bugün

Bazı mümin kardeşlerimizin hayatın senaristi ve yapımcısı olduğunu söylediği tanrı.

Müdahale etmekten hoşlanmıyor herhalde.
şu zor ve bunalımlı döneminde bana yardıd etmeyen yaratıcı. Duy sesime be.
Yaratıcının butun isimlerini birarada barındıran ismidir..
Kürtleri kuzey Irak'ta yalnız bırakan tanrı.*
Zalimi bile afeden tovbesini kabul eden yuceler yucesi varlik..
Herşeyin sahibi Şükürler olsun Rabbimize inş affeder hepimizi.
evrenin yerin ve göğün yaratıcısıdır.
varlığı bir dert, yokluğu yara.

https://www.youtube.com/watch?v=ocPWDAWlPKM
görsel
vardır. net. bu kusursuz dengenin mutlak bir sahibi olmalıdır da zaten. yok efendim kendiliğinden olmuş da, yıldız tozuymuş da, evrimmiş de. evrim zaten var, orası ayrı bir konu.

başta dedim ya vardır diye. yok denmesinin sebebi, yine yarattığı canlıların kendi amcıklığından başka bir şey değildir.

bu sabah evden çıktım işe gideceğim, kapının önünde dolmuş bekliyorum. cami cemaati dağılıyor bir yandan, az evvel camiden çıkan bir dayı, kaldırımın kenarındaki çöpten rızkını yemeye çalışan kediye tekme attı. işte böyle amcıklar yüzünden, varlığı yokluğu tartışılmaktadır. çünkü samimi değilsiniz ibneler.

allah, güzel, sevgi dolu bir şeydir. görmek isteyene. ama yukarıda bahsettiğim dayı ve onun gibiler ne diyor? allah yakar, allah taş eder. neden? allah yakıcı bir madde mi? sevgiyle değil korku ile öğretirsen yok da derler, küfür de ederler.

farkındaysan dinden hiç bahsetmedim bile. sebebini sen zaten biliyorsun. sadece bir yaratıcı var. allah. tanrı. rab. ne dersen de. bu evrenin ve düzenin mutlak bir hakimi var. o dilemedikçe, sen dileyemezsin.
Yüce Mevlam kalbimde sizin sevginizi,vicdanımı ve onurumu kaybetmeden , ruhumu teslim etmek için dua ederim. inanırım tüm benliğimle varlığınıza , ansızın içime dolan umudu sizden bilirim , bir kötülük yaptığımda cezamı çekeceğimi bilirim, kötüleri insanların yenmeyeceğini savaşların yenmeyeceğini bilirim, vicdanların kötülükleri yeneceğini bilirim, hayırı da şerri de sizden bilirim.
yoktur.
yaratıcı.

(bkz: evren)

(bkz: tesadüfün ve evrimin mantıksızlığı)
yerin ve göğün yaratıcısı. dünyaların efendisi.
Âllah vardır, Âllah yârdır.
Alemlerin Rabbi olan Yüce Yaratıcımız. O'na ne kadar şükretsek de az olan, bizi en güzel surette yaratan, dünyanın bütün denizleri mürekkep olsa, bütün ağaçları da kalem olsa kelimeleri yazmakla bitirilemeyecek olan, sonsuz kudret sahibi olan Zat'tır...
birim zamandaki hissettiğim duygu çeşitliliğim ve zıt kutuplarda yolculuk etmekten bıkmış hormonlarımla kaçıyorum senden. günbatımına kaçıyorum ihtimallerinden ve tehditlerinden. her ertesi gün ertelemekle geçerken, beklenen günde elinde sopayla beni bekliyor olma ihtimalinle sızmayı deniyorum büyük düşüncelerin ve korkuların dibinde, titrerken.

