bugün

vaktiyle bana lgs ve öss yi kaybettirtmiş oyundur, nasıl bir hastalıksa artık. şu zamana kadar başlamadıysa kişi, şu zamandan sonra başlamamalıdır. başladıysa da, "abi nikiforenko deliydi yaa, bi de lunden vardı, abi soora bide..."

(bkz: championship manager kitlelerin afyonudur)

ayrıca bir hükümet politikası olarak da kitle uyutma aracı olarak dayatılabilecek oyundur.

(bkz: hector cuper baksana kaç kişiyiz saysana)
(bkz: cm online)
(bkz: championship manager online)
baya baya hastalıktır. football manager'ın yapaylığına inat, ilk göz ağrısıdır.

hiç unutmam, şahsım adına en unutulmaz olaylardan birisi, ne zaman kulübün önemli ve uzun yıllar forma giymiş bir oyuncusunu satsam üzülen, kararı beğenmediklerini söyleyen taraftarların, ibrahim üzülmez'i beşiktaş'tan galatasaray'a, hem de takım kaptanıyken satmamı alkışlarla, tabir-i caizse davulla zurnayla karşılaşamasıdır. bir de baktım ki, takımdayken üzülmez'i alkışlayan, "büyük kaptan buraya yumruk havaya" çektiren taraftar kitlesi, adamı satar satmaz beni tebrik için sıraya girdi. meğer takımın en sevilmeyen oyuncusuymuş, taraftar temsilcisi öyle dedi. garip.
03/04 versiyonunda tüm gün pc başında kaldığım, maç kaybedince pc masasını kemirdiğim bağımlılık derecesi yüksek yüzyılların en iyi oyunu (bence).
01/02 serinin en iyisidir, efsanedir, hala oynanır, hala oynarım. sade olması en önemli özelliğidir bu oyunun. oynayanlara birkaç genç futbolcu tavsiyem olacaktır elbet;

daniele bonera (defans, sağ bek)
kevin hofland (defans)
rudy haddad (forvet) (ısrarla tavsiye edilir) (16 yaşında) (hemen takıma koy)
nicolas medina (defansif orta saha) (ısrarla tavsiye edilir)
julius aghahowa (hucuma dönük orta saha, forvet) (ısrarla tavsiye edilir)
andres d'alessandro (asist manyağı, hucuma dönük orta saha)
franco costanzo (kaleci) (ısrarla tavsiye edilir)
arjen robben (tanıyosunuz zaten, 19 yaşında koy takıma, sezonda 10 gol, 12 asist yapsın)
fernando torres (tanıyorsunuz zaten, 17 yaşında koy takıma, 35 maçta 25 gol atsın)
david prutton (sağ bek) (daha iyisi yok)
luciano zauri (sol bek) (hem ucuz, hem kaliteli)
joe cole (tanıyorsunuz zaten, oyunda da çok iyi)
tieme klompe (defans)

e, tabi bir de ronaldinho; koy forvet arkasına gör takımı.

yukarı da bahsettiğim futbolcuları alıp 13 senede 9 şampiyonlar ligi şampiyonluğu, 11 premier lig, bilmem kaç tane fa cup falan kazanmanız garantidir. dikkat çekilen husus bu oyuncuların arsenal'de biraraya gelmesidir.

oyunu tüm sülale olarak oynamaktayız efenim; aileden 8 genç ve orta yaşlı erkek bu oyunun bağımlısıdır.
gelmez diyodum, geldi. 5 sene sonra gene geldi.. iliskimizin baslangici biraz netameliydi. bir yaz gunu, bir kac gun kimsenin ugramayacagi bir evde basladi hikayemiz. o kucuk top ikonuna tiklamamla hayatimin bu kadar degisecegini nasil tahmin edebilirdim. sonraki 80 kusur saatin 70'ini birlikte gecirdik. ondan sonra ruyamda bile dr dl'lerden cikan oklar, iki amc bi fc mi yoksa bi amc iki fc mi sorunsalina cozum aranan geceler, 3 kisi kalinan o les ogrenci evinin antika bilgisayarinda cizilmeyen yeri kalmamis cm 01/02 cd'sinin installing'i complete olana kadar akla karayi secmemiz, install bittikten sonra dunyalarin bizim olmasi ve koca 2002 yazinin bilgisayar karsisinda, yasam icin gerekli minimal seyler disinda tamamen cm oynanarak gecirilmesi. sonrasinda okul hayatinda dibe vurma, asosyallesme ve geceyle gunduzun, oyunla hayatin birbirine karismasi.. ancak evden bilgisayari atarak kurtuldum, zaman zaman ataklar gelmedi degil ama direndim. nihayet tamamen unuttum, ta ki bu sabaha kadar... artik is guc, ev bark sahibi koca adam olmusken sabahtan beri icimde inanilmaz bir cm 01-02'de borissia dortmund'u calistirma, rosicky'le, dede'yle frings'le ucma istegi var, simdilik dayanabiliyorum bakalim sonu ne olacak. ne oyunmussun be...
bize robben i, ronaldinho yu, fernando torres i, tevez i daha besikteyken tanıtan oyun, türkiye deki takımların menajerlerinin veya (bkz: scout)larının takip etmeleri gereken oyun.
(bkz: freddy adu)
insanı kendinden alan,oynarken herşeyi ve herkesi unutturabilen oyunlardan birisidir.
taze kurdugum cm01/02 yi birazdan arkadaslarımla online olarak oynayacağım. nası bi heves ettim anlatamam sevgili okurlar.
dipnot: sikiym bu updateleri.
tam anlamıyla "kendini kaybet, bi' daha da bulama" oyunu. insanın sinir sistemini, bağımlılık güdülerini zorluyor. zannımca en çok bağımlılık yapan oyunlardan biri. çünkü içinde reellik de bulunuyor. futbolcular, takımlar, oyuncuların tavırları, ilişkileri, her şey birebir. başından kalkılamıyor. kalkılırsa da beyin kendi kendine transferler yapmaya başlıyor. fakat ne yazık ki bu oyun çok güzel ve bağımlısı olmaya değiyor.
93'te başlayıp, 2002'de ara verdiğim, sonrasında geçen sene tekrar başladığım manyaklık türü. ortaokulda, uğruna disipline bile gitmişimdir. favori oyunum ise 96/97 italya ligidir. ilk 11'im hala aklımda.

