bugün

bogazına düşkün türk milletinin belkide söylerken en samimi, en sıcak, en masum, en çocuksu olduğu cümledir.
bir yemeğin aşırı arzulanması durumunda söylenen sözdür.
"bir kosu git al" demenin baska bir yolu
çikolatalı pasta için herzaman kullandığım söz.
kokoreç ama bostanlıdan...
(bkz: ko da yiyek)
(bkz: yeme de yanında yat)
bir üniversite öğrencisiyseniz annemin yemekleri diye tamamlayacağınız entry.
saat 23 civarı ve tv'de film izliyorsunuz.Film reklama girer,tam kalkıp çişiniz yapmaya gidecekken birden ekranda sucuk reklamı çıkar.işte o zaman söylenecek söz
(bkz: mamzana)
(bkz: olse de gomsek)
(bkz: serbest cagrisim)
varlığında burun kıvırdığınız,rejimdeyken sizde iştah kabartan cümle...olsa da yesekkkkkkkkkkkkkkk
ramazan ayı içerisinde bolca kullanılan bir tümce.
O anda olmayan ve insanın canının istediği yiyecek için söylenen sözdür.

(bkz: Bursa iskender)
aç insanın her önüne gelen yemeğe atlama hali. aklına gelen her çeşit yemeği hayal etme modundadır. susturmak için tez zamanda doyurmak gerekir.
bir nevi aşerme durumu .fakat hamile olmak zorunluluğu yoktur.
öğrenci evinde en çok sarf edilen cümlelerden biridir. *
içerisinde bulunduğunuz zamanda ve de mekanda yanınızda olmayan, fakat pek bir canınızın çektiği bir yiyecek için kullanılan cümle..
7 temmuz 2007 uludag sozluk makina ya gidiyoruz zirvesinde ipek tuzcuoğlu'nun getirdiği meyveleri konuklara dağıtmasından sonra açılan ve kopartan pankart. sonradan öğrenilmiştir ki pankart uludag sozluk tarafından açılmıştır*.
(bkz: elindekiyle yetinmek)
(bkz: essegin boku)
ipek tuzcuoğlu tarafından getirilen meyva ve kuruyemişten nasibimizi almak için sarfettiğim bir çabanın yazılı ürünüdür. taradımdan düşünülmüş ve anında icraata dökülmüştür. daha sonra nasibimizi * alıp yemeye başlayınca farkettik ki fındık bayat. hemen olsa da yesek yazısının altına "fındıkta bayatmış" yazısını ekleyip ipek tuzcuoğlu'nun ne kadar cimri olduğunu önce kuşum aydın'a sonra da ekşi sözlükle beraber tüm türkiye'ye gösterdik. ha ipek hanım sanırım fındıkların bayatlığından habersizdi, yüzü ekşidi, olsun, üzülmüş ve özür dilemiştir kendileri..
tadı daha önceden bilinen bir yemek için, açlık anında söylenen, ortamdaki herkes için, bir kişi tarafından dile getirilen temenni.
neskafeden önce keşfedilmiş muhteşem üçlü....
(bkz: sac kavurma)
gaza gelmiş türk insanının, yemek öncesi esnasında kullandığı en yaygın mottolardan birisidir. yine de, her daim kullanılır; kullanılmalıdır, ne de olsa bize özgüdür.