benim babam çok iyi bir adamdır ama gel gör ki onun benim için koyduğu yaşımdan büyük kuralları var. aslında küçük ve sevimli kurallar. ama özgürlük belası sert kafatasını aşıp beynin kıvrımları arasında virüs gibi dolaşmaya başladığı anda saygıyı ve sevgiyi temellendirecek küçücük nedenlere susamış dudaklarımla küfrediyorum kutsallara, geleneklere ve aşılmaz olanlara. sen biliyorsun ki ben babamın yaşı büyük olsa da ona küfrettim.
ben sana (yoksa size mi demeliyim?) ise daha hiç küfretmedim çünkü ben age of empires oynarken haritanın en köşesinde, arkasında onlarca ateşli kulenin beklediği onlarca betondan duvar ardında beklerdim düşmanlarımı. korkardım bilirsin beni. senden de korkuyorum. intihar gibi güzel bir şeyi olasılığın uğruna feda edecek kadar önemlisin aslında benim için. peki ben senin için önemli miyim?
önemliyimdir aslında biliyorum. anlattığın gibiyse her sanatçının sanatına verdiği değer kadar değerliyimdir belki senin gözünde. ama yine de yine de zor değil mi bu işler? insanların büyük bölümü seni reddetti geriye kalanların da büyük kısmı senin adını kullanarak ve sana sığınarak karşı geldiler sana. çok azı sevebileceğin niteliklere sahip ve aslında bunun nedeni galiba senin onların içine koyduğun isyankarlık, dünya sevgisi, ego, önyargı, nefret vs vs vs evet iradeler özgür ama zor değil mi bu görev? günbatımı, güzel şiirler ve tuzlu erik bir gün düşüncenden beni saklamayı reddederse, ayağımı bastığım her toprak parçası ve geçmiş günlerin hıncı birleşip beni sana doğru iterken sanatını yırtıp atmaya kıyabilir misin gerçekten?

fazla bişey değil de şu toprak olma meselesi hani öbür dünyada isyankarların ''keşke toprak olsaydık hiç doğmasaydık'' diyecekleri o gün. o cümleyi şimdi buradayken kurma şansımız olsaydı ve son bir kez gün batımı izleseydikte gün doğumuna ayakta işemek gibi bir günah işleyen deyyusların hedefi olarak uyansaydık bir sanat eserin kaybolsaydı, ah bir kerecik hata yapsaydın keşke.
(bkz: varoluş)
(bkz: tasavvuf)
(bkz: sufizm)
(bkz: mevlana)
(bkz: sannyasin)
(bkz: hindistan)
(bkz: buddha)
(bkz: islam)
(bkz: adem in kelime anlamı)
(bkz: yokluk)
(bkz: hiçlik)

tanım : sesi sevgi olan varoluş.
tanım için kur'ana bakmamız gerekiyor.

-o çok bağışlayandır, çok affedicidir.
-o hesabı hızlı görendir.
-o her şeyi hakkıyla bilendir.
-alemlerin rabbi ve din gününün sahibi.
.

aynı ahura mazda gibi çok isimlidir.
inanmasam ne yapardim diye dusundugum yaraticimdir.
Evreni yaratan üstün varlık.
Bir kudsi hadiste, görülmesi halinde şiddetle ibadet edileceğini öğrendiğim, güzellikte eşi benzeri olmayan, alemleri ayakta tutan, biz acizleri kendisine muhatap kabul edendir.bilmem ki cennetine sokup kendini gösterme lutfunu banada nasib eder mi. insanlar cennette rabbini görüp tekrar köşklerine makamlarına geri döndüklerinde üzülecekler mi tam bilmiyorum ama bu durumdan rahatsız olacaklar bu kesin. Çünkü rabbimizin cemali karşısında mümin kullar kendilerinden geçeceği kesin ve rabbimizin müjdesi var onu görecekler diye. Yanılmıyorsam her cuma günü onun perdeler kalkıp, onun cemalini seyretmek var. Yunus emrenin bununla ilgili, "kimine köşk ver kimine saray bana sen lazımsın sen" diye Allahı görmek istemesi de bu cihetle olması lazım. Bilmem ki bizide layık görür mü cemalini göstermeye.
Her şeyin yaratıcısıdır
Dinizimiz olan islamda allaha inanılmaktadır. Şekli sesi vede cinsiyeti belli olmayan ve sadece 1 olan ilahtır.
gökyüzündeki milyonlarca tanrıdan biri. kendisine inanmamakla birlikte bir problemim de yoktur. kafayı allah, peygamber vs ile bozan kişileri de hiç anlamam. dalganıza bakın olum, manyak mısınız nesiniz amk.
Ailecek seviyoruz. Sevmediğimizde taş ettiğini iddia ederler.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar