Bir öğrencinin öğrenimini sürdürebilmesi veya bir kimsenin bilgi ve görgüsünü artırması için belli bir süre devlet veya özel kuruluşlarca ödenen aylık para.
ihtiyacı olmayanların daha kolayca kazanabildiği yardım. eee ne de olsa (bkz: para parayı çeker).
ogrenciye yapilan kutsal yardim. ihtiyaci olan birisine, hele hele egitim gormekte olan birisine yapilan bir yardimdir bu. buyuk bir erdemdir, bu yardimi yapmak. cogunlugunu tenzih etmekle birlikte, sayisi azimsanmayacak kadar cok olan kurulusta, bu is de torpille doner. hem de buyuk kurumlardir bunlar. nasil bir adaletsizlik ki, ihtiyaci olana degil de arkasi olana yardim yapiliyor...nasil bir midedir ki iki kisiye sirin gorunecegim diye, altinda arabasi olan adama burs veriliyor...
bazi kurumlar ise sartli burs veriyor ki en asagiligi da budur.
Öğrenciye okul tarafından verilen rüşvet.
(bkz: başarı bursu)
(bkz: sporcu bursu)

bunun yanında sporcu için olanını almaktan son derece mutlu olduğum,hiç kaybetmemeyi dilediğim insanı sevince boğan kazanımdır.
ne kadar çok parası olursa olsun yinede basvurulan çıkması için dört gözle beklenen öğrenci sadakası.
öğrencilik hayatı boyunca insanın başına gelebilecek en güzel nimetlerden birisidir.zaten adı üstünde burs.geri ödemesi yok yani harika birşey harikaaa.ama haydan gelen huya gider diye birşey vardır.bunu da yaşatarak doğrular kendisi.
şehir dışında okuyan istanbullu bir öğrenciyseniz*istanbul belediyesinden veya istanbul da burs veren başka bir resmi kurumdan* burs alamazsınız. yapabileceğiniz şey okuduğunuz şehirdeki belediyelerin veya resmi-sivil kurumların peşine düşmektir. ama mesela bu kurumlardan burs alabilmek içinde bu sefer ikametinizin burda olması yada bu il sınırları içindeki bir liseden mezun olmanız şartını koyarlar. insafsızlığın böylesine ne yorum yapacağınızı şaşırırsınız.

babası asker olan bir arkadaşım anlatmıştı; marmara üniversitesi' ndeki bölücü örgüt sempatizanı öğrenciler, okulun göztepedeki yurdunu ele geçirmişler. yani her türlü eylem, provakasyon gırla gidiyor. bunlar ülkücü tayfayı toplayıp yurda baskın düzenlemişler ve yaklaşık 30 kişi koca yurdu pkk'lıların elinden almış. tabi hepsi ortalıktan kaybolunca bunların odalara falan girip eşyaları karıştırmışlar. pkk'lının tekinin cüzdanından 3 tane burs belgesi çıkmış; istanbul büyükşehir belediyesi, diyarbakır büyükşehir belediyesi ve şimdi adını hatırlayamadığım diyarbakırdan bir kuruluş.

kendi başıma ve çevremdeki insanların başına gelenlere baktıkça bu oanlara şaşırmıyorum. demek ki bizim devletimize ihanet eden yaranıyor.
arayıp da bulamadığım şey
okulun bitmesi gereken zamandan 2 sene sonra icraya gitmiş olduğuma dair bir belge gönderilmesine,paraları yediğim karıların yüzünü bile hatırlamadığımı farketmeme neden olan devlet kazığı.
gariptir; hep birileri alır ki alanlarda fazlasıyla alır, kimileri ise hiç alamaz.
ihtiyacı olanların alamadığı ama ihtiyacı olmayanların bir kaç yerden aldığı maddi ödenek.
össden bir yıl önce adam gibi çalı$ılarak oraya buraya ba$vurmadan alınabilecek para.
öğrencilere bir lütuf.
ihtiyaç sahiplerine terkedilmesi gereken öğrenci desteği. sırf daha fazla bira içmek ve gezip tozmak için alınan burslar ihtiyacı olanları zor durumda bırakmaktadır. işin garibi çok sosyalist geçinenlerin de bunu sömürdüğü görülmüştür. her zamanki gibi sadece bir kısmıdır bu güruh.
(bkz: çıksa da kopsak)
genelde üniversite öğrencilerine kurumlarca yapılan maddi yardım. devlet bursları biraz çağdışı kalmış gibi görünüyor çünkübir öğrencinin ayda 160 ytl * alması onun yaşam kaygılarını gidermiyor hele bir de büyük şehirdeyse. diğer özel kurumlar vakıflar vs ise en ince detayına kadar inceliyor aileni sülaleni okul durmunu falan. sürekli bir yerlere gidip belge alıyorsun en az bir ay peşinden koşuyorsun. üstüne de başka bir yerden burs alırsan vermeyiz demiyorlar mı işte adamı o zaman illet ediyorlar. zaten bana yetecek kadar param olsa ne diye burs isteyim senden bir, aldığım devlet bursu yetmiyor zaten bu iki. ama yine de öğrenciler için bir gelir oluyor mu evet oluyor kısıtlı düzeylerde.
aldıgın zaman bir boka yaramayan * , eğer geri ödemesi varsa canınıza ot tıkayan hede.

bugun daha yeni bayıldım 708 ytl. evlat acısı gibi...
alm. stipendium.
- bir sürü burs parasi aliyorsun.
+ "burs" ve "bir sürü" kelimelerini bir cümlede hic duymamistim.
ing. scholarship.
ibb'nin adına eğitim yardımı demesini bir türlü anlamlandıramadım gibi anayasa mahkemesinin kesmesiyle malum partinin nazarımda nefretle anılmasına yolaçmıştır.
"istanbul'da tıp kazandık hayvan gibi burs alırız laayn" diye düşünrken başvurduğm vakfların her birinin referans istemesi sonucu babayı almamla muhtaç duruma düştüğüm eğitim yardımı...
ihtiyaç olunduğu halde alınamayabilinen, kimilerininse neredeyse memur maaşı edecek sayıda alabildiği karşılıksız para. ( geri ödenecekse burs değil kredi oluyor zaten)
(bkz: olsa da yesek) * *