1. 1.
  norveç menşeili , tek kişilik black metal grubu .
  3 -1 ... sneak
 2. 2.
  black müziğin anavatanı norveç kökenli black metal grubu.solisti varg vikernes'dir.kendisi,mayhem'in solistini öldürdüğü için hapistedir.doğa ötesi güçlere ve satanizme olan aşırı bağlılığı,varg vikernes'in çok daha kaliteli işlere imza atmasına engel oldu ve en verimli çağını hapisanede geçirmesine neden oldu...
  6 -2 ... varg
 3. 3.
  varg vikernesin kendi başına herşeyini üstlendiği dinlediğiniz zaman insanın kafasında bir çok soru işaretlerine yol açan * grubun adı.
  2 ... chazsmyr dhuunyl
 4. 4.
  tam diskografi:

  burzum (1992)
  aske (1993)
  hvis lyset tar oss (1993)
  det som engang var (1994)
  filosofem (1996)
  daudi baldrs (1997)
  hlidskjalf (1999)
  1 ... varg
 5. 5.
  1987 yılında Uruk-Hai adı ile başlamış 1991 yılında adını burzum olarak değiştirmiş
  Varg Vıkernes * imzalı black metal projesi.

  Varg vikernes'in burzum adına tüm enstrümanları kendisi çalarak giriştiği albüm kayıtları esnasında 1991 yılında Mayhem adlı gruba bas gitarist olarak katılmıştır. Mayhem'in adının bir çok kilise kundaklaması olayıyla birlikte anılır olması ve solistleri Euronymous'un öldürülmesiyle Varg'a dava açılmış ve 21 sene hapse mahkum olmuştur. Bu cezası 18 seneye düşürülmüştür. Şu an hala hapistedir.
  1 ... blindguardian
 6. 6.
  hapiste olmasına karşın halen müzik yapmaya devam etmektdir. buda ülkede ki sanata verilen değer olsa gerek.
  4 -2 ... suran
 7. 7.
  orta dunya'nin kara lisaninda karanlik anlamina gelen kelime ayni zamanda.
  4 ... curufinwe
 8. 8.
  artık ne blacki kalmıştır ne de metali. ambient müzik icra etmekte olan grup/tek kişilik oluşum. "burtsum" diye telafuz ediyor vikernes. (bkz: almanca telafuz)
  2 ... guilt and regret
 9. 9.
  çok sevdiğim norveç'li black metal grubudur.gerçi grubudur dedim ama burzum'un tek üyesi halen hapishanede olan varg vikernes'tir.ilk tanımı yazdıktan sonra burzum'la ilgili alıntıladığım şeyleri ekleyeyim :

  norveç'li black metal grubu. varg vikernes (count grishnakh) tarafından kurulan ve halen tek kişilik proje olarak devam eden burzum, black metal tarihinin en sansasyonel iki topluluğundan biridir (diğeri mayhem). varg vikernes'in gerçek adı christian'dır. fakat kendisi norveç ırkçısıdır ve norveç'in asıl dininin tarihindeki gibi paganizm olmaya devam etmesini savunur bu yüzden christian ismini reddeder (resmi olarak değil).

  burzum'un ilk adı uruk-hai'dir.

  kilise yakmak (norveç geçmişinde hristiyanlığı yayanlar, paganlara zorlamayla din değiştirttiklerinden, daha sonra varg onlardan intikam almak amaçlı birkaç kilise yakmıştır), diğer müzik gruplarını tehdit etmek gibi sansasyonel vakalarının en önemlisi, varg vikernes'in mayhem üyesi euronymous'u bıçaklayarak öldürmesidir. bu olaydan sonra burzum ve mayhem dünya çapında tanınan isimler olmuşlardır.

  grupta varg vikernes dışında yer alan tek eleman, 1993 tarihli aske ep'sinde bass çalan samoth'tur.
  1 ... resul balay olmak
 10. 10.
  black metal'e teğet geçmiş, ucundan kıyısından ilgilenmiş her insan evladının tanıdığı grup *.

  yaptığı müziği değerlendirecek kadar müzik bilgisine sahip değilim ancak asıl tanınması kilise yakma eylemleri ve işlediği cinayetle olmuştur. lisedeyken şu tarz diyaloglara sahne olmuşluğum vardır:

  -oğlum burzum diye bir grup var, bi dinle süper bence
  -in flames bir, orphaned land iki baba... başka bişey dinlemem.
  -oğlum bu adam kilise yakmış, bir de cinayet işlemiş,mayhem'in de solistini bıçaklamış yaaa yaaa
  -ohaaaaa, hemen dinleyim o zaman, süpermiş oğlum, ehe ehe

  not: yukardaki diyaloğa anlam verebildiğimde kendimi ermiş olarak değerlendirmeye başlayacağım.
  9 ... trendy kangal