bugün

(bkz: ikinci abdülhamit)
abartılmış kişi. ülkeyi yabancılara satmış, çok masumun canını yakmış, tarikatçılara sonsuz izin göstermiş, ülkenin ilerlemesine çomak sokmuş, kendi vatandaşlarını sürü gibi görmüş. yeni kahraman yaratmak için onun zamanında görülmemiş sevgi uyduruluyor. bir efendiye köle olmaya dünden istekli kitleler han efendimiz diye sayıklıyor.
kimilerine göre kızıl sultan, kimilerine göre de ulu hakandır.
tarihin gördüğü en ürkek padişah. ömrünü sarayında geçirmiş, hani kalkayım bi edirneye gideyim, bi konyaya gideyim falan yok, istanbulda bile gezmemiş adam.
zırvalık ötesi. osmanlıya en çok toprak kaybettirmiş adamı öven dizi.
bunun torunu olduğunu iddia edenler sarı selim i 3. mustafa yı falan asla dillendirmezler sanki onlar başka imparatorluğun padişahı...
93 harbi'ndeki bozgunun sorumlusu olan despot.

mithat paşa gibi diplomasi yoluyla çözüm bulabilecek devlet adamlarını sürgüne yollayıp savaşa giren ve girdiği savaştaysa ordunun işlerine yıldız'dan karışan padişah ruslara mağlup olmamıza sebep oldu.
76 yıllık ömründe 33 yıl tahtta kalarak osmanlı devletinin en uzun tahtta kalan padişahları arasındadır.
Alman Prens Bismarck'a göre dünyadaki 100 gram aklın 90 ını ikinci abdulhamidde 5 i kendisinde kalan 5 i de diğer siyasetçilerdedir.
hâlâ bismarc'ın mâlum sözünü gerçek sananlar var. çıldırıyorum yahu. bunlar ile aynı havayı soluyoruz amk.
- ilk defa elektrik altyapısını kurduran,
- kudüs-yafa, ankara-istanbul ve hicaz demiryollarını ve haydarpaşa gar binası'nı yaptıran,
- kuduz aşısının bulunmasından sonra ilk kuduz hastalıkları hastanesini kurduran,
- yerli kumaşa önem vererek, hereke bez fabrikası ve feshane'yi kurduran,
- yıldız çini fabrikası'nı kurduran,
- beykoz ve kağıthane kağıt fabrikalarını kurduran,
- modern matbaa makinalarını türkiye'ye getirerek ücretsiz kitap dağıtımı yapan,
- telefonu avrupa'dan beş yıl sonra ülkemize getiren,
- istanbul boğazı için iki ayrı köprü projesi hazırlatan fakat hayata o yıllarda geçiremeyen,
- çocuklar için özel hastane açtıran,
- posta ve telgraf teşkilatını kurduran,
- ilkokulu kız ve erkek ayrımı yapmadan zorunlu kılan eğitim sistemi getiren,
- cami yaptırdığı her köye bir de ilkokul yaptıran

sultan.
Gerçekteki hali- Doğrularıyla ve yanlışlarıyla bir padişah. (Vatansever bir padişah )

Dizideki hali - Son peygamber.
Fatih'in doğum yeri olan edirne'yi bile kaybetmiş götum götum korktuğu batılılara karsi son derece yumusak, türk muhaliflere karşi son derece zalim olan tiran. Mithat pasaya öldürtmuş, namik kemal'i sürmuştür.

Tibbeyelileri çuvalla denize attırdıği da söylenir. (Ha buna inanmam iste)

Ayrıca demokrasinin olmadiğı yerde darbe olmaz. Uyuz bir tirani indirmek darbe değil olsa olsa ihtilaldir.
aslında kısmen de olsa sempati duyduğum ve iyisiyle kötüsüyle günahıyla sevabıyla doğrusuyla yanlışıyla sayılıp kabul edilmesi gerektiğine inandığım biri. (objektiflik sınırları içerisinde kalarak tabiki, "33 yıllık iktidarı boyunca tek karış toprak vermedi." türü masallarla değil.)
yalnız birtakım cühela sürüsü ak davarlar yok mu, sağolsunlar kusarak uzaklaşma hissiyatı veriyorlar.
ben ikinci Abdulhamid'i sevenlerdenim. aleyhinde yapılan yorumlara bakınca kendisine haksızlık yapıldığını düşünüyorum. kendisi benim gözümde özel olarak çalışılması, etüt edilmesi gereken Osmanlı padişahıdır. Allah gani gani rahmet eylesin.
toprak kaybetmemiştir.

toprak kaybetmeye başlamış imparatorluğun sultanı olmuştur.
100 sene önce gelseydi durum farklı olurdu. ikinci abdulhamid zeki adamdı.
üzerine atılan iftiralarında çoğuna inanmıyorum.

ingilizler 1800 ler de sanayii devrimini yaptı osmanlı yapamadı. osmanlının en büyük suçu budur.
durum bu kadar basit. en büyük düşmanın bunu yaparsa seni yıkar geçer. öyle de oldu.

osmanlıyı atatürk yıktı diyenlere de kafam girsin.
manastır'daki rus konsolosu tarafından kırbaçlanan jandarma eri şerefini müdafaa etmek için konsolosu çekip vurunca bu padişahın emriyle idam ettirilmiştir: https://wwturkiye.org/190...ndir-rostkovskinin-katli/
tarihe bakmaktan, tarihi anlamaktan aciz kekoların saptaması olan durum. aslında olmayan durum tabi.
ülkenin şunandaki temellerini atan sultanımız.
Ülkenin şu an ki temellerinin atılmaması için elinden geleni ardına koymayan monarktır.
cumhuriyet kurumlarının çoğunun temelleri abdülhamid döneminde atılmıştır. tc gökten zembille inmedi sosyal siyasi ve kültürel kurumlarıyla.
Han’dır.
edindiğim bilgiler kadarıyla siyasal islamcılardaki abdülhamit sevdası, kendisinin tarikatlara yakınlığı ve himayesinden kaynaklanmaktadır. atatürk ün tekke ve zaviyeleri kapatmayıp destek verdiğini düşünün. günümüzün bütün tarikatları herkesten çok kemalist olmuşlardı.
komşumuzun dediğine göre aslen sincanlıymış.
girit'i yunanistan başbakanına düğün hediyesi olarak vermiş reis.
görsel