bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  ermeni milliyetçisi,türk düşmanı terör örgütü.karambole planladıkları suikastlerle kendi çaplarında iyi iş yapmıştır bu şerefsizler;lanetliyorum buradan...hoş,lanetlenecek pek birşeyleri de kalmadı zaten!
  13 -3 ... disco inferno
 2. 2.
  Abdullah Çatlı ve suikast timince yok edilen Ermeni terör örgütü.Örgüt lideri Agop Agopyan Atina'da arabasına bomba konularak imha edilmiştir.
  12 -4 ... italiano
 3. 3.
  1975-1984 civarı faaliyetlerde bulunmuş terör örgütü. liderlerinin ismi agop agopyan'dır.

  (bkz: esenboğa katliamı)
  3 ... vernon sullivan
 4. 4.
  aşşağıdaki tarihlerde bu şehirlerin türk diplomatları bu terör örgütü militanlarınca öldürülmüştür.

  1975 viyana

  1976 beyrut

  1977 vatikan

  1978 madrid

  1979 haag, paris

  1980 bern, vatikan, atina, paris, sidney

  1981 paris (3 kez), kopenhag, cenevre, ıran, roma, napoli

  1982 los angeles, ottawa (2 kez), boston, lizbon, rotterdam, bulgaristan
  1983 belgrad, brüksel, lizbon

  1984 tahran, viyana (2 kez)

  1991 budapeşte.
  3 ... irishstorm
 5. 5.
  abdullah catlının istihbarat teskilatının yıldızı oldugu dönemde 3 arkadası ile beraber cökerttigi ermeni terör örgütüdür,faaliyet gösterdigi dönemde dünyaya korku salmıs kuduz köpek gibiydi.türk büyük elcilerini öldürüp savas tahriki yaratmaya calısmıslardır.
  9 -5 ... karpuzkabugu
 6. 6.
  , ingilizcede "Ermenistan'ın Kurtuluşu için Gizli Ermeni Ordusu" anlamına gelen, "Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia"'nın kısaltmasıdır. 1975-1985 yılları arasında faaliyet gösteren Ermeni terör örgütüdür. 1915 yılındaki Ermeni soykırımını kabul ettirmek için çalışmıştır.

  1975 yılında Beyrut'ta kurulduğu kabul edilir. 10 yıl boyunca toplam 21 ülkede 110 silahlı eylem gerçekleştirmiş ve 42 Türk diplomatını öldürmüştür. Fransa ve Yunanistan ASALA'nın üsleri olmuştur. Paris'te Türk Hava Yollarını bombalayan örgüt üyelerine 30 ay ceza verilmiş, ancak 1983 Temmuz'unda gerçekleşen Orly Havaalanı katliamında 8 kişiyi öldürüp 52 kişiyi yaralayan ASALA, Avrupa tarafından da bir terör örgütü olarak kabul edilmiştir. Bunun üzerine bir basın toplantısı düzenleyerek artık PKK ile işbirliği yapacaklarını ilan etmişlerdir.

  Zamanla örgüt içi çekişmeler ve anlaşmazlıklar ortaya çıkmış, kurucularından Agop Agopyan öldürülmüş, Ermeni halkından da yeterli destek göremeyip, tarih sahnesinden çekilmiştir. Örgütün çökertilmesinde Milli istihbarat Teşkilatı etkin rol oynamıştır.
  2 ... like a_ rolling stone
 7. 7.
  123124 tane kaynaktada bir çok belgeyle anlatıldığı gibi masalsı biçimde abdullah çatlı ve 2 kankası tarafından yıkılmamış örgüt.

  Asala örgütünün yıkılması kısaca özetlenecek olursa üç önemli nedene dayanır
  1)kendi iç hesaplaşmaları:
  Örgüt yönetimsel sorunları ve bazı çekişmeler neticesinde bir çok merkezli biçimde kontrol edilmeye çalışılmıştır bunun sonucunda irtibatsızlıklar ve bölünmeler yaşanmıştır.
  2)avrupa ülkelerinin desteği kesmesi:
  Örgütün yaptığı eylemlerde kilit rol oynayan bürokratların bir şekilde deşifre olması, kullanılan sahte kimlik ve pasaport gibi belgelerin kimler tarafından hazırlatıldığının gizliliğini yitirmeye başlaması sonucu olayın arkasında gözükmek istemeyen avrupalı ülkeler desteklerini kesmiştir.
  3)türkiyede destek bulunamaması:
  türkiyede yaşayan ermeni asıllı insanların asala örgütünün yaptığı eylemleri desteklememesi ve bunlara ön ayak olmayı reddetmesi sonucunda asala türkiye içerisinde etkisizleşmiştir.
  bünyesinde bulunan bu kadar ciddi üç sorunu aşması mucize sayılacak örgüt tarihin tozlu sayfalarına gömülmüştür.

  ayrıca örgütün zayıflatılması için bazı mit ajanları görev almış ve üst düzey yetkililerine farklı ülkelerde saldırılar düzenleyip kimi zamanlar başarılıda olmuşlardır, ancak bunlar en fazla karşı misilleme olmuştur.*.
  5 -11 ... medeni hali medeniyetsiz
 8. 8.
  (bkz: teskilatın iki silahsörü) adlı soner yalçın kitabında hakkında baya bi bilgi verilmiştir.
  1 ... cuthbert
 9. 9.
  zamaninda, bunyesinde bir cok guvercin beslemis teror orgutu.
  6 -3 ... mese odunu
 10. 10.
  (bkz: ermeni)
  (bkz: hrant dink)
  (bkz: soad)
  2 -3 ... butch coolidge