bugün

(bkz: insanin soyu waikiki maymunundan geliyor)
eleştirel bakma cesareti gosterebilen için yaradilis felsefesinden daha mantıklı gelen teoridir , kendi içinde birçok çıkmazı olmasina ragmen.
dünyanın en eski yalanlarından biri. defalarca çürütülmesine ve kanıt olarak göstedikleri herşeyin düzmece olduğu ortaya çıkmasına rağmen bu kadar taraftar toplaması ayrı bir ilginçliktir.
canlı varoluşunu açıklayan bilimsel teori
insanın devinime dair bir teori. tanrının varlığını direkt olarak reddetmese de islam inancı ile zıttır. zira islam dini, hz adem e dünya ile ilgili bütün bilgilerin verildiğini belirtmektedir.
insanın varoluşunu açıklayabilmek için zorlama bir tez ile açıklamaya çalışılan safsatalar silsilesi...
evrimin teorisi tamamen yadsınamayacak bir teoridir. Matematiksel olarak o kromozomların bir araya o sırada gelebilmeleri bilmem ne kadar sıfırlı sayıda birse de şans faktörü hesaba katıldığında mümkün olabileceği anlaşılıyor.ayrıca neenderthal insana gelene kadar bir çok afrika kökenli insanımsı ırkın ortaya çıktığı zamanla da yok olduğu bilim adamlarınca bulunmuş kemiklerle ispatlanmış gerçekler. tüm bunların bir araya gelmesini de sırf şansla açıklamak mümkün değil bir şeylerin bir şeylere müdahele etmiş olma ihtimali de oldukça yüksek.o sebeple hiçbir fikri küçük görmeden bilmeye çalışmak en iyisidr.
not:bu kadar ciddi konuda bukadar düşük cümle girdiğim hatta bazı kelimeleri hiç girmediğim için kendimle iftihar ediyorum.bir kuş beyinliden fazlasını beklememeli.
varolusu acıklayan daha mantıklı birsürü teori olmasına rağmen en çok benimsenenidir. benimsenmesinde bilimsel arka plan kadar siyasi ve ideolojik arkaplanda etkindir.

varolusla ilgili asıl tartısılması gereken gelisim değil olusumdur, bunun icin de ilk önce ilk olusum tartısılmalıdır.

bu noktayı acıklığa kavusturmadan evrim teorisine sarılan ateist/materyalist fikirli insanlar, kuran dan sadece bilimsel atıflar cıkarmaya çalışan müslümanlara benzemektedir.

ayrıca sonucta olmus olmamızdan dolayı bitmesi gereken sorunun bitmemesinden doğan sorunların basında da ne yapmamız gerektiğini tartısamamamız geliyor.
(bkz: charles darwin)
hala bir maymunun çıkıp da "ben de artık insan oldum" dediğini duyamadığımızdan bay darwin'e şüpheyle bakılmasına sebep olan bakış açısı
darwin in teorisi.
maymunların kalan kısmı niye evrim geçirmedi, "biz böyle iyiyiz abey "diye mi şeklinde kolayca çürütülebilecek teori *
(bkz: apandisit)
Hala inanan var mı dediğimiz saçmalık.*
(bkz: Allah akıl fikir versin)
birilerinin çürütmek adına türlü maymunluklar yaptığı bu sayede kendi kendini ispat eden teori...

harun yahya kişisinin "bilimsel" çalışmalarını üzerinde yoğunlaştırdığı teori...

öyle bir iddiası olmamasına rağmen insanlarda; şempanzeden mi olduk fikrini uyandırması ilginç olan teori... (insan ve maymunların atalarının bir olduğunu iddia eder ya...)

tanrının varlığını olumsuzladığına inanmadığım teori...
yurt dışında evrim teorisinin çökmemesi için islamiyet hakkında çook yüzeysel bilgi verildiğini saklamak istemdiğim olay
insanların evrim geçirdiği kısım hariç mantıklı olan teori.insanı Allah'ın özel olarak yani birden bire zaten yarattığı bellidir. insanın maymuna benzemesi maymunla insan arasındaki akrabalığa değil yeterlilik bakımından olan yakınlığa bağlıdır.bunun dışında hayvanların evrim geçirdiği zaten ortadadır.zira 50 yıl önceki siyam kedisiyle şimdiki siyam kedisi arasında bile fark varken bunu inkar etmek için cahil, aptal, deli yada öyle birşey olmak lazım.bununla beraber insanın evrim geçirmediğini kanıtlayan bir diğer belge ise insanın kendisini değil çevresini yaşam için uygun hale getiren bir varlık olması ve evrime ihtiyaç duymamasıdır.

