1. 1.
  Merkezi istanbulda bulunan, bursa/orhangazide de bir fabrikası bulunan mısır fabrikasıdır.
  Cargill, gıda ve endüstriyel kullanım için nişasta, nişasta türevleri, tatlandırıcılar; yem ve yağ sektöründe kullanılmak için ise kepek, protein ve mısır özü üretimi yapmaktadır.
  Piyasada duyulanın aksine ne çevreye ne de başka bir yere zararı vardır.
  Amerikan şirketi olması yüzünden onlarca aleyhine dava açılmıştır. Fakat türkiyenin en temiz firmalarındandır.

  cargill
  1 -12 ... kevin
 2. 2.
  nedense basbakanimizin her abd ziyaretinde hususiyetle yetkilileriyle gorustugu firmanin adidir.ne konusuluyor bu toplantilarda merak ettim dogrusu? (bkz: emin colasan)
  5 ... ayseciginalpellayadoyduguan
 3. 3.
  Bursa/Orhangazi'deki fabrikasını Toprak Kanunu'nun Tarım Alanlarıını Korunması ve Kullanılması'na dair yönetmeliğini hiçe sayarak 1. sınıf tarım arazisinin üzerine yapmış, inşaatı bittikten sonra izin almayı aklına getirmiş fakat sivil toplum kuruluşlarının baskısı nedeniyle Tarım Bakanlığı'nın yönetmeliği hiçe sayarak izin veremediği amerikan şirketi. Fakat bu amerikan şirketinin hükümet üzerindeki etkisi o kadar büyüktür ki, mecliste yönetmeliği değiştirterek, yönetmeliğe tarım arazilerine yapılan yapılar metrekaresine 5 YTL ödenmek kaydıyla affedilir gibi bir madde ekletmiştir ve bu şekilde yasal zemine kendisini oturtmuştur. *
  4 ... fibonacci
 4. 4.
  başkan bush'un rte'yi arama sebepleri arasında olan şirket... öyle ki, rte; "cargill'in haline içim kan ağlıyor..." bile demiştir...
  6 ... paleface
 5. 5.
  bu adamlar mısırın genetiğiyle oynayıp fruktoz imalatı yapıyorlar. şeker pancarına kota uygulanması müsebbibi bunlardır. ayriyetten soya fasulyesinden et ve kıyma üretip türkiyeye ithal ediyorlar bugün istanbul daki yemek, mantı fabrikalarının alayı bu soya eti ile üretim yapmaktadır.. çünkü çok ucuza gelmektedir.
  5 ... dusunenadam
 6. 6.
  iznik yolu'ndaki fabrikasının yanından geçtiğinizde çok kötü kokan, doğanın anasını ağlatan şirket.
  4 ... burock_
 7. 7.
  bursa'nın 1. sınıf tarım arazisinin üstüne çöreklenen abd'li tarım şirketi.
  ülkemizdeki şeker pancarı üretimini durdurmayı planlayan şirkettir.
  kendileri mısırdan nişastadan elde edilen şeker üretiyorlar. nedir bu nişasta bazı şeker? başta amerika olmak üzere dünyada obezitenin yayılmasını sağlayan maddedir. gelişmiş dünya ülkelerinde n.b.ş. üretimi toplam şeker üretiminin %1'i civarıdadır. peki bizim ülkemizde kaç? sıkı durun, %15. tam bu aralar abd'liler bursa'ya gelip gitmektedirler. ilginç bir ayrıntı daha, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. yakın zamanda özelliştirilecekler sırasında yerini alacak. ve bu günlere tekabül eder ki cargill bursa basınından kimi şahsiyetlere yemek vermiştir. ve "kendini anlatma" derdine düşmüştür.
  ve hemen kimi kalemşörler kalemleri eline alıp süper güzellemeler dizmeye başlamıştır. isim vermekten hiç çekinmeyeceğim, bursahaber yazarlarından yusuf kotaman.

  evet sözlüğümüzde de cargill'i seven, temiz ve namuslu olarak gören arkadaşlarımız varsa bu küçük bilgicikleri okumalarını tavsiye ederim.
  vay efendim kapatılırsa oradan ekmek yiyen bin kadar kişi ne yapar? gibi bir soru gelebilir.
  efendim cargill sayesinde bitirilmek istenen şeker pancarı üretiminden geçin sağlayan aile sayısı 200 binlere dayanmaktadır. bir o kadar da şeker pancarı ekiminde çalışan tarım işçileri. ve de özelleştirilip tasfiye edilmek istenen Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'de çalışan kişi sayısı da 10 bini geçmektedir.
  6 ... mr crowley
 8. 8.
  konuyla ilgili olarak:

  Çokuluslu 'açlık' oyunu!..

