bugün

yamulmuyosam benim içinde bulunduğum (bkz: 1977 liler) yaş grubu lisedeyken pek meşhur olan taksim talimhanede eski bir disko.
çankırıda 1997 yılında açılan o zamanın en güsel kafesi ayrıca "ayrılın arkadaşım olmuyo böle" sözlerine maruz kalmadığımız tek cafe.
isveç'li progressive metal grubu. 1999 yılında kuruldu. ilk albümlerini 2001 yılında uzunca bir süre vokalist sorunu yaşadıktan sonra yayınladılar. müziklerinde dream theater , rush , arena gibi ikonlaşmış grupların etkisi bariz bir şekilde hissediliyordu. enstrüman hakimiyetine, liriklere, düzenlemelere dikkat eden ve sert müzikten hoşlanan her prog head'in hemen ısınacağı bir grup olduklarını ve yeteneklerini daha ilk albümleriyle kanıtlamışlardır. özellikle bu albüme adını veren 'extension of the wish' şarkısını dinlemeyen, ben prog head'im diye ortalıkta gezinmesin.

kadro;

vokal : david fremberg [2001]
gitar : johan reinholdz [1999]
bass : fabian gustavsson [2003]
davul : thomas lejon [1999]
keyboards : martin hedin [1999]

ayrılanlar;

vokal : lawrence mackrory [2000]
bass : gert dunn [1999-2002]
bass : jakob tanentsapf [2002-2003]

albümler;

2001 - Extension of the Wish

2003 - II = I

2006 - Chimera
http://www.andromedaonline.com
bir zamanlar istanbul'da var olan disko. eskiden bütün yan sanayi klipler burada çekilirdi.
yunan mitolojisinde, Cepheus ve Cassiopeia'nın kızı, etiyopya kraliçesi.
samanyolu galaksisine en yakin galaksi. asagi yukari 2 milyon isik yili uzakliktadir. yani isik hizinda giden bi araca binerseniz 2 milyon yilda ordasiniz. kırmızı dolmuşlar önünden geciyor zaten. hemen matematigini yapalim:

isik hizi: 300000 km/s
bir yil: 31536000 saniye

andromeda'nin samanyolu'na uzakligi:
300000 x 31536000 x 2000000= 18921600000000000000 km.
yaziyla: onsekizkatrilyondokuzyuzyirmibirkentrilyonaltiyuztrilyon km.
Andromeda, modern 88 ''takımyıldız''dan biridir.
Adını Yunan mitolojisindeki bir karakter olan prenses Andromeda'dan alır.
Kanatlı At takımyıldızının yanında bir kuzey yarımküre takımyıldızıdır.
Andromeda Gökadası*'nı barındırıyor olması en dikkat çekici özelliğidir.
Kimi zaman Zincirli Prenses olarak da anılır.*
herkesin, bir yerlerden duyduktan sonra atıp tutmasından mütevellit, hakkında yanlış fikirler edinilen galaksi. samanyolu galaksisine uzaklığı 200 milyon değil; 2 ila 2.5 milyon ışık yılı arasındadır. Messier 31, M31 veya NGC 224 adlarıyla da anılır. nasa'nın en iyi teleskoplarından biri olan Spitzer Space Telescope'un edindiği bilgilere göre 1 trilyondan fazla yıldıza ev sahipliği yapar.
Diğer adıyla NGC 224,M 31 olan sarmal gökada. Çapı 220.000 ışıkyılı olup,dünyaya uzaklığı 2,5 milyon ışıkyılıdır. Yerel Gökada Kümesi'nin en büyük ve gökyüzünün en parlak gökadasıdır. Uygun koşullarda çıplak gözle rahatlıkla görülebilir.
çok uzak.*
gökbilimcilerin haberdar olduğu gökada.
harry potter da ted tonks un eşi, bellatrix ve sirius un kuzeni, nymphadora tonks un annesinin ismi.
evrenin genişlemesine rağmen bize yaklaşan tek galaksi.
ayrıca samanyoluna en yakın galaksi.
titanların savaşı filminde yer alan güzel kadın.
google earth un son sürümünde görünen galaksidir.
memleketim iskenderun'a şarkı yazmış grup. http://www.youtube.com/watch?v=RVHVPT0gNh0
maurizio gubellini isimli zat-ı muhteremin fena bir parçası.
bir dönem istanbul'un en büyük ve en çok bilinen diskoydu. üç katlıydı. divan oteli'nin karşısında, dolapdere'ye inen yol üstündeydi.

1990'da kapanana kadar pek çok şarkıcının klipleri bu mekânda çekilirdi. bunlardan bazıları:

(bkz: barış manço)
(bkz: zerrin özer)
(bkz: ozan orhon)

ozan orhon'un burada çekilen klibi saman alevi'dir. şuradan izlenebilir ve mekân görülebilir:

http://www.youtube.com/watch?v=kSB-OV8DbH0

düzeltme-ekleme: kapanışını 1990 diye okumuştum ama klibin üstünde eşek kadar 1992 yazıyor. youtube'a inanmadım; araştırdım. ozan orhon'un diskografisi mp3 siteleri dışında bir yerde bulunmuyor. onlarda da albüm tarihleri yok.
bir zamanların efsanevi discosu. bodrumun halikarnası gibi.
(#983795)
ek olarak annesi, nereus kızlarına karşı kızı andromeda'nın güzelliğiyle övününce poseidon, kepheus'un ülkesine bir canavar gönderdi. canavarı yatıştırmak için andromeda'nın kurban edilmesine karar verildi. o sırada atı pegasus'un üzerinde, öldürdüğü gorgon un kellesi elinde bir seferden dönen perseus, canavarı öldürüp kurtardığı andromeda ilke evlendi. andromeda'nın daha önceden sözlüsü olduğu amcası phineus, düğün gecesi adamlarıyla birlikte perseus'a saldırdı. ancak perseus'un gorgonun kesik başını çevirdiği düşmanları taşa dönüştü. andomeda 88 takım yıldızından birine adını vermiştir.
heroes of newerth'de agility heroes klasmanın da olan bir hero ismi.
1- Gökadası.
2- Takımyıldız.
3- Tv dizisi.
4- isveç'li metal grubu.
samanyolu galaksimize en yakın galaksidir.

(bkz: komşu)
andromeda galaksisi yaklaşık bir miyon dünya yılı sonra bizim galaksimiz samanyoluyla çarpışacak birbirine girmiş iki galaksinin uzaya savrulmuş gezegenlerinden uydularından karadelik olmuş yıldızlarından geçilmiycek ortalık gairp olan bu çarpışma olayını duyunca telaşlanan çok sayıdaki yurdum insanıdır örnek dialog:

hayri:olum kaçın lan! kaçın andromeda galakisi geliyo başımıza taş yağacak gezegen yağacak uydu yağacak lannnn
mehmet:abi napcaz ya ne zaman geliyomuş?
hayri:olum az kalmış bi milyon sene sonra burda laaa
mehmet:hayri abi napcazzzzzzz !!!!!
gibi insanı gülümseten diyologlara sebep olan günümüz insanının korkmasına gerek olmayan zaten bir milyon yıl sonra insanda pek olcak gibi gözükmüyo o yüzden torunlarımız içinde endişelenmiyceğimiz samanyoluna en yakın galaksi