ekleme: bu tanım şu anki fikirlerimi yansıtmamakta; ama eskiden nasıl düşündüğümü görebilmek için fikirlerim değişse bile tanımlarımı silmem.

eğer bu tanımı beğenmeyen veya şimdiki görüşümü merak eden varsa 7. sayfadaki 157 numaralı tanıma (#1101820) baksınlar.
darvin'in hiçbir zaman kanun ve geçerli olmayan, ancak hala sadece güzel ülkemizin güzel üniversitelerinde öğretilmekte olan teorisi.
(bkz: doğal seleksiyon)
darwin e göre,canlılar yasadıkları, yere,sıcaklıga yani doganın yasam sartlarına göre uyum saglamak zorundadırlar.bunu basaramayanlar yok olmaya mahkumdur.tabiki de canlılar yasayabilmek içinde ugras vermektedir ve degişik yasam biçimlerini deneye deneye yüzyıllar gectikce vücutları veya genel olmasa da bazı uzuvları degişmeye ugramaktadır.tabi bu her canlıda olacak diye de bir şart yoktur.bazı canlılar varoldugundan beri hiç evrim gecirmemiştir.çünkü onları zorlayan hayat şartları olmamıstır.insanda degişmelere ugramıstır.bundan 150-160 bin yıl önce ysamıs insanın suanda bulunan kemiklerinden bunu anlamak cok kolaydır.
(#147381 ) nolu entry kimilerine göre yanlışmış ,zira bazı bilimadamlarına göre kalan maymunlarda evrim geçiriyormuşta çok yavaş olduğundan biz farketmiyormuşuz.
Allah'a inanmayaların,inancı ortadan kaldırmak uğruna binbir takla atıp saçmaladığı bir teori.Yaratıcıyı yok saymak uğruna bu kadar yalan,bu kadar hayalgücü,aldatmaca...yazıktır,günahtır.Esas çıkış nedeni bellidir bu teoride;yaratılmayı kabullenememek bu psikolojinin verdiği eziklikle saçmalamak.
Yaratıcının varlığıyla ilgili dolaylı değil direk ilgisi vardır.Çünkü bu teori yaratılmayı reddetmiştir.Bu teorinin çıkış noktası da budur.Bizler nerden geldik sorusu.
"onemli olan evrilmek degil, insan oldugunu unutmamak." marl karx, 2006
şimdi başından ele alırsak olay gayet basit
-mikroorganizmalar birleşiyor falan filan
-gel zaman git zaman su canlıları balıklar ortaya çıkıyor
-bunlar sıkılıyor denizde yüzmekten diyorlar ki bi de kara yüzü görelim
-sonra malumunuz sürüngenler ortaya cıkıyor
-böcekler, yılanlar derken ayılar, filler
-ya bi bakıyorlar hava çok güzel uçmak istiyorlar
-cıkıyorlar bır dag basına atlıyorlar bır ıkı el cırpışı birden kanatlanıyorlar
-bu boyle suruyor bır sure
-maymunlar sıkılıp ya bız bı de ınsan olsak ne ıyı olur hem dunyanın en akıllı canlıları oluruz dıyorlar
-bazıları karsı cıkıyor bazıları ınsan oluyor
-sımdıkı dunya olusuyor
-kımse degısmıyor artık herkes memnun gıbı halınden...
(bkz: evrim teorisinin molekuler duzeyde ıspatı)
saçma olduğunu görmek için zeki olmanın gerekmediği kalbin mühürlenmemiş olması gereken hipotez..
günümüzde yaşananlara baktıkça doğru olduğuna git gide inanmaktayım ne demişler
bunu yapan insan olamaz
(bkz: başka açıklaması olan varsa burda paylaşsın arkadaşlar)
bir sürü şey gibi doğru olup olmamadığının asla kanıtlanamayacağı teori. doğru olup olmadığını öğrenmek için olabilecek tek şey dünyanın varoluşundan beri süregelen zamanı çıplak gözle gözlemlemektir.*. doğru olduğunu kanıtlayabilecek binlerce gerçek vardır. ama doğru olmadığını kanıtlayabilecek somut bir gerçek yoktur. şahsen inansam da bir zaman teori olmaktan öteye gidemeyecektir.
bu saçmalığa ınananlara yoksa sizin hala harun yahya dan haberiniz yokmu denesi durum.
evrim teorisinin bir uydurmacadan ibaret olduğunu gözümüze sokmaktadır harun yahya.
Evrim karşıtı üstün zekalıların bazıları * şu tarz bir düşünce sistemi içindelerdir.

