bugün

entry'ler (3260)

hıncal uluç

hayatta olsaydı "galatasarayı şampiyon yapmayacaklar" algısına başlardı bugün.

aylık 5 bin tl geliri olan insan

araba için taksit öder, evlenmek için taksit öder, ev almak için taksit öder, çocuğu olur, zart olur curt olur ömrü hep parayı denk getirmeye çalışmakla geçer.
5 bin tl nin altında aylık geliri olupta, hiç bir yerden ek geliri, mirası vs olmadan bunları yapanları ise anlamak mümkün değil, helal olsun...

babanın size sarılıp ağlaması

içine işler. yıllarca görmediğiniz o halini görmek, onun güçlü görünümüne hiç uymaz. artık yaşlandığını, daha duygusal olduğunu ve bundan sonra sıranın size geldiğini, yıllarca sizin için yaşayan adamın, benim yaptıklarım, yapacaklarım bunlardı dercesine size sarılıp, ağlayarak yolcu etmesi...

hayat geçiyor, çocuklar genç, gençler yaşlı oluyor. yanlışın da oldu olmadı değil ama o yanlışları dahi benim iyiliğimi düşünerek yaptın. daha iyi olabilir miydi, olabilirdi. fakat her şeye rağmen allah razı olsun senden, allah başımızdan eksik etmesin. belki maddesel olarak yapabileceğin çok bir şeyin kalmadı ama, bu zamana kadar yedirdin, içirdin, okuttun, gezdirdin. artık sıra bende inşallah, sen geçmişe bakıp hatalarına hayıflanma, benden yana hakkım helal olsun, çok zaman tartışsakta.

sözlük yazarlarının itirafları

30'umdan sonra özgüvenimi kaybettim iyi mi? bulan olursa ses versin.

ettiğiniz duanın kabul olması

hayatımızın her anında yapmamız gereken "şükürün" nedenlerinden sadece bir tanesidir.

ya rabbim, sen duaları kabul edensin, merhametlilerin en merhametlisisin, kudreti sonsuzsun, ol dersen olmayacak hiçbir şey yok.
sana şükürler olsun ya rabbim, sonsuz hamd ü senalar olsun, sen dualarımı geri çevirmedin, sabretmemi istedin, sabrettim. sen de lütfettin ya rab.

rabbim bütün müslüman aleminin yardımcısı olsun, doğru yoldan ayırmasın, umutsuzluk ve isyan vesveselerinden sakındırsın inşallah.
amin...

allah

tüm hatalarına, günahlarına, kusurlarına rağmen; isteyebileceğin, yalvarabileceğin yegane varlık. en çıkmazda olduğunu düşündüğün anda dahi umudunu kaybetmemenin tek sebebi.
Allah'ım sen dilersen olmayacak hiç bir şey, sen dilemezsen de olacak hiç bir şey yoktur. buna rağmen nefsime yenik düşüp umutsuzluğa kapılmaktan sana sığınırım. sen her şeyin en hayırlısını bilensin. merhametlilerin en merhametlisi...

namaz kılıyorum herkes duysun bilsin

ibadetin gizlisi makbulmus!

adam Rabbini anıyor ve bu mutluluğu yaşıyor. içinizdeki çekememezliği dışa böyle vurmayın komik oluyorsunuz. gizli olacak şey var olmayacak şey var. adam namazını gizli mi kılacak. bu daha mı makbul yani.
Elbette herkes bilsin. bilsin de belki kendisi de utanır, o da başlar. namaz her daim gözümüze çarparak yaşamımızın bir parçası olmalı; şayet müslüman olduğumuzu iddia ediyorsak. rabbim hepimize, namaza hak ettiği değeri verenlerden olmayı nasip eylesin.

burgerking kuryesini protesto için eve çağıran tip

o kurye kim bilir ne dedi geri döndüğünde. ekmek parasi icin uc kurusa helalinden calisan birisi oldugu tertemiz yuzunden belli. yazik ki karsisindaki got lalelerine servis yapmaya gidiyor. allah yardimcisi olsun.

2018 yılından beklentiler

neyi beklediysem soyle veya boyle oldu, olmasi gerektigi gibi olmamis olsa bile. ama her seferinde gecmis ozlemle yad edildi, gelecegin yuku altinda ezilindi. allah omur verirse muhtemelen boyle devam edecek bir yil olacaktir.

erdal demirkıran

bunun belli bir yıl içinde yapacağını taahhüt ettiği belli bir şeyler vardı, şimdi hatırlamıyorum ama o kadar uçuk kaçık şeylerdiki, başarmış olsaydı şayet çoktan haberim olurdu. süresi de dolmuş olmalı verdiği taahhütler için. inanmayın efendim, gaz veriyor gaz...

sözlük yazarlarının bugün aldığı kararlar

namaz kılmak. allah'a yalvarmak. o huzuruna çağırıyorken, biz kimiz ki duymazdan geliyoruz. neyimize güveniyoruz acaba?

bursaray

bursaray değildir şirket olan. Şirket olan burulaş a.ş.'dir. önce bu karıştırılmasın.

bursaray; ilgili firmanın şehir içi demiryolu ulaşımını yaptığı faaliyetlerine verdiği isimdir.