  Son 75 yılın en büyük krizi ve çokuluslu 'açlık' oyunu..
  Küresel finans sistemi, kendini kurtarmak ve büyük çöküşünü engellemek için, milyonların kanını emmeye, onları açlığa mahkum etmeye ayarlı yeni bir senaryo uygulamaya başladı. Sosyal, siyasal ve insanlık krizlerine yol açacak olan, iç çatışmalara ve işgallere sebep olacak bir senaryo bu. insanoğlunun ayakta kalabilmesi için vazgeçilmez olan üç temel ürün üzerinde vahşi bir rekabet başlatıldı.

  Mortgage krizi, bankaların ve kredi kurumlarının krizi, merkez bankalarından bu kuruluşlara aktarılan yüz milyarlarca dolar, altın stoklarının satışa sunulması, acil önlem çabaları ABD'de başlayıp Avrupa'yı vurmaya başlayan ekonomik çöküşü, finans kurumlarının çöküşünü durduramıyor. Mortgage ve kredi krizlerinden sonra finans baronları petrol üzerinde spekülasyona başladı. Paper oil yöntemi fiyatları 125 dolara tırmandırdı ki, yüzde altmışı spekülasyon. Böyle devam ederse dört yıl içinde bu fiyat iki yüz dolara tırmanacak. Bugün bin dolar civarında olan altın da iki bin dolara yükselecek.

  Finans krizini gören ve çöküşü engelleyemeyen güçler petrol ve doğalgazdan sonra madenlere saldırdılar. Dünyanın her yerinde madenler üzerinde çok büyük kavgalar yaşanıyor şimdi. Vladimir Putin'in stratejik yatırımlar kategorisine soktuğu ve yabancılara yasakladığı bu alana ABD, Avrupa, Çin ve çokuluslu şirketler büyük yatırımlar yapıyor.

  Bu güçlerin son buluşu aynı spekülasyonu gıda üzerinden yapmak oldu. Haiti'de, Mısır'da, bazı Afrika ülkelerinde insanların gıda sıkıntısı yüzünden sokaklara dökülmesi, ABD'de bile gıda satışlarına sınırlama getirilmesi, Asya'daki pirinç yetersizliği bunun ilk işaretleriydi. BM kaynakları yüz milyon insanın daha aç kalacağına ilişkin açıklaması da öyle. Gıda üzerindeki sorun, sadece üretim yetersizliği değil, finans sistemini yönetenlerin, petrol üzerinde yaptıklarını bu sefer gıda üzerinde başlatmaları aslında. Paper oil ve madenlerden sonra Paper foodu yeniden keşfettiler. Küresel ekonomik çöküşün yol açtığı zararı buralardan karşılamayı hedefliyorlar.

  Yakından bakalım..

  Çokuluslu şirketlerin, insanlığın üç temel besin kaynağı olan buğday, mısır ve pirinç üzerindeki fiyat oyunları gerçekten ürkütücü. Bazı çokuluslu gıda ve tarım şirketlerinin, milyonları açlığa mahkum etme pahasına, bu oyunla elde ettikleri kazanç şöyle:

  Son üç aydaki kazançlarını ikiye katladılar. Geçtiğimiz yıl bu dönemde üç aylık kazançları 543 milyon dolar iken bu yıl aynı dönemde bu kazanç 1.12 milyar dolar olmuş. Dünyanın en büyüğü olan; Mc Dolad's, Pizza Hut, Burger King gibi bir çok şirketi besleyen Cargill'in net karı aynı dönem içinde, 553 milyon dolardan 1.030 milyar dolara yükselmiş. Karını yüzde 86 artırmış. Dünyanın en büyüklerinden Archer Daniels Midland'ın karı, yüzde 42 artmış, bir başka büyük şirket olan Mosaic Company'nin karı ise 12 kat artarak, 42.2 milyon dolardan 620.8 milyon dolara yükselmiş. Bütün bunlar sadece üç aylık kar.

  Çokuluslu gıda şirketlerinin finans kuruluşlarıyla birlikte yürüttüğü dehşet verici açlık oyununun göstergeleri. Şu an gelişmekte olan 37 ülke çok ciddi gıda krizleriyle yüzleşme aşamasında. Bu krizin sebebi doğal afetler değil, gıda şirketleriyle finans kurumlarının birlikte yürüttüğü küresel ölçekte soygun! 66 ülkede 158 bin çalışanı olan dünyanın en büyük gıda şirketi Cargill bu soygunda başrolü oynuyor.

  ABD ve Avrupalı şirketler, dünyanın her tarafında tarım alanları kiralamaya başladı. Hem gıda sıkıntısını gidermek hem de yatırım için. Bankalar ve finans kuruluşları da yeryüzünün bir çok bölgesinde tarla ve arazi kapatıyor şimdi. Malezya, pirinç ve palmoil takası yapmaya başladı.

