bugün

aralarında superman ve batman'in de olduğu bir çok süper kahramanın yaratıcısı olan eski cizgi roman devi.şimdi ise bu super kahramanların telif hakları ile yaşamını sürdürebiliyor.

http://www.dccomics.com/
warnerbros tarafından satın alınan dünyanın marvel ile birlikte en büyük çizgiroman şirketidir. marvel dan farkı sadece ılgınç süper kahraman hikayeleri yoktur. vertigo adlı bir alt şirketleri vardır ordan v for vandetta watchman gibi kaliteli hikayeler sahip çizgiromanlar çıkar.
resmi sitelerine girilip free download bölümünden şahane wallpaper( (bkz: duvar kağıdı)) indirilebilir masaüstünü güzelleştirmek adına. benim favorim Batman The Killing Joke adlı duvar kağıdıdır.
mortal kombat ın 8. oyununda mortal kombat karakteriyle kapışacak olan dc karakterlerini yaratan oluşum.
marvel comics'in bir adım arkasında kalmış oluşum. bunun sebebi karakterlerin içimizden biri gibi olmaması galiba. örneğin spider-man'in yaşadığı olaylar new york'da geçerken, batman'in yaşadıkları gottham city diye hayal ürünü bir yerde anlatılır.
1934 yılında new york city, new york'ta* kurulmuştur.
efendim new 52 ile ilgili biraz açıklama yapalım ki okumaya niyetlenenlere faydamız olsun *

not: bunlar benim takip etmiş olduğum hikayeler. tüm 52'yi içermiyor

batman: scott snyder yazmakta bu seriyi ki son dönemde grant morrison'la beraber ön planda olan bir batman yazarı kendisi, galiba en iyi seri bu olacak, ilk sayı itibariyle geçmişi ve karakterleri hızla tanıtıp hikayeye başlamış güzel gidiyor. batman serisi alacaksanız paranıza yazık etmeyin sadece bunu alın.

detective comics: tony daniel yazıp çiziyor, keşke hiç dokunmamış olmakta. bol klişe ve basit olaylardan hoşlanıyorsanız takip edin, aksi takdirde kapağını bile açmayın

batman the dark knight: david finch yazıp çizmekte. geleceği parlak duruyor bir şans verilebilir.

batwoman: on numara bir seri. fantastik öğeler barındıran, sadece batman'in yeterli olmadığı bir gotham'da geçen harika bir hikaye. okumazsanız kaybedersiniz ben diyeyim

nightwing: ortalamanın üstünde. eğer dick grayson seven biriyseniz kaçırmayın fakat yine de yabancı olanlar için bile güzel ve okunabilir.

green lantern: yeni evrendeki hikaye eskisinden devam ediyor. yine üstad geoff johns yazmakta. yine güzel gidiyor. fakat okumadan önce neler oluyor dememek için war of green lanterns hikayesini okuyun derim.

green lantern corps: eğer green lantern seven biriyseniz takip edin tatmin edici bir seri. onun dışında şiddetle önereceğim bir şey değil.

action comics: grant morrison üstad yazıyor. supermanin gençlik dönemini anlatıyor. okunması elzem bir seri.

superman: idare eder. vaktiniz varsa okuyun

wonder woman: brian azzarello yazıyor ,ki psikopattır kendileri, süper bir giriş yaptı ilk üç sayısıyla. okuyun okutturun efendim

flash: karakteri sevdiğim için okuduğum bir seri. flash sever biriyseniz alın okuyun güzel olaylar geçmekte.

aquaman: bu abi dc'nin taşak oğlanıydı. şimdi başına geoff johns geçti. harika başladı ve öyle devam edecek gibi duruyor. mutlaka ama mutlaka okuyun.

gelelim en önemlisine:

justice league: geoff johns yazıyor jim lee çiziyor. ustalar bu işte yani. eğer yeni bir çizgi roman okuyucusuysanız ağzınızın suyu aka aka okuyacaksınız. ha eskilerdenseniz yine de okuyun oldukça datlu *

peki diğerlerinde ne var?

Animal Man: okunması vacip hatta farz olan bir seri. kesinlikle okuyun kurguya ve heyecana hayran kalacaksınız

Demon Knights: hikaye orta çağ hatta daha eski de olabilir. Mutlaka okunması gereken bir başka seri.

Resurrection Man: Yine on numara hikayelerden biri. yazmaktan yorulduğum için fazla detay vermiyor olabilirim ama emin olun okunmaya değerler.

