bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  (bkz: ikinci abdülhamit)
  3 ... drygt
 2. 2.
  ulu hakan. abdulhamithan. kendisi acımasızca eleştirenler ölümünden sonra özür şiirleri yazmışlardır.
  1 -1 ... seruven44
 3. 3.
  abartılmış kişi. ülkeyi yabancılara satmış, çok masumun canını yakmış, tarikatçılara sonsuz izin göstermiş, ülkenin ilerlemesine çomak sokmuş, kendi vatandaşlarını sürü gibi görmüş. yeni kahraman yaratmak için onun zamanında görülmemiş sevgi uyduruluyor. bir efendiye köle olmaya dünden istekli kitleler han efendimiz diye sayıklıyor.
  2 -2 ... cenkiss
 4. 4.
  yıldız sarayında otururken merak edip üsküdar'a bile geçmemiş padişah.
  istanbul'un beşiktaş, fatih ve eminönü tabi çevre semtlerinden başka bir yere ayak basmamış.

  şaka gibi.
  -1 ... baris hemen simdi
 5. 5.
  kimilerine göre kızıl sultan, kimilerine göre de ulu hakandır.
  ... ruscari
 6. 6.
  tarihin gördüğü en ürkek padişah. ömrünü sarayında geçirmiş, hani kalkayım bi edirneye gideyim, bi konyaya gideyim falan yok, istanbulda bile gezmemiş adam.
  -1 ... already flew jr
 7. 7.
  Theodor Herzl ile görüşmesi

  Yahudilerin Filistin'e yerleştirilmesini amaçlayan siyonist lider Theodor Herzl, 17 Mayıs 1901 tarihinde II. Abdülhamid ile görüştü.[29] Bu görüşmede Herzl'e bir Mecidiye nişanı verildi.[30]II. Abdülhamid ile görüşmesinden sonra konu hakkında Daily Mail gazetesine konuşan Herzl, görüşmeden duyduğu memnuniyeti vurgulayıp Yahudilerin II. Abdülhamid'den daha iyi bir dostu ve seveni olmadığını ifade etti.[29] II. Abdülhamid belirli bir yerde toplu halde olmamak koşuluyla Yahudilerin Osmanlı topraklarına gelmelerini kabul etti ancak Filistin'e yerleşim konusunda bir adım atmadı.[31] Herzl'in asıl isteği ise Yahudilerin doğrudan Filistin'e yerleşmesini sağlamak idi.[29]Bunun karşılığında da Osmanlı borçlarının önemli bir kısmını ödeyecekti. II. Abdülhamid Yahudilerin dağınık bir şekilde Mezopotamya'ya yerleşmelerini önerdi ancak bu öneri Herzl tarafından kabul edilmedi. Çünkü Herzl ilave yerleşim yeri olarak Filistin, Hayfa ve çevresini istemekteydi.[29] Konu hakkında Osmanlı Arşivleri'nde bulunan belgeler, II. Abdülhamid'in Hezl'i huzurundan kovmadığını ve Padişahın Yahudilerin yerleşimi için Mezopotamya'yı önerdiğini göstermektedir.[31]
  2 ... monsternick
 8. 8.
  34. osmanlı padişahı ve 99. islam halifesi ulu hakan.

  sanılanın aksine devleti 93 harbine abdülhamid han değil mithat paşa ve arkadaşları sokmıuştur. bir sene beş ay devlet idaresine karıştırılmadı.
  savaş zamanı meclisi kapattı, iyi de yaptı. yalnız %40 ı türk olan ve kalanının ayrılıkçı gayrimüslimler olan mebuslara devleti parsel parsel vermek hoş olmazdı.
  kıbrıs'ı ingilizlere kiraladı çünkü mithat paşa'nın yediği boku temizlemek zorundaydı. anlaşma maddeleri çok ağırdı. kıbrıs'ı kiralayarak anlaşmayı hafifletmeye çalıştı. kıbrıs hala osmanlı'nındı ve adanın gelirleri her yıl osmanlı'ya yollandı.
  para tazminatı fazla idi. duyun-u umumıye'yi kurarak borçları ıkıyüz elli iki milyondan yüz altı milyona indirdi.
  filistin'de bir israil devleti kurulmasına izin vermedi.
  sözlükte bu insana palamut diyen bir güruh var. olsun, zamanında peyami safa'da cahil demişti. atsız buna ithafen abdülhamid'e gök sultan diyerek konuyu kapatmıştı bile.
  ittihatçı enver paşa bu adamı devirdikleri için pişman oldu.
  atatürk hakkında kötü söz etmedi, yerinde olsaydım onun kadar sabredemezdim dedi.
  ilber hoca büyük bir hükümdar olarak nitelendirdi.
  beyler çomar falan değilim haşa tövbe haşa ama yapmayın be.
  sırf baştaki zat yüzünden tarihinize bok atmayın.
  8 -1 ... davegurneyyy
 9. 9.
  zırvalık ötesi. osmanlıya en çok toprak kaybettirmiş adamı öven dizi.
  -1 ... hacitbecik
 10. 10.
  Gereğinden fazla şişirilen padişah. Tamam başarılı mı? Nispeten.Sonuçta yapabileceği kısıtlı olan bahtsız çöküş dönemi padişahlarından.
  3 -1 ... bi ses var