bugün

amerikada yapılan bir pasta ya da bir amerikalının yaptığı pasta... bunlar dısında igrenc bir genclik filmi. utanmadan 3 tane devam filmini de cektiler.
(bkz: american pie 2)
(bkz: american wedding) *
icinde genellikle muz ve cilek bulunan pasta. kakaolusu pek makbul degildir. muzlu olanlari kizlar, cilekli olanlari ise erkekler yer.
gençlik komedilerinin en iyisi diyebileceğim, gülmekten krize sokabilecek, çok keyifle saatler geçirtecek bir film...
eugene levy 'nin kopardığı filmdir. o nasıl babadır öyle..
(bkz: shannon elizabeth)
(bkz: american pie presents band camp)
(bkz: global deejays)
don mclean'ın klasikler arasına girmiş olan muazzam şarkısı. liriklerde, 1950'lerde ve 1960'larda yaşamış olan birtakım 'önemli' sanatçılardan bahsedilir ve bir sürü şifreyle, bir dolu gönderme yapar don mclean. özellikle bob dylan'a birçok gönderme vardır. bunlardan en önemlisi:

"the jester stole his thorny crown"

dizesinde, bob dylan'ın 1960'larda, elvis'ten devraldığı rock müziğin tacından bahseder don mclean; dylan'dan, jester (soytarı) diye bahsetmesinin nedeni de, bob dylan'ın ingiltere kraliçesi önünde 'tuhaf' bir kıyafet giyerek şarkı söylemiş olmasından gelir. ayrıca, devralınan tacın da dikenli (thorny) olması, kral ya da lider/öncü olmanın ne denli zor olduğunu ifade etmektedir.

i met a girl who sang the blues
and i asked her for some happy news
but she just smiled and turned away

bölümünde ise, bahsi geçen blues'cu kız, janis joplin'den başkası değildir.
(bkz: madonna)
(bkz: american pie 5)
bir ergenlik dönemi başyapıtı
(bkz: neşeli gençlik)
5 serîlik bir film dizisi. bir grup gencin özel ilişkilerini eğlenceli, yer yer açık bir şekilde göstermekten oluşan genel bir teması vardır. en önemli karakteri stifler'dır. ilk 3 filmde bu adam ve delilikleriyle uğraşan elemanlar 4. filmde yerlerini stifler'ın kardeşine bırakır. film onun etrafında döner. 2006'da çekilen 5. film ise stifler'ın kuzeni ve onun hayatından kesitlerle izleyiciye sunulur.
zamaniyla her bolumunu en az 5,6 kez izledigim ve gulmekten olduren genclik filmi..
(bkz: American Pie Beta House) *

--spoiler--
http://www.imdb.com/title/tt0974959/
--spoiler--
Türk yönetmenlerinin ve yazarların çekemediği ancak basit popülist çekimlerle taklit ettği ünlü amerikan filmi.
son filminde cinsel objeler bi hayli abartılmıştır. benim favorim (bkz: American Pie The Wedding)
iğrenç bir amerikan gençlik filmi ve serisi. bu kadar tutmasının nedenini, seksüelliğe aç gençliğe bağlıyorum, başka bir ihtimali aklım hayalim almıyor çünkü.
çılgın dershane filminin giderek benzetilmeye çalışıldığı favori amerikan filmi.
global deejays in en başarılı çalışması.
(#3772814)

bir daha da izlenmeyecek film.
7. ve 8. si çekilecek filmdir. jason biggs oynayacak ve çocuklu birisi olacak.

ciddiyim.

kaynak: en.wikipedia.org
kızlara en çok 3. filminde saygı ile yaklaşılmıştır. genede güldürür.
--spoiler sayılmaz aslında--
#4998933 entry'mi bana yediren seri olmuştur efenim. 7. filmde, bambaşka bir stifler kuzeni göreceğiz (kaynak yine wikipedia), ama bu işe rogue pictures el attığından beri (yani 4. film ve sonrası), seri b.k oldu bayağı. bu son film de, 6.'dan bile kötü olacak sanıyorum. adı "book of love". stifler kuzenleri olayı cidden sıktı. artık evli ve çocuklu bir jason biggs görmek daha iyi olurdu, hatta jim levenstein'ın çocuğu lise çağında olsaydı filan. en iyi umudum bu filmin 6.'dan iyi olması. inşallah öyle olur.

universal'in tekrar tam kontrolü alması lazım. 8. bir film yapmaları lazım. jason biggs ve alyson hannigan'ın o filmde olması lazım. steve stifler ve finch'i görmemiz lazım. ulan böyle birşey yapsanız nasıl paraya kösersiniz, düşünemiyor musunuz?

o değil de, 7. filmde, tara reid'i görecektik "vicky" olarak, o da yattı. sokim böyle işe afedersin.
--spoiler sayılmaz aslında--

ama her ne olursa olsun, dorm daze gibi filmlerle aynı kategoride değerlendirilse de saçma ötesi olan bu mal filmlerden 50 kat daha iyidir.