1. 1.
  1877-1878 yılları arası osmanlı-rus savaşı rumi takvime göre 1293 yılında yapıldıgı icin 93 harbi olarak anılır.
  4 ... gerçek
 2. 2.
  aynı zamanda dogu anadoluda da devam eden savasta donarak bınlerce sehıt verdıgımız harptir. bu harpte alınan yenılgı sonrası sebebıyle ikinci abdulhamid meclisi feshetmistir. 1. mesrutiyet boylelıkle cok kısa sürmustür
  2 ... city walk
 3. 3.
  (bkz: osmanlı rus savaşı)
  1 ... gerçek
 4. 4.
  Son asır Türkiye tarihinin dönüm noktalarından birini teşkil eden ve Rumî 1293 tarihine rastladığından, tarihimize Doksanüç Harbi" diye geçen savaştır.
  daha ayrıntılı bilgi için:
  http://www.dallog.com/savaslar/93harbi.htm
  1 ... vezir tonyukuk
 5. 5.
  1877-1878 yılları arası osmanlı-rus savaşının diğer adını soran hocaya derste parmak kaldırarak soruya cevaben 69 harbi demiş olma şerefine nail olduğum harp. *

  edit: sınıf yarılmıştır
  (bkz: sinir harbi)
  6 -2 ... harvester of sorrow
 6. 6.
  (bkz: 31 harbi)
  (bkz: kafasi sadece sekse çalışan insanlar)
  3 -7 ... nahil
 7. 7.
  kafkaslarda yaşayan halkın zorunlu olarak batıya göç etmek zorunda kalmasıyla da sonuclanan savastır.su an kocaeli,sakarya ve istanbul da yasayan bir cok laz,gürcü ve megrel vatandasımızın ataları bu savastan birinci derecede etkilenmişlerdir.
  2 ... delemut
 8. 8.
  türk tarihi için en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur bu harp ve özellikle müthiş direnişiyle destanlaşan gazi osman pasa'nın plevne direnişidir ki 145 gün sürmüş ve ruslar karşısında sayıca çok az olan türk askeri tarih sayfasına bir destan yazmıştır.
  1 ... kumandan
 9. 9.
  istanbul(tersane) konferansının bir sonuca varamayarak dağılması ve kanun i esasi nin ilanıyla rusya nın osmanlıya açtığı harptir. romanya harbin ilerleyen döneminde ruslara katılmıştır.

  osmanlı ordusu aşağı yukarı denk olduğu rus ordusuna batıda plevne ve birkaç müşir süleyman paşa nın elde tutmaya çalıştığı birkaç mevki dışında direniş gösterememiş, fakat doğu cephesinde bir süre ahmet muhtar paşa komutasında direnmiştir.

  savaşı padişahın yıldız savaşından bizzat idare etme durumu yüzünden ordu mahvolmuş, plevne ye yardım bile gönderilmemiş ve rus ordusu yeşilköy önlerinde görülmüştür. ayestefanos ve ardından da berlin de imzalanan anşalmalarla sona ermiştir.
  6 -2 ... disco inferno
 10. 10.
  destansı plevne savunmasına rağmen türk askeri tarihinin yüz karası olan türk-rus harbi.rumi 1293 yılında cerayan eden harbe girmeden önce meclis'te basında moskova'yı nasıl işgal edeceğimizden söz eden nutuklar atılıyordu.rus ordusu yeşilköy'e kadar geldi, ingiltere başbakanı musevi asıllı disraeli'nin yardımı ile, zor durdurduk.
  1 -1 ... gsbozkurt