  Tarıma elverişli arazilerin sadece yüzde dokuzuna sahip olan Çin, Afrika ve Güney Amerika'da tarım arazilerine yöneldi. Bu eğilim hem gıda sıkıntısını gidermeyi hem de karlı bir yatırımı amaçlıyor. Ancak bunun ötesinde, devletler için; tarım üzerinden güvenlik yatırımı anlamına geliyor, stratejik önem kazanıyor. Çünkü insanoğlunun üç besin kaynağı olan buğday, mısır ve pirinç, gelecekte barışın ve savaşın habercisi olacağı varsayılıyor.

  Türkiye'nin de, bunları görerek, tarım politikaları üzerinde radikal adımlar atması bir zorunluluktur. Bu yönde, geleneksel politikaların ötesinde, çok kapsamlı uzun vadeli projelerin geliştirilmesi gerekiyor.

  Hitler'den anormalliklerin nasıl normalleşebileceğini öğrendim diyen George Soros, dünyanın içinde bulunduğu halin, son 75 yılın en büyük krizi olduğunu söylüyor. 2000 yılında emekliye ayrılan ancak kriz yüzünden tekrar şirketlerinin başına dönen Soros, önceki gün yayınlanan bir söyleşide yatırımlarını özellikle gelişmekte olan ülkelere yönelttiğini, dünyada büyük bir belirsizlik olduğunu, krizin önlenemediğini söylüyor.

  Son özet: Finans krizinden sonra, paraya yön veren bankalar ve çevreler önce petrol şirketleriyle bir oyun kurdu. Enerji oyunu. Sonuçlarını görüyoruz. Ardından maden şirketleriyle aynı oyunu kurdu. Devam ediyor. Şimdi de gıda şirketleriyle büyük bir tezgah kurdu. Bu üç oyunun bedeli, bütün insanlık için çok ağır olabilir.Açlık, sosyal krizler, iç çatışmalar, ayaklanmalar, bloklaşmalar ve işgallere sebep olabilir.

  Ve Türkiye.Bu oyunu görmeli. Tedbirini almalı. Almalıyız.

  ibrahim Karagül

  kaynak: http://www.iyibilgi.com
  3 ... mendebur
 9. 9.
  türkiye'yi mısırdan üreilen ucuz ve kalitesiz şekere mahkum eden ve piyasaya girişiyle ülke tarımından şeker pancarını kaldırtan şirket. türkiyede iş ortakları arasındaki şirketleri yazmaya gerek yok herkes tahmin ediyordur. *.* *

  mısırdan üretilen şekerin kalitesizliği ve genetiğiyle oynanmış mısırdan elde edilmesi dolayısıyla da zararlı olması insanlık için en büyük tehlikelerden biri. tadı az oldugundan daha çok şeker kullandıran bu ürün daha çok kullanılmasıyla da bünyede daha büyük zararlar meydana getiriyor.

  iş meselesi ise apayrı bir konu bir fabrikada istedikleri kadar çok adam çalıştırsınlar şeker pancarının sağladığı istihdamı sağlayamazlar.
  çünkü şeker pancarının üretiminde, işlenmesinde ve artıklarının işlenmesinde toplamda 2 milyon 260 bin kişiye istihdam sağladığı devlet tarafından açıklanan 2002 verilerinde yer alıyor.

  ayrıca pek bilinmese de şeker şeker pancarı doğnın bir harikası;

  -600 dekarlık çam ormanının yıllık ürettiği oksijeni 200 hektar pancar tarlası bir sezonda üretir,

  -şeker pancarının sanayide işlendikten sonra kalan posası tarıda yem olarak kullanılan küspedir ki hayvancılık açısından en büyük yiyecek sağlayıcılarından biriydi tarlalar ve fabrikalar kapatılana dek.

  -yakıtlarda ve sanayide kullanılan ispirto üretiminde de yine şeker pancarından yararlanılmaktadır.

  tüm bu özellikleri düşünüldüğünde ve bunun üzerine de 2 milyonu aşan istihdam eklendiğinde bu üretimden vazgeçip sadece ve sadece dışa bağımlı kalarak cargill şirketine bu kapitülasyonu vermek ne demek daha iyi anlaşılabilir sanırım.

  özelleştirmeye hayır derken tümüyle dışa bağımlı bırakılmaya ne dmek gerekir bilemiyorum. şeker pancarı üretimini ve işlemesini durdurmak vatana hainliktir!
  cargill bu ülkeden defedilmelidir.
  3 ... xargn
 10. 10.
  Merkezi ABD'nin Minnesota eyaletinde bulunan dünyanın en büyük şirketlerinden.
  tahıl başka olmak üzere her türlü tarımsal hammaddenin ticaretini yaparlar, her türlü tarımsal kökenli mamul ve yarı-mamül ürünler üretirler.
  CBOT'un en büyük üyelerindendirler.

  http://www.cargill.com
  1 ... malcolmriver