bugün

En sevgili... Ey sevgili...
Her şeyin sahibi yüce yaradan'dır.
Allah'ın zatı üzerinde düşünmek haramdır. Onun zatını idrak etmek aklen mümkün değildir. Çünkü Allah'ın hiçbir benzeri yoktur. Aklın ulaşabildiği ve kavrayabildiği şeyler ancak madde cinsinden olan şeylerdir. Allah ise madde değildir. Bu durumda insanoğlu Allah’ın zatını kavramaktan acizdir. Aciz olduğu halde bu hususta ısrarın ise getirisi sadece sapıklık olacaktır.” Allah’ın yarattıkları hakkında düşününüz. Fakat Allah’ın zatı hakkında düşünmeyiniz. Gerçekten siz buna(zatını düşünmeye) hiç güç yetiremezsiniz.”
lütfu hoş, kahrı güzeldir.

teslimiyet gerekir o'na hem de sonsuz sabırla.
99 sıfat şânını dile getirmek için az bile.
en az sevdiğini bile en çok seven .
Huzurun kapısı...
sevdiğim ve beni sevmesini istediğim.
evreni ve zamanı yaratan, dünya üzerindeki bütün varlıkları kendisinden olan pir paçadan yarattığı, bazılarına göre Tanrı, Allah, Doğaüstü güç olarak adlandırılan, bilinen tüm varlıklardan daha üstün olduğu kabul edilen ............ -tam olarak ne diyeceğimi bilemedim-
olmayan hayallerde yaşayan arap efsanesi. eskiden sadece ay tanrısı idi sonradan yükselerek şirketin başına geçti ve bütün hisseleri aldı.
Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.(fatiha/5)
Yuce rabbim canlilari nasil harika yaratmis. Inceledikce hayran kaliyor insan.
islam'i teist bir figür. felsefi olarak da bilimsel olarak da var olması mümkün değildir.
görsel

Şimdi sizleri tövbe namazına davet ediyorum.
varlığına inanıyorum. ama islam devletleri neden perişan, gerici ve sefil ? madem bu kadar süper bir inanç sistemimiz var, neden müslümanlar uygarlaşamadı ?

birbirimizi mi yiyoruz acaba anlamadım ki.

lümpenler.
işi vardır gücü vardır. siz sefillerle ise her anlamda ilgilenecek başka elemanları vardır.
rabbül alemiyn teala hz. leri özgür hür iradeyi yaratmıştır. aklı yaratmış insanın emrine sunmuştur. demek ki aklını kullanan insan rabbini bulabilir. genel manada hangi amaç uğruna bu alemin yaratıldığını düşünüp bulabilir.

şeytan aklını şer (negatif) anlamda kullanmıştır. şeytan da nefsine yenilmiş, adem oğluna düşman kesilmiştir. sudan bir bahane üretmiştir hemde. ateş mi toprak mı meselesi. ateş olsa ne çıkar toprak olsa ne. hepsi kul sonuçta.

şeytanın bu özgüveni kendi kendisini yanlış sevk ve idare etmesinden geliyor. kibrinden, hakkı kabul etmediğinden kaynaklanıyor. insanları saptırdığının farkındadır. kesin bir bilgiyle yaratıcıyı tanımaktadır. insanoğlunun fitri olarak üstün özelliklerini görmüş kendisini geçmesine haset etmiştir. o da tüm imkanlarını seferber edip insanoğlunun negatif yönlerine oynar oyununu.

şeytanın mantığı şudur; ele geçiremiyorsam bile, kazanamıyorsam bile, en fazla kayıp ve zayiatla insanoğlundan intikamımı almalıyım.

insan sayesinde itibarını kaybetmiştir. insan sayesinde allah ile arası bozulmuştur. insan sayesinde makamını ve mevkiini kaybetmiştir. insan sayesinde horlanmış, dışlanmış hakir görülmüş, lanetlenmiştir. bu yüzden ademoğluna düşman kesildi.

allah teala hz leri ona müsade etti. ona tabi olanları saptırması görevini kendiliğinden üzerine aldı. şayet şeytan olmasaydı şeytani yolun yolcuları nasıl fark edilebilirdi ? o sadece sebep oldu kendi rızasıyla zorlama olmadan. burada cenabı hakkın bir sorumluluğu yoktur. tercih yaptı. kendi kendini bitirmek pahasına hemde.

cesareti küstahlığından geliyor. cahil cesur olur. kendisine, kabiliyetlerine olan fazla güveninden kaynaklanıyor meydan okuması. kibrinden, enaniyetinden kaynaklanıyor hakkı çarpıtması. üstünlük taslaması, acımasızca davranması, merhametsizliği, allah teala hz lerinden hakkıyla korkmadığından, onu gerçekten sevmediğinden ileri geliyor.

şeytan kendi nefsini, allaha tercih etmiştir. nefsini ilahlaştırmıştır. her kim de nefsini ilahlaştırırsa akıbetinin şeytan ve avanesi gibi olmasından korkulur.
Kurandaki esmaül hüsnadan ilk inen isimdir.
Yokluğu bela varlığı yara.
bas gitar gibidir. var olunca göremeyiz dinleyemeyiz ama o olmayınca bir şeyler eksik gibidir.
arap geleneklerinde bir tanrı modeli.
türk dil kurumunca "Kâinatta var olan her şeyi yaratan, koruyan, tek ve yüce varlık, Tanrı" diye tanımlanıyor.

ben bunun ateistlere saygısızlık olduğunu düşünüyorum. aynı cümleyi "... yüce varlık olduğuna inanılan" diye kurmaları bence daha uygun olur. bence burada yapılan düpedüz saygısızlıktır.
sahibim.
seviyoruz hem de çok.
mevcut değildir.
anlayamadığım.