bugün

türkiye nin kuzeydoğusuna düşen türk ve türkmen kardeşlerimizin bol bulunduğu, duyduğum zaman aklıma kımız kelimesini getiren bir bölge.
Farklı etnik grupların bir arada tutunmaya çalıştığı coğrafyadır.
avrupanın doğusunda asyanın batısında karadeniz ile hazar denizi arasında kalan petrol doğalgaz bakımından zengin ve birçok etnik grup barındıran bölge.
(bkz: çerkezya)
(bkz: gürcistan)
(bkz: çeçenistan)
(bkz: azerbaycan)
(bkz: dağıstan)
(bkz: ermenistan)
link te vereyim:
http://www.dallog.com/buyutec/kvoa.htm
http://www.kafkasya.net/portal/index.php
anavatan
gürcistan'ın sorun çıkardığı bölge.

http://www.yenicaggazetes...aberdetay.php?hityaz=3483
http://www.yenicaggazetes...aberdetay.php?hityaz=3658
güneyde kars platosu, batısında karadeniz, doğusunda hazar denizi, kuzeyde don ağızına kadar uzanan dağlık ve sorunlu bölge.

içinde rusyaya bağlı karaçay-çerkes cumhuriyeti, kabardin-balkar, inguşetya, dağıstan, kuzey osetya, adige, kalmuk, stavropol kray, krasnodar kray, astrahan oblast bulunur. ayrıca türkiyenin küçük bir kısmı, azerbeycan, ermenistan, gürcistan a bağlı güney osetya, acaristan, abhazya bulunur.
dünya'nın en güzel yeri. kafanızda kalpakla karlı dağlarda ovalarda at koşturabileceğiniz diyar. evet evet, çocukluk hayallerinizin hepsini gerçekleştirip kımız içebileceğiniz güzide yer. gaza gelip orta asya'ya inerseniz çok daha güzel şeylerle karşılaşabilmeniz mümkün.
300 yıldır rus işgali altında ezilen ama hiç bir zaman da mucedelesini bırakmayan seyh şamillerden imam gazi muhammetlere kadar bir çok yigit yetiştirmiş memleketim Ah kafkasya yüregimin hüzünlü köşesi....
dünya tarihinin en büyük soykırmına maruz kalmış topraklardır.
beşinci nesil yazar. geç de olsa hoş gelmiş.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.