1. 1.
  istiklal caddesinde mc'in sokağından girdiğinizde..
  ilk soldaki sokakta bulunan,5 ya da 6 katlı bar, eskiden sıcak ve daha kaliteli bir ortamı vardı şimdiyse oldukça sıkıcı .
  1 ... dreamylife
 2. 2.
  Daracık bir alana sığdırılmış bir merkezi(ki bu aynı zamanda ispanyanın da merkezi kabul edilir),dar karmaşık sokakları ve sıcak insanları olan başkent.Ünlü meydanları (bkz: puerta del sol) (bkz: plaza mayor),şehrin ortasındaki büyük parkı (bkz: parque del retiro),ihtişamlı kraliyet sarayı (bkz: palacio real),Picasso,Dali,Miro ya da Goya gibi muhteşem ressamların eserlerine sahip olan Reina Sofia ve Prado müzeleri ilk önce görülmesi gereken yerleridir...
  2 ... ida
 3. 3.
  (bkz: real madrid)
  ... picnick
 4. 4.
  yeryuzunun baskenti,
  bavulunuza hatiralarinizi koymadan gitmeniz gereken yer
  1 ... dmjoes
 5. 5.
  (bkz: atletico madrid)
  1 ... fowler
 6. 6.
  Madrid

  Madrid, ispanya'nın başkenti ve Madrid ilinin yönetim merkezidir. iber Yarımadası'nın orta kesiminde yer alır.
  Zengin tarihi mirasının yanısıra canlı bir kültür ve sanat merkezi olarak da önem taşır. Gelişmesi ve ülke ekonomisinde ağırlıklı bir rol kazanması yakın tarihe rastlar. Metropolitan alanın yüzölçümü 1020 km² olup nüfusu 3 milyonu aşkındır.
  Avrupa'nın en yüksek başkentlerinden biri olan Madrid, Orta Plato'nun dalgalı bir platosunda 635 m yükseklikte yer alır. Yüksek konumu ve hava kütlelerinin etkisine açık olması sebebiyle ani sıcaklık değişiklikleri sık görülür. Yaz ayları boğucu olup sıcaklık bazan 38°C'ye kadar ulaşır. Yıllık ortalama sıcaklık 5-24°C arasında değişir.

  Madrid'in idari hizmetleri, bankacılık ve sigortacılığa dayanan ekonomisine, ulaşım ağının merkezi olması ve turizmden kaynaklanan gelirler de önemli katkıda bulunur. ikinci Dünya Savaşından sonra sanayi gelişmiş, imalat sektörünün de ağırlığı artmıştır. Başlıca sanayi mamulleri arasında, demiryolu gereçleri ve traktör yapımı, dönüştürme metalurjisi, elektrikli gereçler yapımı, besin sanayii, tekstil, kimya, plastik maddeleri işleme, optik eşya, otomobil ve kamyon motoru yer alır.

  Manzanares Irmağına bakan kayalık bir çıkıntı üzerinde kurulu Alhazar'ın çevresinde gelişen şehirden 932 tarihli kayıtlarda Majerit adıyla bahsedilir. Alhazar'ın 1466'daki depremde yıkılmasından sonra inşa edilen ortaçağ kraliyet sarayı, şehrin gelişmesine yeni bir hız kazandırdı. 1561'de Kral II. Felipe ispanya'nın merkezinde olduğu için şehri başkent yapmayı uygun buldu. 1759-1788 arasındaki III. Carlos döneminde geniş cadde ve meydanların açılmasıyla planlı bir gelişme başladı.

  Napoleon Savaşları (1800-1815) sırasında Fransız işgali altına giren Madrid, Joseph Bonaparte'in tahta geçmesinden sonra başlayan milli ayaklanmada öncü bir rol oynadı. On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında şehre modern bir görünüm kazandıran planlı bir yapılaşma başladı. ispanya iç savaşı (1936-1939) sırasında ağır bombardımanlara maruz kalan Madrid büyük bir yıkıma uğradı. Ancak bundan sonra geniş çaplı bir onarım dönemi başladı. Şehrin gelişmesi zamanla çevredeki banliyöleri de içine aldı. 1960'lardaki değişimlerde tarihi mirasa ağır darbeler indirilmekle beraber, sonraki yıllarda tarihi yapıları koruma tedbirleri alındı.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Madrid
  1 -1 ... kirmizi baslikli istasyon sefi
 7. 7.
  hakkinda ne soylense eksik kalacak, olaganustu etkileyici, hatta yazarin inanisina gore buyulu sehir, bir tek denizi eksik, ki bana gore masal caginda denizi de vardi, franco kuruttu ic savas sirasinda. *
  2 ... dmjoes
 8. 8.
  real madrid
  atletico madrid
  olarak ikiye ayrılır. *
  ... pilotmont
 9. 9.
  ispanya'nın ortasında güzel mimarîye sahib bir şehir. ispanya'nın başkentidir aynı zamanda. şekli kareye yakın iber yarımadasının denize neredeyse en uzak noktasındadır.

  ayrıca "madrid" başlığın ilk entrysinin ispanya'nın başkentinden değil de, ismini bu başkentden esinlenerek almış türkiye'deki bir kafeden bahsetmesini teessüfle karşılıyor, gelişine vurup geri gönderiyorum.
  2 ... çakan adam
 10. 10.
  brad mehldaunun muhteşem bestesi.
  ... arude50