bugün

black metal'in babası olarak bilinen norveç'li grup.kurucusu euronymous varg vikernes tarafından öldürülmüştür.

1987 - Deathcrush
1993 - Live in Leipzig [Live]
1994 - De Mysteriis Dom Sathanas (olamaz böyle bişey)
1995 - Dawn of the Black Hearts [Live]
1996 - Out From The Dark [EP]
1997 - Wolfs Lair Abyss [EP]
1999 - Mediolanum Capta Est [Live]
2000 - A Grand Declaration of War
2001 - Live in Marseille [Live]
2004 - Chimera
2006 - Ordo Ab Chao

bazen vahşilik olarak da nitelendirilebilecek sahne performansları görülmeye değerdir.koyun kesmeler,civcivlerin üzerinde zıplamalar falan boldur bu adamlarda.ama dediğim gibi,black'in babasıdırlar...
true norwagien black metal tartışmalarına konu olmayı başarmış efsanevi black metal grubu... grup elemanları çok enterasan şekillerde birer birer ölmüşlerdir. euronymous'u burzumdan varg vikernes bıçaklayarak öldürmüştür. dead ise bileklerini kesip beynini tüfekle patlatarak intihar etmiştir. garip insanlar...
norsk arisk black metal ayağına klan kavgalari ve icraatleri ile adını duyuran black metal grubu.en başarılı albümleri tartışmasız de mysteriis dom sathanas'dır.icraatlerinin nedeni norveç'de o dönemde yükselişe geçen anti-christian stanik black metal furyası ve bu furyaya dahil olan grupların reisinin kim olacağı sorunsalı.bu konuda daima euronymous ile varg vikernes arasında bir çekememezlik söz konusudur.bir çok grup bu klanda sözü geçen euronymous'e hörmet gösteriyordu.fakat bazen aşırıya kaçan tripleri,kimseyi takmamaları,aşmış insan ayakları zaten kendisi hakkında tehlikeli planlar yapan varg vikernes'i zıvanadan çıkarmıştır.nitekim bir gün euronymous'u gayet dostane şekilde telefonla arayıp evine çağırmıştır.yada o evine gitmiştir tam hatırlayamıyorum.ardından euronymous'u öldürmüştür.grubun diğer piskopat elemanı dead'de feci şekilde intihar ederek hayatına son vermiştir.feci şekilde çünki önce ekmek bıçağıyla bileklerini kesmiştir.yetmemiş pompalı tüfekle başına ateş edip beyninin dışarı fışkırmasına sebebiyet vermiştir.işin ilginç tarafı olayı ilk duyan diğer grup elemanları üzülmek,ağlamak yerine olay mahaline giderek çeşitli açılardan fotoğraflar çekerek,beyninden parçalar alarak * bu parçalardan kolye yaptıkları rivayet edilmektedir.çekilen fotoğraflardan birini ise olayın akabinde yayınladıkları 300 kopyalı dawn of the black hearts adlı albümün kapağına kullanmışlardır.

http://www.metal-archives.com/images/8075.jpg

grubun bunun dışında adını duyurmasının diğer nedenleri ise

bir konserinde bir koyuna bomba sararak sahnede koyunu patlatmalarıdır.olayda patlayan koyunun kafası konser alanındaki seyircilerden birinin başına isabet etmiştir.ve izleyici hastanelik olmuştur.hastaneye giden grup elemanları elemanı 1 biletle kandırmışlardır.hemen akabinde verdikleri röportajda ise şu komik dialoğa vesile olmuşlardır.

-şu koyun patlatma hadisesi ne oldu eleman şikayetçi oldu mu?
-hayır dostum.bir bilet verdik.oda kabul etti olay kapandı.fakat konserlerde bu tür şovlara devam edecez.

bu olayın ardından haber türk basınıda dahil dünya basınında geniş yer edinmiştir.ayrıca bu grup izmirde 1991 yılındaalt grubun hazy hill olduğu bir konserde vermişlerdir.bu konser aynı zamanda ankara'^da da verilecekti fakat son anda çıkan aksaklıktan dolayı ertelenmiştir.grubun frontmanı euronymous için bu konser öncesinde yaşananlarhayatında geçen en ilginç olaylara vesile olmuştur'şeklinde demeç vermiştir.bu konserle ilgili bir resim olarak

http://org32.zorpia.com/0...260174.981df6.jpg~soldaki 2 kişi dead(r.i.p.)ve hellhamer diğerleri hazy hill elemanları~

