğal Din" denir.

  Deizmin psikolojisinde dini sistemlerin gösterdiği tanrının yadsıması yatar. Bir deist, çocukluğundan beri hayalini kurduğu ve belirli bir yaştan sonra kafasında şekillendirmeyi az-çok başardığı tanrı imajını ona gösterilen hiçbir dini kitapta bulamaz. O böyle bir kitabın yazarının kendi tanrısı olmadığına emindir. Bu yüzden aslında tanrının yeryüzüne hiçbir dini inanç indirmediğini farkeder. Deistlerin tanrı inancından vazgeçememesinde derin psikolojik nedenler veya evren ve canlılık ile ilgili sorular yatabilir. Ancak bir deist genellikle dini inançların tümünü reddetmesi ve tanrıya "tapmaması" bakımından teizme uzaktır.

  Pekçoğuna göre deizm, agnostisizm ya da panteizm (dini ideolojiyi zararlı bulan HER sistem) ateizm yolunda birer duraktır. Ateizm haricindeki bu düşünce sistemleri çelişkiler taşımaktadır ve kalıcı değildirler, yerlerini zamanla ateizme bırakırlar.
  18 -2 ... lilith
 7. 7.
  allah ın sıfatlarını ve yeryüzündeki olaylara müdahelesini reddeden düşünce*.pasif bir tanrı anlayışını savunurlar ki bu dinimizce asla kabul edilemez
  (bkz: deist)
  4 -19 ... white pages
 8. 8.
  allaha emanet allah inancıdır, din dogmalarını asla kabul etmeyen akımdır.
  10 -2 ... karpuzkabugu
 9. 9.
  kardeşim beni allahla yalnız bırakın aramıza din falan sokmayan demenin kısa yoludur.
  37 -1 ... snoptik
 10. 10.
  kurucusu toland'ın vahiy ölçüsünün yerine aklı koymasıyla ortaya çıkmış inanç.
  7 -1 ... yalnis