bugün

(bkz: agnostisizm)

edit: başlık başa..
aslında sanıldığının aksine, yaa berke biz bilemeyiz tamam mı demek değildir.

tanrıyı bilinemez olduğuna kesinlik getirir ve tanrı tartışmasının bir sonuca varmayacağını söyler, bunun üzerinden de tartışmaları gereksiz bulur.

ama kararsızım, aklım karışık, ne dediğimi bilmiyorum hüsnü tavrında değildir.

bilinemezliğine kesinlik getirdiği şeyleri kanıt olarak öne sürebilir. hiçbir konu hakkında yorum yapmıyor, ne dediğini kendi de farkında değil durumu yok.

ayrıca altında idealizm olduğunu da düşünüyorum ateistlerle anılsalar bile bize yakın falan değillerdir, sadece azınlık olduğumuz için bütün görünüyoruz.

yoksa felsefeler farklıdır.
Teizm değil gnostizm karşıtıdır.
Sevdiğim ve mensuplarına karşı sempatim olan düşünce akımı. Yani mantıklı olarak bakıldığında Tanrı'nın varlığı ya da yokluğuna dair somut deliller yok. En nihayetinde Agnostikler de bunu diyor.
Agnostizm'in olduğuna dair somut deliller de yok. Çünkü soyut bir kavram.
Kararsızlık ideolijisi. Değerli üyeleri her sorduğunuz soruya; bilemeyiz olabilir de olmayabilir de cevabını vermektedirler. Neden bu ideolojiyi benimsediklerini sorduğunuzda dahi bilemeyiz cevabını alırsınız.

Yengeç burcu bunlar galiba.
Sanıldığı gibi her soruya ''bilemeyiz'' cevabını vermeyen düşünce akımıdır. Araştırır ve olasılıklar üzerinde konuşurlar. Teist ve ateistlere ''hadi Tanrı'nın varlığını ispat et'' dediğinizde size soyut konuşmalar yaparlar. Agnostikler somutluk arar. Mebsuplarının bir çoğu şirin ve sempatik olduğu kadar tatlıdırlar da.
Karaktersizlik<Ateizm<agnostisizm<bokinancı<totem...<...<deizm<islam
allah var demeyen ama yok da demeyen bir düşünce. kısacası ateizm ve deizmin ortası. bu düşünce de dinleri reddeder.