grup ismini hayranı oldukları venom'un debut albümü olan welcome to hell'de 4.sırada olan mayhem with mercy'den almıştır.fakat icraatlerinden sonra grupblack metal dinazoru olan venom/mantas tarafından itin gtüne sokulmuştur.
''a time to die'' adlı çok hoş bir parçaya sahip norveçli black metal grubudur .
eski vokalistleri dead son derece manyaktır..öyleki konserlerde kollarını doğramak gibi eylemlerde bulunmuştur..91 yılında intihar etmiştir..
Dead hali hazırda bir şizofrendir ve en son başarılı deneme(deneme?!?!)sinden önce de intihar eğilimdedir, bir çok kez ölmeyi denemiştir(Dead’ in ruhsal durumunu anlayabilmek için kendi yazdığı Freezing Moon şarkısını dinlemek yeterlidir) Tabii bu intihar, Grubun ününe ün katmamış da değildir. Ancak ilginç olan Dead’ in kendini öldürme şeklidir. Önce koluna derin bir kesik atarak kan kaybını sağlar, sonrasında tüfekle tabir-i caizse beynini uçurur. (Daha sonra bu ölüm kötü bir şekilde kullanılacaktır.)ve dahası grubun uyeleri dead'ın kemiklerinden kolye yapıp takmışlardır..
intihar eden grup üyesinin kafatası parçalarını kolye olarak kullanabilecek kadar arıza bir black metal grubu.
black metalin tartışmasız en sağlam gruplarından biridir. de mysteriis dom sathanas albümüne imza atmışlardır ki insan ötesidir bu albüm. grubun her üyesi birbirinden psikopattır. burzum un kurucusu olan varg vikernes( piskopatın önde gideni) euronymous u öldürmüştür,kendisi hapistedir hala. grubun lirik yazarı olan dead, adı üstünde 91 yılında intihar etmiştir bileklerini keserek, ve dead dir artık. * grup aynı zamanda bünyesinde gelmiş geçmiş en iyi davulculardan biri olan hellhammer ı barındırır. canlı performanslarında insanlık sınırlarını zorlar bu arkadaş, kaldı ki grubun başı belaya girmemiş tek üyesidir. grup bir kaç kez vokal değiştirmiştir. de mysteriis dom sathanas dan sonra gruptan ayrılan attila, yerini maniac e bırakmıştır. 2002-2003 e kadar grupta kalan maniac, daha sonra sahne korkusu ve alkol problemleri yüzünden gruptan ayrılmıştır ve yerini tekrar attila ya bırakmıştır.
ing. karmaşa, kaos.
(bkz: mayhem izmir konseri)
(bkz: project mayhem)