Öncelikle maddesel evrenin olmadığını ileri sürerler, onlara göre herşey bir sanrı gibidir, madde yoktur.

Bundan sonra da o olmayan maddesel kaynaklarlarla evrimin olamayacağını kanıtlamaya çalışırlar; genellikle bir anti tez şeklinde değil "bu kadar karmaşık şey nasıl olabilir" şeklinde itirazlardır bunlar.

Yahu, önce madde yoktur diyosun, sonra da maddeleri kullanıp ispat yapıyorsun*. Çok mu akıllısın? Herkesi senin müritlerin gibi süperzeki mı sanıyorsun? diye sordurtuyor insana.

kaynak için: http://www.harunyahya.org
isteyen herkesin ataları dedeleri nineleri vs vs gelmişi geçmişi maymun olsun benımkıler değil dediğim ve karanlıkta kalmadan bunları söyleyebildiğim saçma teori.
"allahım şükürler olsun ki sana inanıyorum ya bi de evrimi savunmak zorunda kalsaydım" gibi dualarda yer bulması muhtemel hadise
kafası çalışan aklı başında hiç bir bilim adamının inkar etmediği teori. aklı sıra evrimi çürütenlerin çoğunun bu konuyla ilgisiz kişiler olması da komiktir. bugün tartışılan evrimin olup olmadığı değil işleyişidir.hala bilinmeyen şeyler olsa da dün bilmediklerimizi bugün biliyoruz, bugün bilmediklerimizi yarın bileceğiz. darwin bir patika açmış, bilim de onu otobana çevirmiştir.
Hakkında çok bilgili yazar arkadaşların nedense yaratilis başlığı altında gıkı çıkmadığı başlıktır. Bu kişiler evrimin hala "maymundan gelmek" olduğunu sanırlar.

(bkz: algısı kıt bir halka izahat vermek)

http://evolution.berkeley...u/evolibrary/whatsnew.php
http://www.friday-fun.com/files/smiles/evolution.gif
sayesinde cok anlamli(!) muhalif sorularin ortaya cikmis oldugu teori.

neden bir kisi de cikip ben maymundum, insan oldum demiyor?

yakinda insanlarin gözlerinin yeri de degisecek o zaman, mesela dizlerinde cikacak.

neden diger maymunlar insan olmuyor? *
senin atalarin maymun degil tek hucrelilerdi dedirten teoridir cunku bu teoriden sonra billim adamlarinin calismalarina gore * * dunyada ilk once tek hucreliler vardi.maymunlarin suan evrim gecirmemesine gelince evrimin bir kac bin yilda degil de milyonlarca yilda gerceklesmesidir

ne yani lan ben atam tek hucreliler miydi
ewt cnm yuzeysel bir bakis acisina gore oyle * *
Efendim görülüyor ki, evrim hakkında yorum yapmak, doğruluğu üzerinde tartışmak ve dalga geçmek için öncelikle bilimin ne olduğu, daha sonra da evrimin ne olduğu bilinmelidir.

Öncelikle bilimin mutlak, sabit ve kesin olduğu bir yanılgıdır. Bilimsel yollarla ulaşılan doğrular mutlak değildir, değişebilirdir. Bilimin bize \"doğru\" olarak öne sürdükleri sadece doğru farzedilmiş bilgilerdir, aksi ispatlanmamış olduğu için bu bilgileri kullanarak ilerlenir. Bilimin ilgilendiği konularda \"tamam doğruyu bulduk, buraya kadarmış\" diye bir anlayış söz konusu olamaz. Bazı kaynaklardan gelen bilgilerin kesin doğrular olduğunu savunmak, bu doğrular da bilimsel yollarla desteklenemeyecek duruma geçildiğinde ise bu -sözde- doğruları doğaüstü güölerle ilişkilendirmek bilimin işi değildir. Yaratılışla ilgili konuların uzaktan yakıdan bilimsellikle ilgili olmamasının nedeni,yukarıda açıklanan değerlendirmelerle ters düşmesi, sabit doğru kabul edilmesi ve deneye tabi tutulamamasıdır.

Konunun dağılma ihtimaline karşı bilimsel yolu açıklayalım.

\"1. Evrendeki bir fenomenin gözlemlenmesi
2. Bu fenomene dair, gözlemler ile tutarlı, ancak kesin olmayan, hipotez adında deneysel bir açıklama getirilmesi
3. Hipotezin tahminlerde bulunmak için kullanılması
4. Tahminlerin deneylerle veya ek gözlemlerle test edilmesi ve sonuçlar ışığında hipotezde gerekli değişikliklerin yapılması
5. (3) ve (4) numaralı adımların hipotez ve deney arasında tutarsızlık kalmayana kadar tekrarlanması\" *

http://tr.wikipedia.org/w...:Bilimsel_y%C3%B6ntem.png

Bunları göz önünde bulundurduğumuzda, yaratılış daha 2. basamağa anca gelirken, evrim bu yöntem ile geliştirilmiş ve çoktan belli güvenilirliğe sahip olmuştur.

Bilimin özüne yönelik bu kadar göz gezdirmekten sonra evrim teorisiin ne olduğuna gelelim;

Canlılığın başlaması için ortamda mutlaka organizmayı oluşturup ona yaşam alanı sağlayacak bazı öğelerin bulunması gerekir. bunlar; sıcaklık (enerji), su, karbon, hidrojen, azot, fosfor ve oksijedir. Bu öğeler amino asitleri ve canlı yapı taşları olan proteinleri oluşturmak durumundadır. Bilime düşen ise zaten dünyada mevcut olan bu maddelerin nasıl birleştiği hakkında düşünmektir ve işini de zaten yapıyordur. Bir deneye göre yeterli ve güçlü bir enerji kaynağının bu organik moleküllerin bireleşmesini sağladığı ispatlanmıştır*. Fakat tabii ki bilimsel olmak gerekirse bu kesin gerçek olarak kabul edilmiyordur. Yaşamın temelinin uzayaki farklı bir ortamndan dünyaya taşınmış olabileceği de ihtimaller dahilindedir. Uzaydan gelen parçacıklar arasında tonlarca organik madde de yer alıyordur.

Evrimim mekanizmaları:

Evrilmenin gerçekleşmesi için öncelikle iki temel süreç lazımdır. Bir tanesi genetik çeşitlili sağlayıcı mekanizmalar, diğeri de ortama uyum sağlayıp sağlayamama durumuna göre \"temizlik\" görevini yapacak mekanizmalardır.

GEnetik çeşitliliği sağlayan bir mekanizma mutasyonlardır; Çoğu mutasyon organizmaya zarar verir ve bir çoğu da sadece kendi organizmasına etki eecek özelliklere sahiptir, özelliklerin taşınmasına el vermez. Fakat özellikle karmaşık yapıdaki canlılarda basitlerinkinden çok daha az da görülse yararlı mutasyonlar da vardır.

ilgili birkaç teknik konu:

mekanizmalar üzerine genel bakış: http://www.genetikbilimi.com/genbilim/evrimvegen.htm

rekombinasyon: [link]http://www.biltek.tubitak...ori_id=2&soru_id=1143
[/link]

genetik sürüklenme: http://en.wikipedia.org/w...netic_drift#External_link

Çeşitliliğin sağlanmasından sonra ise kimin soyunu devam ettireceğini belirleyen ve tabii ki bilinçsiz olan doğal seçilim devreye girer. Genetik özellikleri ortama ayak uydurabilmesi yönünde avantaj sağlayanlar hayatta kalır, diğerleri yok olur.