şimdilik bu kadar okudukça yazmaya devam edeceğim

stay tune *
after credits olayında marvel izinden gitmektedir. film, animasyonlarda marvelden geri kalmıştır.
thorlaşan wonder woman
wonder woman ile beşik kertmesi yapılmı
(bkz: batman/#24065175)
superman denen dallamayı yaratmış oluşumdur. zaten batman dışında hemen hemen tüm süper kahramanları da tırttır. belki biraz da flash kurtarır.

tümüyle hayâl ürünü evrenlerde geçer öykülerinin geneli. hep yenilmezler. hep en büyükler falan...

hâl böyle olunca ne saygı duyabiliyorsun kahramanlarına ne içselleştirebiliyorsun. batman'i ayrı tutuyorum zaten. öyle ayılıp bayıldığım bir adam değildir ama hiç olmazsa hepimizin içindeki karanlık ve intikam seven yönü ortaya koyar.

marvel'ın eline verebileceği belki de tek yönü süper kötüler. sırf joker ya da penguin bile yeter ama onlara da çok haksızlık yapıyorlar işte. oysa birileri çıkıp sipirmin'i evire çevire, allah yarattı demeden, eşek sudan gelinceye kadar ağzını burnunu çarşamba pazarına çevirse ne güzel olur.

marvel öyle mi? iyilerin hiçbiri "ben süperim" diye gezemiyor çünkü kötüleri iyilerinden çoğu durumda daha zayıf kalıyorlar. hele spiderman işin en iyisi. adam her seferinde dayak yemese rahatlamıyor. arada yaptığı soğuk şakalar da paha biçilemez oluyor.

işin film-dizi ayağına gelince de marvel hepten şahlanıyor. gelmiş geçmiş en çok gişe yapan çizgiroman çevirisi the avengers, sonra iron man 3. batman olmasa listede dc comics nâmına bir şey olmayacak. lan guardians of the galaxy gibi en götten uydurma marvel filmi bile batman dışında kalan tüm dc filmlerinin önünde.

bence en iyisi superman'e kafayı kırdırsınlar. eğlenceli bir seri çıkar. sonunda da batman superman'i öldürsün. kendileri de kurtulsun o dallamadan biz de.
Marvel ve Dc'yi her zaman çok sevmişimdir fakat. DC, Batman ve Green Arrow karakterleri ile arayı baya açtı gözümde çünkü o ikisinin olabilirtesi oldukça fazla, zengin ababa dövüş eğitimi = süper hero. daha gerçekçi ve izlenebilir bence.
son aciklanan film listesi ile rakibi marvel comics ile arayi kapatmakta istekli oldugunu gozler onune sermistir.
dizilerinden 3'u yeni sezon onayini almis sirket. sadece constantine muallakta. bir de izombie var. ama daha sezonu baslamadi. ayrica sirketin butun kahramanlarinin telif haklari time warner'a bagli olan warner bros entertainment'a aiitir. kahramanlarinin yayin haklari ile yasamini surdurebilmektedir diye birsey yok cunku dc comics bagimsiz bir kurulus degil.
(bkz: batman)
çizgi roman pek okumam fakat sinema sektöründe kesinlikle marvel'dan daha iyi olan bir şirkettir.
belkide marvel ile yarıştırmaya sadece batman ve superman bile yetiyordur. en azından bir tarafta insanlar ölürken bir taraftan gündüz vakti espri yapa yapa savaşan süper kahramanlar izlettirmiyorlar insanlara. anlayacağınız zaten süper kahramanlara uzak olan yetişkinleri bir de çoluk cocuğa hitap eden filmler yaparak süper kahramanlardan soğutmuyorlar.
Bunun 3 tane çizgi romanını almıştım 2 gün geçmeden bitirdim mükemmeldi batman& supermen.
yeni logoso ecza deposu havası vermiştir.
marvel comics in tırnağı bile olamaz, ayrıca yeni logosu bokum gibi olmuş.
Batman dışında iyi film yapamıyorlar.
Yeni logosu eskisinden bir öncekine benziyor

Güzel olmuş ama eskisinden bir önceki kadar değil.
görsel
görsel
görsel
görsel
Gow un çizgi romanını çıkarmış.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Daha 1 ay önce bir çizgi romanının ayda sadece 85.000 satılmasına rağmen rebirth evreniyle karakterlere gelmiş reboot'lara karşın birer variantları (green arrow ve aquaman) 2 haftada sadece 95.000 satmış şirket. En ironik olanı ise eskiden aylık satılan çizgi romanlarının okunma sayısı %33 az. Gönül ister ki bırakma, tadında bırak, yok o da olmuyor. Vertigo comics diye alt şirketleri var en azından. Harikulade sayıların çizgi romanların karakterlerin yuvası orası..
O kasvetli ve mistik Havası beni çekiyor kendisine hep.