şimdi eleştirebilirsiniz.

sivrisinek

(bkz: onun bunun çocuğu)

hayata dair iç burkan detaylar

tam evime giriyorum yaşlı bir teyze duruyor önümde. yavrum diye başlıyor kuracağı cümle. bense kesin para isteyecek, durmasam mı ki derken, kendimi tam önünde durmuş buldum.

10 liralık ilaç parası için kendisinden 20 yaş küçük kardeşinin evine gittiğinden, kardeşinin ise 100 lirasının bulunduğunu ve parayı bozdurmak istemediği için kendisine ilaç parası vermediğinden bahsediyordu.
evet konu beklenen yere doğru gidiyor benden kesin ilaç parası isteyecek diye düşünürken ben, teyze devam ediyordu.

ben hoca olan bu kardeşime küfrettim yavrum, küfretmeyim de mi diye sordu bana. ama çok kızdım yavrum. param olmadığı için bir saat yürüdüm evine gittim,   şimdi geri dönüyorum evime yavrum dedi. aklımda hala soru işaretleri ve çıkar şu ağzında ki baklayı teyze bakışları...

benim yaşlarında oğlu olduğunu onu aradığını fakat oğlunun başka bir şehirde olduğu için biraz daha bekle anacım dediğini söyledi.  daha çok şey söyledi. hemşehri de çıktık teyze ile. iki de bir kucakladı falan.

teyze dedim evden bekliyorlar beni bişey diyor musun? kusura bakma yavrum seni oğluma benzettim, sana dert yandım dedi. elini öptüm.  beni bir kez daha kucakladı. heralde para isteme işi için en son anı bekliyor teyze diye, " allah yardımcın olsun teyzecim" dedim yürümeye başladım.  o da bana ayak üstü bir sürü dua etti onu dinlediğim için ve sayısını hatırlayamadığım kucaklamalarından birini daha yaptı.

bir kaç adım attım ve para istemesi için kulak kabarttım ama ses yok. döndüm tekrar ve bir miktar para uzattım, buyur teyze dedim. kolumdan tuttu indirdi elimi aşağıya.  artık saymayı bırakmıştım bir kez daha öptü beni yavrusunu öper gibi. biliyorum dedim, biliyorum bütün bunları para vermem için anlatmadın bana teyze. ama içim rahat etmez ne olur al bu parayı. aldı ben öyle deyince gözleri dolmuş bir vaziyette. ben de senin annen gibiyim yavrum dedi 83 yaşında,  bir başına yaşayan bu teyze bana. eminimki evine doğru yürürken mutluydu. benim ona ayırdığım 20 dk onu bir anlıkta olsa mutlu etmişti.

bu teyze gibi yardıma muhtaç binlerce insan var ama ne yazıkki herşeyde olduğu gibi duygularımızı da sömürenler yüzünden, birbirimizi dinlemeye dahi vakit ayırmaz olduk.

keşke o ve onun gibilere vakit ayıran, onlara değer veren, onların kaderinin yalnızlık olmasına mani olan bir toplum olabilsek.

allahım yaşlılığını yalnız yaşayanlardan eyleme beni, anamı, babamı, hiç kimseyi. zor.  çok zor!

bir mansur yavaş vardı sahi ne oldu

(bkz: oylarımızı çaldılar ühüüüü)

mansur yavaş ın hala kazanma şansının olması

(bkz: yavaşşşş)

ülkücülerin ankara da verdiği amansız savaş

Sonuç çoktan belli de, maksat memleket karışsın mücadelesi. allah bunlara firsat vermesin.

edit: yukarda sonuç hakkında bir şüphemi dile getirdiğimi sanan zavallılar; allah inananlarla beraberdir ve sizin gibi taşla, sopayla, kavgayla, gürültüyle değil, dualarla, inançla ve azimle veriyoruz biz mücadelemizi. bu memleketi çapulculara bırakmayacak kadar da çok seviyoruz. ağzınızdan çıkan küfürler zerre umrumuzda değil. bu yoldan dönüş yok. siz seyreden olmaya mahkumsunsunuz.

bir mansur yavaş vardı sahi ne oldu

seçim sonuçları kesin olarak açıklandıktan sonra bir 5 yıl daha göremeyeceğimiz adamın düşeceği durumu açıklayan söz öbegi.

bakalım bir dahaki seçimde şansını nasıl/nerden deneyecek.

fuat avni

bu adam değil miydi ak partinin oyları %29 diye. Şakirt yaa! *
hala konuşuyor göt olmasına rağmen. çok korktuk çok tırstık.

2023 ak parti iktidar türkiye dünya devi

geçmişe dönüp bu günleri tebessümle yad ederiz o vakitlerde artık.*