ayıntılı bilgi ve örnekleri için: http://en.wikipedia.org/wiki/Natural_selection * *
bilimden, bilim tarihinden anlamayan insanların (bkz: aramaya inanmak) darwin nin "insanın atası maymundur" dediğini sandığı teoridir. darvin hiçbir zaman bunu söylememiştir.
-lütfen türlerin kökenini okuyunuz
-kara cahiller için bilim
-maymun çok güzel bir hayvandır
-bilmemek değil aramamak ayıptır
hayatı tesadüflerle açıklayan saçma teori.
en yanlış anlaşılan tarafı insanların atası maymundur ki türlerin kökenini okuyan yada bilimle ufak bi şekilde ilgilenen insan darwinist yaklaşımda insanla maymunun atası ortaktır denilmesi daha doğru olur.
hayvanat bahcelerinde maymun ve goriller bolumune VIP giris karti bulunan maymunlarin atasi darwinin bir zirvasi...

(bkz: zirvalar)
(bkz: maymunlarla cinsel iliski)
bu kadar entry girilmesini hak etmeyen saçmalık. umarım bu son olur. (bkz: ateiste allah belanı versin demek)
insanların var oluşundan milyonlarca, milyonlarca yıl önce Pangea isimli "tek kıta" parçalara ayrıldı ve yine insanların var oluşundan milyonlarca, milyonlarca sene önce günümüz dünyasının haritada gördüğümüz haline dönüştü.

ilginç olan şudur ki, Avustralya, madagaskar, yeni zelanda, yeni gine ve daha bir çok adada, bugünkü yerlilerin atalarına ait iskeletler, fosiller bulunmuştur. Örneğin
1- "avustralya yerlileri olan aborjinler'in ataları koskoca denizi aşıp Avustralya kıtasına nasıl varabilmişlerdir? Yüzbin sene önce gemi yapmayı öğrendilerse, şimdi hala ellerinde mızrakla nasıl dolaşıyorlar?"

2- "Yoksa hiç geçmemiş, hep orda mı var olmuşlardır?"

Hangisinin mantıklı geldiğini sorgulayarak düşünmek gerekir. Hem de dogmalara, saplantı fikirlere bağlı kalmadan...
allaha inanmayanların sarıldığı saçmalık. halbuki national geographic channel'da birkaç tane belgesel izleseler hemen kitaba* sarılırlar.
bütünüyle olmamakla birlikte kabul edilebilecek teoridir.zira darwin büyük bir hata yapıp evrimin yönünün tam tersini savunmuştur.maymundan insana geçiş süreci aslında insandan maymuna [hayvana] olarak değiştirilmelidir.günümüzde örneklerine sıklıkla rastlanır
charles darwin in türlerin kökeni kitabında kanıtlamaya çalıştığı olgu. her geçen gün bulunan fosiller ve devam eden araştırmalar sayesinde gelişmektedir. bu gelişmeleri kuran yazmıyor, incil bahsetmemiş ya da benim dedem maymun değil gibi oldukça yüzeysel fikirlerle çürütmeye çalışmak yararsızdır. çünkü kuran incil ya da maymun evrimin sadece rolleridir. 1500 sene önce mağarada vahiy almak kutsal ve erişilemezken şimdilerde uzayın derinliklerini araştırmak peşindedir insanoğlu. bu bakımdan evrim doğanın en gelişmiş devinim aracıdır. yanlış olduğu veya olabileceği sadece ilahi dinlerin kutsal saydığı kitaplar ya da bunları kullanarak fikir edinen insanlar tarafından kabul edilmektedir. aksine bilim tarafından gayet savunulan ve geliştirilen bir hal almıştır. kavram olarak sürekli devinim halinde olmak anlamında düşünülebilir. evrim bir ders değil bir sonuçtur fakat bu sonuç kendisinden sonra kurallar koymaz sadece yoluna devam eder. yolu da önceden belirlenemez ve kestirilemez.
maymunların bir kısmı evrim geçirmiştir.

- oleyyy, heyooo, lorkee
+ noluyo lan burda
- evrim geçirdik, artık insan olduk.
* taze muz buldum, gidip toplayalım mı ismail?
+ sktr, muna kodumun maymunu!