aynı zamanda yamulmuyorsam rome total war oyun müziklerinden birisinin ismi. en gaz olanı. "eyaeyaeya" diğe bağırıyor kadın* başında.
en güzel şarkılarından biri olan pagan fears, dark funeral tarafından coverlanmıştır. tanım yapmak gerekirse norveç'ten çıkan en iyi black metal grubudur.
varg vikernes, euronymous, dead le çoğu yerde ismi geçmektedir. ilk albümlerine neyseki sahibimdir. hellhammer ın yeri de ayrıdır. deathcrush, mystical north tarafından da coverlanmış eserleridir. norveç ve black metal denince tabiiki akla gelen ilk gruptur. *
(bkz: ordo ad chao)
grubun hikayesi de en az ortaya çıkardıkları işler kadar efsanedir. fakat dead*'in ölümü ile tüm efsane sonsuzluğa karışmış olup, mazilerdeki en ihtişamlı yerini almıştır. Ardından gruba dahil edilen ne Maniac, ne de diğerleri tüm bu düşüş ve noksanlığı giderememiştir. Mayhem tarihin en iyi black metal grubudur, evet. Hala da öyle anılmaktadır. ancak, bunun sebebinin %90 Dead oldugu gercegi inkar edilemez. tıpkı her 'freezing moon' çalışında, bir kez bile hissettirilen duygunun hedefi şaşırıp, değişime uğramaması gibi...
1983 yılında kurulan Norveçli Black Metal grubudur.
1983 yılında euronymous tarafından kurulmuş norveçli black metal efsanesi. aslında efsane demek pek doğru değil onlar bu işin bir numarasaydı. deathcrush albümünün black metal tarihindeki ve black metal sevenlerin gönüllerinden ayrı bir yer edinmiştir. esas efsana kadrosunda dead, euronymous, hellhammer bulunmaktadır. dead in intihar edişi ve euronymous un öldürülmesiyle grup hiç bir zaman o efsane zamanlarına dönemedi. ah varg ne istedin şu adamdan da kestin.
sansasyonlarının ötesinde müzikleriyle değerlendirilmesi gerektiğine inandığım grup. black metal'e çok fazla şey katan ve black metali öldüren(euronymous tarafından De Mysteriis Dom Sathanas albümü 10 milyon sattıktan sonra söylenmiştir).dead in ardından attila ile yoluna devam eden grup. (bkz: maniac) ın mikrofona geçmesiyle ise iyiden iyiye bozan grup. black metal dinleyen her insanın hayatında en azından bir defa dinlemesi gereken grup.
dead gruba bir yazışma sonrası katıldığında 19 yaşındaydı. anlatıldığına göre hiç gülmeyen, espri duygusu olmayan bir paranoyak şizofren olan dead euronymous'la aynı evde yaşamaya başladıktan sonra sürekli onun intihara teşviklerine maruz kalmıştır. euoronymous'un bundan psikopatik bir zevk aldığı açık. nitekim bir gün eve erken gelen euronymous dead'i odasında ölü bulur. önce kollarını kesen dead kanıyla duvara'tüm bu kan için kusura bakmayın. hadi parti başlasın' yazmış daha sonra da tüfekle beynini uçurmuştur. durumu gören euronymous polise haber vermeden önce dead'in farklı açılardan bir çok fotoğrafını çeker. bu arada diğer elemanlara da telefonla haber verir; 'dead çok havalı bir şey yaptı, beynini parçaladı' polise hala haber vermeyen elemanlar dead'in beyin parçalarından bir bölümünü pişirip yer. bu onlara göre arkadaşlarına bir saygıdır. sonra kafatası kemiğinin parçalarından toplayarak kolyeler yapar ve camiadaki kankalarına dağıtırlar.bu arada fotoğraflar 'dawn of the black hearts' albümünün kapağında kullanılır.
euronymous daha sonra ben bu camianın kralıyım, insanlar üzerinde korkunç bir etki gücüm var triplerine kendini fazlasıyla kaptırır. bu arada varg vikernes'le tanışır, onu çok sever ve himayesine alır. burzum'u kurması için teşvik eder. ancak fark edemediği şey varg'ın ondan daha deli olduğu ve üstelik bunu hemen hiç belli etmediğidir.
varg bir gün euronymous'un kapısını çalar ve dostane bir gülümsemeyle onu 24 yerinden bıçaklayarak öldürür. yeni kral o'dur artık (!)
21 sene hapis cezası alan varg hala içerde yatıyor. başka bir entryimizde varg ve burzum'la buluşmak üzere. hadi parti başlasın ...
(bkz: worms mayhem)
birbirlerinin kuyularını kazmak için canla başla çalışan bir şizofren, bir norsk milliyetçisi, bir ruhani satanist bir de bütün bunların hepsinden ayrı ayrı nefret eden, kendini herşeyden üstün gören bir adam birleşirse ortaya ne çıkar? sorusunun cevabı!
Black Metal'i kuşkusuz en satanik şekilde yapan yegana satanist grubu. Ailecek hastasıyız. heleki "Pure Fucking Armaggedon" adlı demolarında 6. parçası olan "Mayhem" de bir sadistlik sezdim olur gibi değil. Ve grup satanistlikten beyinleri bulandığından ne yaptıklarını bilmeyip "b0k" yoluna gitmişlerdir...

(bkz: Satanic black metal)
(bkz: Black Metal)
(bkz: Satanist)
norveçli black metal grubudur.özenti tayfanın varg vikernes'in mayhemin elemanı euronymus'u alnının çatından isviçre çakısını saplama süretiyle tanıdığı gruptur.
norveç in black metal anlamında en önemli merkezi olmasının nedeni olarak gösterilebilecek gruptur. de mysteriis dom sathanas sürecindeki klasikleşen cinayet ve intihar hikayelerinden sonraki süreçte grup daha farklı şekillenmiştir.

(bkz: hellhammer)
(bkz: blasphemer)
(bkz: maniac)
(bkz: varg vikernes)
(bkz: euronymous)
(bkz: dead)
(bkz: necrobutcher)
(bkz: attila csihar)
polonya hükümeti tarafından ülke sınırları içerisinde konser vermesi yasaklanmış grup.