kalede rossi

geri dörtlü: solda maldini ortada costacurta ve baresi sağda panucci

orta saha: solda lentini sağda savicevic ortada boban ve albertini

forvet: weah ve baggio.

bu muhteşem kadroda ayrıca davids'in, dugarry'nin, reiziger'in, ambrosini'nin, desailly'nin yedek olduğunu hatırlatmak isterim.
month to month kontrat verip ronaldinho yu genclerbirligi ne getirtmektir cm. özellikle 01-02 sezonu dehşet verici oyundur.
(bkz: maxim tsigalko)
01-02 versiyonu kesinlikle efsaneydi.ama gerçekçilik açısından football manager serisi efsane olma yolunda hızla ilerliyor.
Hastalık yaratan eidos yapımı menajerlik oyunudur..Torquay United ile 46 sezonda 1 blue square premier league,1 league 2 championship,1 league 1 championsip,1 coca-cola championship ve 41 premier league şampiyonluğu kazanılabilir.Ayrıca sold players bölümünde 8.5B de yazabilir...Bağımlılık yaratır..
Oyunun müptelalarının en büyük kabusu 'injury blow' ifadesini görmektir
bu oyuna basladıktan sonra mahallenin tek internet cafesinin sahibi samet abinin geliri oldukca artmıstı.gerci sonra öldü diye dedikodu cıkardılar ama bilmiorm.ama cafe hala acık,gidip bakmak lazım tabi.
an itibariyle "good relationships" bölümüyle beni benden alan oyun.
şöyle ki:

marcelo carrusca: pleased to be playing alongside sabri * (meali: sabri ile yanyana, omuz omuza, kafa kafaya oynamaktan pek mes'udum; ağlamak istiyorum)

sabri sarıoğlu: pleased tobe playing alongside ümit karan (meali: ümit karan olmasa ne yapardım, biz onunla beraber süper işler yapıyoruz, acayip eğleniyoruz, birbirimizi .. öhöm seviyoruz)

(bkz: körler sağırlar birbirini ağırlar)
03-04 adlı oyunu, hâlâ bıkmadan ve usanmadan oynadığım oyun. ayrıca internette hâlâ linkleri bulunuyor. bildiğim kadarıyla kendi firması da download edilmesine karşı değil, sitelerinde var.

oyunda en çok bilinen oyuncular todorov, kakalov, lucio, farnerud, toledo vs. gibi hileli oyunculardır. alırsınız ucuz fiyata, 1 veya 2 yıl sonra o götü boklu genç futbolcu olur size bir pele.

en son olarak 2048'e kadar giden görmüştüm, evet, tahmin ettiğiniz gibi oyun kendini tekrarlıyor.
yemek yemeyi dahi unutturacak kadar bilgisayar başına kilitleyen menajerlik oyunu. ilk oynamaya başladığım öğrencilik yıllarımda sırf bu oyunu oynayabilmek için okuldan kaçardım. feci bağımlılık yapar.
(bkz: gencligimi yedin)
bir zamanlar özellikle 01/02 ile efsaneleşmiş oyun.
tartışmasız en iyi sezonu 2001 2002 olan oyun .

(bkz: fm)
01 02'de 2106 ya kadar gitmişliğim vardır. sanırım ölene kadar bu oyunu oynayacağım.
sene 2010 da bile büyük bir zevkle online oynanabilen bir oyundur.
en iyi serisi 01/02'dir. 03/04 serisi de farklı tarzı ile durumu kurtarabilmektedir. ancak bundan sonra çıkan sürümler iğrençtir. hiçbirinin oynanabilirliliği yoktur.
cm 01/02 ve 03/04 te günlerimi,haftalarımı,aylarımı harcadığım çok severek oynadığım ama 2005-2006 dan sonra kendini bozan ve FM ye kaymamı sağlayan oyun.