1. 1.
  A. flavus küf mantarı toxini, toksikoloji ödevim :S
  2 ... kedidoktoru
 2. 2.
  türkiye ne zaman birşeyler ihraç edecek olsa "sizin malınızda aflatoksin var kardeşim" cevabının alındığı, daha sonra da o malların yurdum insanına kakalanmasına sebep olan toksin.
  3 ... anthrax
 3. 3.
  aspergillus flavus ve aspergillus parasiticus başta olmak üzere, bir çok küf tarafından üretilen başlıca kırmızı biber, fıstık, fındık, antep fıstığı, incir gibi gıdalarda bulunan mikotoksin. mikotoksinler arasında toksisitesi en yüksek olanıdır. b1, b2, g1, g2 ve sütte bulunanları m1, m2 çeşitleri vardır.
  2 ... denizci cakabey
 4. 4.
  bir grup bileşiktir.küfler uygun sıcaklık ve nem koşullarında bazı yiyecek ve nem maddelerinde ürer ve aflatoksin oluşmasına neden olurlar. Halen 18 değişik aflatoksin tipi tanımlanmıştır. B1,B2,G1 ve G2 en yaygın olanları olup, aflatoksinler değişen oranlarda bir arada bulunurlar. Aflatoksinler arasında en baskın ve en zehirli olan tip B1’dir.

  Aflatoksinler insanlarda akut nekroz, siroz ve karaciğer kanserine neden olurlar. Özellikle B1, kuvvetli bir kanserojendir ve etkisini karaciğerde gösterir.Bu süreç ölüme kurulmuş bir saat gibidir.
  Aflatoksinin bu etkisi, son yıllarda yapılan genetik çalışmalarla kesin olarak ispatlanmıştır.
  2 ... syda
 5. 5.
  Genel gıdalarda b1,b2,g1 ve g2 çeşitleri; süt ve süt ürünlerinde ise m1,m2 çeşitleri bulunan bir zehirli maddedir. hplc cihazı ile tayini yapılır. yogun ve zahmetli bir süreçten geçen numune hplc'de aflatoksin tayini yapılmak üzere cihaza okutulur ve sonuçlar grafige dökülür.

  ağır iştir vesselam.

  (bkz: mesaiye kaldım canım sıkkın)
  1 -1 ... melankolik
 6. 6.
  yer fıstığı ve fındıkta sık raslanan mantarlarca üretilen primer karaciğer kanserine yol açan zehir. taze değilse bu gıdaları tüketmeyin sakın.
  ... corabinteki
 7. 7.
  haberlerde genelde alfatoksin şeklinde yanlış telaffuz edilen madde.
  1 ... poset
 8. 8.
  toksik etkisi olan, hayati önem taşıyan ve çoğunlukla gıdaların rutubete maruz kalması ile ortaya çıkan kanserojen maddedir. ölüme kadar sürükleyebilir.
  ... mina m
 9. 9.
  yerfıstığı, antep fıstığı, fındık, kuru incirde bulunan, karaciğer hücresinde p53 mutasyonu oluşturarak hepatoma oluşturan maddedir.
  ... drygt
 10. 10.
  karaciğer kanseri yapar.
  ... phantaso7